Program * únor 2008

čtvrtek 7 / 20:00
LIMBO

František Kučera - trubka, křídlovka
Pavel Hrubý - tenor a soprán saxofon, basklarinet
Taras Vološčuk – kontrabas
Miloš Dvořáček – bicí

Nenucená, nestandardní a neohraničená hudba nespoutaného kvarteta.

Limbo je skupina, která spolu s kapelami jako jsou Vertigo Quintet, NUO či Bucinatores představuje na české (nejen) jazzové hudební scéně element, který zde již dlouhou dobu chyběl. Jejich hudba je invenční, nespoutaná konvencemi, nechybí jí nadhled a chuť experimentovat.
Limbo je pohyblivým čtyřúhelníkem uměleckých individualit s bohatou uměleckou praxí snad ve všech hudebních žánrech, jehož spojením vzniká delikátní hudební jednotka rychlého nasazení. Jejich originální umělecká akce, to je všem vlivům otevřený hudební let na kouzelné létající oponě mnoha rychlostních stupních, jenž se může začít třeba na Karibských ostrovech s mezipřistáním v jazzovém New Yorku, jenž podle tajenky dne vykuklí se ve svatební veselí či naopak pohřební smutek balkánských dechovkových seancí, z nichž jsme odvanuti na svěží bukolická alpská luka, odkud se v nestřeženém okamžiku propadneme do bažiny berlínského punkového doupěte, abychom, jati jemným úžasem, vystoupili na břehu Tálinského rybníka.
Hudba kapely Limbo vzniká přímo na pódiu a vyvěrá z kreativity jednotlivých muzikantů. Nedá se zaškatulkovat, neboť je žánrově i stylově neohraničená. Radost z hudební komunikace mezi jednotlivými aktéry se od prvních tónů přenáší z pódia do publika, jež nezřídka v tanci probublává spontánním smíchem. Limbo tvoří stylově mnohostranný a zkušený hráč na tenorsaxofon a basklarinet Pavel Hrubý (NUO, Amit Chatterjee Alliance), trumpetista František Kučera, zářící na naší hudební scéně už přes čtvrt století (člen Kontrabandu M. Svobody nebo skupiny Čikory Ivy Bittové) a skvěle sehraná rytmická sekce ukrajinského kontrabasisty Tarase Vološčuka (Yvonne Sanchez) a bubeníka Miloše Dvořáčka (duo Václavek/Dvořáček, NUO, FruFru, VRM). Dvořáček je momentálně jeden z nejvýraznějších českých bubeníků, obdařený mimořádnou kreativitou, skvělou technikou a schopností improvizovat téměř na jakékoliv hudební téma.
V loňském roce skupina vydala u labelu Amplion velmi vydařené album s názvem Kalimbo.

Koncert je součástí projektu Jazzconnexion 2008 realizovaného za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.limbo-music.cz

Vstupné 100 Kč, studentské 80 Kč

 
     
       

středa 13 / 20:00
EL GAFLA (Francie)

Karim Chaya - zpěv, kytara
Kayou - saxofon
Mazigh Agsous - darbuka
Julien Pestre – el. kytara
Hakim Bouyacoube – basa
Raphael Sibertin-Blanc – housle

El Gafla znamená v arabštině karavana. Francouzská kapela El Gafla je fenomén, který se rychle vyhoupl z místních barů až ke společnému vystupování s Manu Chao. Soubor mísí různé kulturní vlivy a stejně jako karavana putuje stále dál. Skupina El Gafla je zajímavá už svým způsobem vzniku. Její členy dal dohromady rtuťovitý frontman a zpěvák Karim Chaya poté, co je potkal při své cestě z Alžírska do Paříže. Pocházejí z různých částí světa od Kamerunu po Polsko a dovedně spojují dohromady severoafrické, cikánské i ryze francouzské styly. Svým pojetím připomíná jejich hudba středozemní pobřeží: na průsečíku tradiční hudby s moderní se obratně míchá styl châabi, manouche a francouzské písně s orientálním zvukem a citem pro africký groove. Texty zpívané ve francouzštině, arabštině a kabylštině pojednávají o melancholii, radosti a lásce se stejnou samozřejmostí jako se vyjadřují k problémům dnešní společnosti. Koncert El Gafla to je tornádo rytmů a melodií z obou břehů Středozemního moře.

Vystoupením pařížské kapely El Gafla pokračuje série koncertů francouzské alternativní hudby pořádaná ve spolupráci s Alliance Française Pardubice, která v minulosti přinesla koncerty skupin Slonovski Bal, La Varda, Mr. Tzig, Sergent Pepére, Fantazio, Les Touffes Kretiénnes nebo Rageous Gratoons.

