Program * leden 2012

pátek 13 / 20:00

Radomil Uhlíř & Kvartet Dr. Konopného

Kvartet Dr. Konopného, jedna z legend domácí improvizační hudební scény, existuje od začátku 90. let, kdy ji založil těžko zařaditelný zjev českých pódií, herec, scénárista, básník surrealisticko-dadaistických vizí, zpěvák a charismatický vypravěč zenových vtipů Radomil Uhlíř. Radomil je na tuzemské scéně postavou vskutku impozantní, a to nejen díky svým třem metrákům živé váhy a dvou metrům výšky. Zpíval ve skupinách Ultrapunk, Ženy a Dvouletá fáma, společně s Jaroslavem Duškem zakládal divadlo Vizita, jako herec vytvořil řadu menších zato však nezapomenutelných filmových rolí (Kouř, Pražská pětka, …a bude hůř, atd.).

Ačkoliv Radomil Uhlíř rád označuje Kvartet Dr, Konopného za „legendu českého popu“, je toto těleso jedním z nejméně uchopitelných souborů na zdejší nezávislé hudební scéně. Improvizované hudební plochy se prolínají s výraznou frontmanovou recitací a hrou se zvukomalebností jazyka. Uhlíř vedle intrerpretace vlastních textů oplývajících specifickým humorem často vyluzuje nejroztodivnější zvuky a skřeky. Volná improvizace zde koketuje s freejazzem, dadaistický punk s hlasovou ekvilibristikou á la Phil Minton, vše prostupuje jemná melancholie vokalisty, jenž tloušťkou maskuje svůj aristokratický původ. Poslední album„V kokonu svršků sám v lůžku z roku 2010 označil publicista Pavel Klusák ve své recenzi v LN jako album desetiletí.

Do Pardubic přijede Kvartet s programem Muž s balónky v sestavě: Radomil Uhlíř, Joe Karafiát (The Plastic People Of The Universe, kytara), Martin Schneider (basa), Cyril Kaplan (bicí) a Tonda Hlávka (perkuse).


Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Radomil Uhlíř Na stojáka - video: www.youtube.com

MP3 Turbulence
MP3 Každý lovec má svoji honitbu

www.radomiluhlir.wz.cz

Vstupné: 100 Kč

 
     
       

čtvrtek 19 / 20:00

Kuzmich Orchestra
(Josef Ostřanský & Dorota Barová)


Duo s poněkud exotickým názvem Kuzmich Orchestra tvoří kytarista a skladatel Josef Ostřanský, který patří k letitým oporám domácí alternativní scény, a zpěvačka, cellistka a v tomto případě i baskytaristka Dorota Barová, známá zejména coby polovina dnes už světově proslulých Tara Fuki.

Kuzmich Orchestra vydali svoje debutové album nazvané Ptačí sliby v roce 2010. Ptačí sliby je písničkové album, které při prvním poslechu působí prostě, neokázale, ale přitom velmi kompaktně. Během dalšího poslechu se navíc začnou odkrývat nové a nové jemnosti a skrytá překvapení. Skladby Kuzmich Orchestra oscilují mezi intimní křehkostí umocňovanou vyjímečným zpěvem Doroty Barové, elektroakustickým neofolkem, v němž se prolíná akustická kytara s vrstvením vokálů a ostřejší rockovou polohou. To potvrzují i slova Josefa Ostřanského. „Naše písničky se asi dají nazvat neofolkem, více se mi líbí třeba neo-pop nebo post-hardcore-country. Prostředky které používáme sice trochu folkem zavání, ale když na koncertech zavřeš oči a nevidíš, že hraju na akustickou kytaru, tak tě tohle zařazení možná vůbec nenapadne. Myslím, že vlastně hrajeme big-beat.“

V předchozí tvorbě Josefa Ostřanského a Doroty Bárové není těžké najít repetitivní riffy s minimalisticky pojatou rytmikou, tedy i to co zdobí Kuzmich Orchestra. Rozdíl současné tvorby oproti předchozí vysvětluje Josef Ostřanský. „Je to spíše v estetické rovině než racionální. Dříve jsem skladby vymýšlel jen s kytarou. Dnešní ohromný posun v možnostech práce s počítačem otevírá nádherný prostor i v tvorbě hudební a my se tomu rozhodně nebráníme.“ A jsou tu ještě další rozdíly. „Dorka také vyměnila v Kuzmich Orchestra violoncello za baskytaru a polštinu za češtinu.“

Kytarista a skladatel Josef Ostřanský se po mnohaletém působení ve skupinách Dunaj, E, Rale, Domácí lékař a BOO na několik let hudebně odmlčel a věnoval se činnosti humanitárního pracovníka v Čečensku. Po svém návratu do Čech obnovil spolu s Christophem Pajerem činnost skupiny BOO a začal připravovat materiál pro sólové hraní. Postupem času však zjistil, že ho sólový projekt úplně neuspokojuje a že pro své hraní potřebuje partnera. Tím se stala zpěvačka a cellistka Dorota Barová známá z dua Tara Fuki nebo ze skupin Vertigo, Baterky či DoMa Ensemble, která ovšem v Kuzmich Orchestra vyměnila violoncello za baskytaru a loopstation.

Kuzmich Orchestra …hermeticky uzavřené hudební těleso……obrazy otevřených prostor, krajin, pustin, prastarých stromů, spojení živlů země, vzduchu a vody …čistá lineárnost hudby, kdy zpěv a kytara působí jako oživlé linky, nezávislé shluky teček a bodů, které však společně vytvářejí jakési energetické vibrace, vlnění, vrnění...

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion 2012 za finanční podpory statutárního města Pardubice.

Ukázky kuzmichorchestra.bandcamp.com


www.kuzmichorchestra.cz

Vstupné: 120 Kč

 
     
   

pátek 27 / 20:00

Divadlo DNO: Idolls
kapela SEN


EMOčně dEMOliční EMOkál

Autor a režie: Jiří Jelínek
Hudba: Michal Dalecký
Hrají: Michal Dalecký, Johana Vaňousová, Jiří Jelínek

Na jevišti hrají Idolls, v hledišti hrají emoce. Kapela se srdcem na dlani. Se srdcem svých fanoušku.
Co všechno se nestane během jednoho koncertu.
Pája miluje Dana. Kamil miluje Helenu. Georgy miluje Johy. Všichni milují idoly.
Ještě nikdy nebylo DNO tak sexy.

V druhé části večera vystoupí:
Kapela SEN
Kapela co se vám bude zdát!
To není hudba to je názor! Nová hudebně kabaretní formace divadla DNO.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.divadlodno.cz ° www.bandzone.cz/sen

Vstupné: 80 Kč

 
     
   

sobota 28 / 19:00

Divadelně - improvizační zápas

Česká improvizační liga

Další pardubické utkání České improvizační ligy mezi domácími Pa.le.ťáky a jejich hosty.

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Kulisy připomínají hokejový zápas. Rozhodčí a je- ho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici oficiální pravidla, kartičku na přidělování bodů hráčům a molitanovou pantofli na trestání rozhodčího.

www.paletaci.cz ° www.improliga.cz

Vstupné: 75 Kč
Předprodej vstupenek proběhne v pátek 27. 1. 2012 (před vystoupením
DIVADLA DNO) od 17.00 do 18.00 hodin v Klubu 29. Rezervace nejsou možné.

 
     
GB