Program * únor 2012

pátek 3 / 20:00

Zapaska (U)

Zapaska je ukrajinské indie-popové duo, společný projekt manželů Jany Shpachynské (zpěv, kytara) a Pavla Nechytayla (harmonika, perkuse, zpěv a další nástroje). Oba hudebníci hrají kromě Zapasky v různých kapelách (CheChe, Propala Gramota), Pavel se zároveň věnuje archeologii a Jana filozofii.

Hudba dvojice Zapaska odkrývá nánosy tradiční ukrajinské hudby a oživuje ji organickou směsí tanečnosti, elektronické hudby, lo-fi, minimalismu či hip-hopu. Oba hudebníci přiznávají i vlivy malijského blues nebo bollywoodských songů. Podobně jako Longital nebo Dva je Zapaska dvojice obývající vlastní hudební vesmír a hovořící vlastním hudebním jazykem.

Byť se v poslední době, zdá se, s dvoučlennými uskupeními roztrhl pytel, Zapaska zůstává jedinečná a nenapodobitelná. Sledovat oba muzikanty při jejich živé produkci je zážitek: Jana pomocí loopstationu vrství přímo na pódiu jednotlivé kytarové smyčky, Pavel do toho hraje na tahací či foukací harmoniku. Ke slovu se ale dostanou i exotičtější nástroje jako třeba kalimba nebo rababa, i na beatbox občas dojde. Texty Zapasky jsou ve francouzštině, ukrajinštině a angličtině.

Zapaska nedávno vydala své druhé EP Translitom obsahující šest písní známých již z živých vystoupení skupiny, které spolu s prvním EP Lanka dokonale utvoří představu o jejich současném zvuku. V České republice jste již Zapasku mohli vidět a slyšet na několika festivalech nebo na společných koncertech se spřízněnými Longital.

video: www.youtube.com

www.soundcloud.com/zapaska

Vstupné: 140 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
       

sobota 4 / 10:0018:00

Mongolská animace

AniLab workshop

Dlouho očekávaná dílna mongolské animace konečně tu! Jednodenní workshop s panem Enkhbayarem Bataaou, který vám představí Mongolsko trochu jinak.

Mongolsko, to totiž nejsou jen rozlehlé pláně, jurty, pastevci na krásných koních, jaci nebo poušť Gobi s mytickým písečným červem jménem olgoj chorchoj. Přijďte se přesvědčit!

V průběhu dne se seznámíte s mongolskou animovanou tvorbou, její historií i současností. Těšit se můžete na projekce krátkých animovaných snímků i poutavé vyprávění. Pod vedením pana Bataay si pak vyzkoušíte jednu z tradičních animačních technik.

Enkhbayar Bataa absolvoval v roce 1980 Akademii výtvarného umění při Vysoké škole pedagogické v Ulánbátaru. Poté až do roku 2000 působil jako vedoucí výtvarník v Mongolské televizi. Jeho výtvarné dekorace byly součástí nespočtu divadelních her, zpracoval na dvě stě výtvarných námětů pro divadelní a televizní pořady a festivaly.
Na workshop je nutná předchozí rezervace na e-mailu: klub@divadlo29.cz.
Maximální počet účastníků: 15 osob.
Bližší informace: Šárka Zahálková, 777 886 941

Workshop se koná v rámci projektu aniLAB 2012 ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Účastnický poplatek: 150 Kč

 
     
   

středa 8 / 16:00 a 19:00

Divadlo Anička a letadýlko

Anička Duchaňová a Michal Němec (oba též Jablkoň) uvádějí dvě představení pro děti i dospělé:

16:00 / Království
květinový muzikál

Kapka rosy podávaná s kostkou léta a půlnoční vytí vlčích máků. Ema na stopě největšího tajemství květin. První jarní pryskyřník hlídá Severní bránu. Pohádkový kabaret s autorskými písněmi a bleskovými převleky.

Hrají, hudba a písničky: A. Duchaňová, M. Němec Jablkoň / scénář: A. Duchaňová, P. Pola / režie: A. Duchaňová / výprava: R. Mizerová, A. Duchaňová.