Koncert pořádá Alliance Française Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

www.elgafla.net * www.myspace.com/elgafla

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

Vstupné: 120 Kč, Studentské: 80 Kč

 
     
    středa 27 / 20:00
HANDA GOTE:
Trains - There is a Train Station in my Head


(industriální haiku)

8mm film: Martin Ježek
autorský tým: Hybler, Choura, Kropáček, Mikeš, Procházka, Smolík, Cavina
bicí nástroje: Leoš Kropáček
fotografie: Roman Mikeš
scéna, grafika, technologie: Robert Smolík
světlo, technika, počítačové systémy a technologie, projekce: Jakub Hybler
video, kamera: Tomáš Choura
zvukový design, režie,fotografie: Tomáš Procházka

Prvotní inspirace k tomuto představení se odvíjí od skřípavých zvuků brzd a nápisů na rezavých vagónech. Atmosféra jiného času otištěná ve starých venkovských nádražích a rozpadajícím se rezavém šrotu se v projektu Trains přetavila do abstraktního industriálního obrazu.

Koncert pro zvuky vlaku, železné bicí nástroje, projektované fotografie nasbírané na nádražích a kolem nich a pár postávajících performerů. Skřípavý hlas starého, mastného a nemoderního světa.

Představení mělo preméru 29.11. 2007 v divadle Alfréd ve dvoře.

HANDA GOTE research & development
Handa Gote je projekt pro výzkum a vývoj tanečního a pohybového divadla, výtvarného divadla, hudby a zvukového designu a integraci vědy a technologie v umění. Skupina byla založena začátkem roku 2005, jako nová platforma pro projekty, které od roku 2000 vytvářeli společně Tomáš Procházka (hudebník, zvukový designér) a Veronika Švábová (choreografka a tanečnice). Oslovili pak Roberta Smolíka (scénografa a výtvarníka) a Jakuba Hyblera (specialistu na video, technologie, počítače a světelného designéra) a to byl začátek existence divadelní skupiny Handa Gote. Slovo Handa Gote znamená v japonštině pájka. Tento název si skupina zvolila proto, že ráda pracuje s nalezeným a recyklovaným materiálem, užívá staré, opotřebované, nebo rozbité věci, což je velmi „český“ způsob tvorby. Všichni jsou také obdivovateli japonské kultury pro její vznešenost a cit pro harmonii. Výsledný styl je směsí českého solder-gun punku a touhou po japonské jemnosti a delikátnosti. Členové divadla se snaží vytvořit něco na způsob syntetického divadla, používají prvky fyzického divadla, vizuálního umění, využívají živou hudbu a sound art a hodně pracují s technologií. Mají rádi low-tech, ale je pro ně zajímavé kombinovat ho s high-techem (když mají dost peněz na nové věci). Handa Gote úzce spolupracuje s hudební skupinou B4. Vytvářejí hudbu a obvykle jsou na jevišti přítomni při představení. Každý z divadla je zároveň technikem, hudebníkem, hercem, performerem. Všichni dělají všechno.

Představení skupiny :
Noise (premiéra únor 2005) – první část zamýšlené trilogie Body and Technology / Computer Music (červen 2005) / Red Green Blue (listopad 2005) – druhá část trilogie / Ekran (duben 2006) / Silence (prosinec 2006)


Pořádá Divadlo 29 za podpory o. s. Nová síť. Představení je součástí projektu Electroconnexion 2008, který je realizován za finanční podpory Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Představení je zařazeno do projektu Nová síť 2008.

www.handagote.com

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

Vstupné: 100 Kč, studentské 80 Kč

 
     
    pátek 29 / 20:00
BUCINATORES SEXTET

(original hip–hop jazz pro 5 dechů a rytmiku)

Jan Jirucha - trombón, euphonium
Milan Král – trombón
Martin Rozsíval – trubka
Petr Kalfus - alt saxofon
Jiří Genert – tuba
Roman Vícha – bicí


Unikátní pražské sexteto Bucinatores (z italského bucinatores –trubači) je složeno z mladých talentovaných muzikantů, kteří studovali nebo studují Ježkovu konzervatoř. Skupinu založil trombónista Jan Jirucha ml. (člen skupin NUO, Takin´off, spolupráce s M. Chadimou a MCH Bandem) koncem roku 2003 jako dechový kvartet ve složení dva pozouny, trumpeta a alt saxofon. Časem skupina přibrala rytmickou sekci – bicí a kontrabas. O něco později nahradila kontrabas tuba a vznikla tak současná sestava o síle pěti dechových nástrojů. Bucinatores hrají převážně vlastní skladby svého lídra Jana Jiruchy doplněné o několik originálně přearanžovaných kusů od klasiků moderního světového jazzu (např. Charles Mingus). Žánrově by se dala jejich muzika označit jako pestrobarevný retro groove jazz, v němž se potkává funk, swing či latina s pohřební dechovkou. Hudba Bucinatores vyzařuje vitální energii, invenci a muzikantskou suverenitu, nadhled a radost ze hry.

Koncert je součástí projektu Jazzconnexion 2008 realizovaného za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.bucinatores.ic.cz * myspace.com/bucinatores

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

Vstupné: 100 Kč, studentské 80 Kč