Délka 50 minut.19:00 /
Chroust
gastropoetická show

Již po staletí celé generace chroustů věří, že jednou ovládnou svět. Na dně kuchařského vozíku Pepíka Slepičky připravují svoji malou revoluci. Pepík je tak trochu trouba, ale taky má svůj sen. Stát se největším kuchařem v celém vesmíru. Představení vzniklo na památku všech snílků a uvařených chroustů. Doporučují 4 z 5 šéfkuchařů.

Scénář a režie: A. Duchaňová / hudba, písničky, hrají a zpívají: A. Duchaňová, M. Němec Jablkoň / výprava: R. Mizerová.

Délka 55 minut.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné: 60 Kč (Království), 80 Kč (Chroust), 100 Kč (obě představení). Děti do 3 let mají vstup volný.

 
     
   

pátek 10 / 20:00

Noční pták (Fidler & Konopásek)
Kako Kolektiv

Hudba, která vyzařuje radost ze svobodné improvizace. Písně, které nespěchají. Nástroje, co si spolu povídají. Nový hudební projekt legend české alternativy.

Luboš Fidler
- autorský nástroj "roletofon", elektrická kytara, tahací harmonika, bicí, zpěv
Zdeněk Konopásek - bubny a činely, trubka

Luboš Fidler patří mezi nejvýznamnější a nejzajímavější postavy české alternativní hudby. Spoluzaložil v 70. letech skupiny Švehlík a Stehlík, hrál v MCH Bandu či v Kilhets. Později proslul v minimalistickém experimentálním triu Janota-Fidler-Richter. V posledních letech se podílel na nejrůznějších zvukových instalacích (např. Orbis Pictus), i nadále spolupracoval s Oldřichem Janotou, stejně jako s mnoha dalšími alternativními hudebníky. Luboš Fidler je mj. i tvůrcem několika autorských hudebních nástrojů, např. fidlerofonu či roletofonu.

Bubeník Zdeněk Konopásek byl v 80. letech zakládajícím členem skupiny Dvouletá fáma, hráčsky se také podílel na dvou albech Oldřicha Janoty. Hrával s Kvartetem dr. Konopného a s kapelou Zátory. Nyní vystupuje v představeních Divadla Vizita, s Jaroslavem Duškem (Čtyři dohody) a působí v karlovarské formaci Široko-daleko.

Konopásek s Fidlerem se letmo potkali už začátkem 80. let. Společné hraní pod názvem Noční pták ale dohodli a připravili až v létě 2011. Jejich hudba je jen zčásti komponovaná - tam, kde hrají písně s úspornými a lehce absurdními texty; jindy ale nechávají oba hráči průchod okamžité inspiraci a hrají zcela volně, improvizovaně.

V úvodu večera zahraje improvizační seskupení Kako Kolektiv.

Koncert je uváděn v rámci projektu Electroconnexion 2012 za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.nocniptak.cz ° www.zdenek.konopasek.net

Vstupné: 100 Kč, studentské: 70 Kč

 
     
   

čtvrtek 16 / 20:00

Nanohach & Petra Fornayová (SK):
Kdo je Annik?


Životní příběh hudebníka Iana Curtise, frontmana skupiny Joy Division, byl inspirací pro nový projekt slovenské choreografky Petry Fornayové. Z její první spolupráce se skupinou tanečního divadla Nanohach vzniklo celovečerní představení Kdo je Annik?. Taneční inscenace o fiktivním setkání dvou osudových žen Curtisova života.

Dvě ženy představují dvě možnosti rozhodnutí. Nacházíme je mimo realitu, v jednom čase a prostoru. Obě ženy nemusejí být až tak odlišné, hlavním rozdílem byl možná jen čas a okolnosti, ve kterých se objevily.

// Ian Curtis žije s manželkou Deborah // Joy Division // v roce, kdy se jim narodila  Natalie, do jeho života vstupuje Annik // talentovaný umělec, epilepsie, deprese // sebevražda //

"...inscenace Who is Annik? je ideální příprava na jízdu po horské dráze moderního tance evropské úrovně." Jana Návratová / Reflex

Koncepce, choreografie: Petra Fornayová
Tvorba a interpretace: Eliška Kašparová a Marta Trpišovská
Tanec: Eliška Kašparová a Lenka Bartůňková
Hudba: Tomáš Procházka, Joy Division, New Order
Světelný design: Jan Beneš
Kostýmy: Mariana Novotná

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


www.nanohach.cz

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

čtvrtek 23 / 20:00

Zuzana Lapčíková & Josef Fečo

Pulsující duo špiček tuzemské world music

Zuzana Lapčíková - cimbál, zpěv
Josef Fečo - kontrabas

Spojení dvou výrazných muzikantských osobností - fenomenální cimbalistka a zpěvačka Zuzana Lapčíková tvoří spolu s kontrabasistou Josefem Fečem empatické, pulsující duo. Na svých vystoupeních spojují osobitým způsobem především moravskou lidovou hudbu s jazzem a romskou hudbou.

Zuzana Lapčíková je virtuosní cimbalistka, osobitá zpěvačka a skladatelka a vedle Ivy Bittové a Idy Kellarové asi nejvýraznější představitelka tuzemské world music. Lidovou píseň chápe Lapčíková jako živý a dynamický fenomén, který je nutno představovat nikoli v ustrnulé formě, ale v nejrůznějších hudebně aktuálních souvislostech. Pro svoji otevřenost vůči hudebním podnětům Zuzana Lapčíková překročila hranice folklórního žánru a vstoupila na pole hudby artificiální i jazzu.

Josef Fečo je mimořádně oceňovaným a všestranným multiinstrumentalistou (kontrabas, cimbál, kytara, viola atd.). Vedle romské hudby a folklóru se věnuje i jazzu a soulu a je vyhledávaným hráčem v Čechách i v zahraničí.

Koncert je pořádán v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.zuzanalapcikova.com

Vstupné: 160 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
    středa 29 / 20:00

Ondřej Smeykal + Petr Nikl: Slovosleď

Cílem tohoto setkání dvou protagonistů živé improvizace je společné sdílení imaginativní krajiny tvořené zvukem australského didgeridoo a lidského hlasu.

Petr Nikl, performer známý svým zcela „komplexním crossoverem" všech představitelných žánrů (od operety přes balet po alchymii), se tentokrát pokusí zcela oddat slovu. Výtvarník, hudebník, autor mnoha básní a textů tak přichází s projektem, který vychází z prosté intimity slova podmaněné zvukem didgeridoo Ondřeje Smeykala. Po řadě technologicky a formálně komplikovaných Niklových projektů přišla přirozená výzva obklopit se jednoduchostí a vstoupit do interakce co nejpřímějším způsobem.

Ondřej Smeykal je český hráč na australský domorodý nástroj didgeridoo. Jeho technika hry je i zkušeným hráčům těžko pochopitelná a při živém vystoupení v posluchači vyvolává často němý úžas. Maximální využití dechového fondu, práce bránice, mimických a artikulačních svalových skupin spolu s obrovským rytmickým potenciálem didgeridoo činí v podání Ondřeje Smeykala z obyčejné děravé větve jakýsi malý komorní orchestr.

Petr Nikl je všestranný umělec realizující svou bohatou představivost formou obrazů, performancí, zpěvu, divadelních představení, grafiky a nejrůznějších kombinací tradičních uměleckých forem. Ve svých performancích používal Nikl od počátku zvuk, a to buď zvuk různých kuriózních zařízení, nebo zvuk svého hlasu. Od roku 2004 nahrál Petr Nikl celkem čtyři hudební alba. V roce 2000 navrhl a inscenoval velkou kolektivní výstavu Hnízda her v pražském Rudolfinu, která vyvolala mimořádný zájem návštěvníků. Pokračováním této koncepce byl realizovaný projekt české expozice na Světové výstavě v Aichi v roce 2005 a výstava Orbis Pictus v Českém centru v Paříži v roce 2006. Posledním Niklovým interaktivním projektem je velká výstava Play otevřená na konci roku 2010 v pražském Mánesu. Petr Nikl je držitelem ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1995. Za svou ilustrační tvorbu obdržel několik ocenění. Napsal a nakreslil zatím devět autorských knih, z nichž mnohé obdržely významná ocenění.

www.petrnikl.cz ° www.smeykal.com

Vstupné: 150 Kč, studentské: 100 Kč