Program * březen 2015


středa 4 / 19:00 / Divadlo 29


Příběh paneláku v Pardubickém kraji

Na pardubické Karlovině, na rohu ulic Jindřišská a Jiřího z Poděbrad, probíhá až do 19. dubna exteriérová výstava Příběh paneláku v Pardubickém kraji, která představuje příběhy čtyř pardubických sídlišť: Dukly, jejíž podobu ve 40. a 50. letech ovlivnila doktrína socialistického realismu, rozsáhlých Polabin jako ukázky urbanistického řešení sídlištní výstavby na principu okrsků, Karloviny s kompozicí z věžových a deskových domů z přelomu 70. a 80. let a nejmladší a nejmenší Dašické s atypovými stavebními konstrukcemi bytových domů a netradičními fasádami. Výběr pak doplňuje sídliště Komenského náměstí v Litomyšli.

Přednáška historičky architektury Martiny Flekačové přiblíží vývoj českých panelových sídlišť s důrazem na jejich historii v Pardubicích, představí rovněž výzkumný projekt Uměleckoprůmyslového musea v Praze, jehož je zmiňovaná výstava součástí. Na Martinu Flekačovou naváže František R. Václavík, stavební historik a člen spolku Offcity, který se studiu stavební historie Pardubic dlouhodobě věnuje.

Pořádá Uměleckoprůmyslové museum v Praze ve spolupráci s Offcity z. s. a Divadlem 29.

www.panelaci.cz

Vstup volný

 
     
       

pátek 6 / 20:00 / Divadlo 29

Songs For Bulgakow / Freakshow - All the best for you

Cie. Freaks und Fremde, JuWie Dance Company feat. Vladimír Václavek (D/CZ)

Drážďanský divadelní soubor a jeho česká premiéra představení s živou hudbou Vladimíra Václavka.

Inscenace Songs for Bulgakow představuje sérii scénických obrazů, tanců, groteskních výjevů, písní a fantazií inspirovaných životem a dílem známého ruského spisovatele Michaila Bulgakova. Divák se ocitne na večírku uspořádaném pro Michaila Bulgakova - lékaře, redaktora a spisovatele, který narazil do vřavy Říjnové revoluce a který se snaží najít smysl ve světě, který se nemilosrdně mění před jeho zmatenýma, ale otevřenýma očima.

Autorem divadelní hudby je český hudebník Vladimír Václavek (Dunaj, E, Rale, Bittová/Václavek), který k představení živě hraje a zpívá.

Práce drážďanského divadelního souboru Cie. Freaks and Fremde má těžiště hlavně v moderním pojetí loutkového divadla, které specifickým způsobem využívá prvků tanečního a pohybového divadla, pantomimy, grotesky, výtvarného umění a hudby. Hostování v pardubickém Divadle 29 je jejich prvním vystoupením v České republice.

Po představení Songs for Bulgakow bude následovat zhruba třicetiminutový bonus Freakshow - All the best for you na pomezí kabaretu a loutkového panoptika v režii drážďanského Cie. Freaks und Fremde.

Pořádá Terra Madoda o.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Společné vstupné na představení Songs for Bulgakow a Freakshow - All the best for you: 140 Kč

Ticketportal

 
     
   

středa 11 / 19:00 / Divadlo 29

Martin Dušek: K oblakům vzhlížíme

Jemná dokumentární love story z drsného severu Čech. Ženy se v Ráďově životě střídají stejně rychle jako tuningové srazy. Jediné, co zůstává, je jeho rozpadající se Ford Escort, který pro něj znamená vše. Ráďův mikrosvět je lemovaný bílým plyšem, prozářený zelenými diodami a povzbuzovaný řvoucím výfukem motoru. Když ale svůj svět opouští, naráží na tvrdou realitu a své vlastní limity.

Vítězný snímek v sekci Česká radost na 18. MFDF Ji.hlava a Cen české filmové kritiky 2014 za oblast dokumentárního filmu.

ČR, 2014, 66 min. Po projekci se plánuje debata.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2015 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

Vstupné: 80 Kč
Ticketportal

 
     
   

pátek 13 / 20:00 / Divadlo 29

Čankišou

Karel Heřman – zpěv / Zdeněk Kluka – zpěv, bicí, perkuse, balafon, blasakoredeon, tahací harmonika / David Synák – didjeridoo, flétny, altsax, sopránsax, jinagovi, perkuse, sbor / Martin Krajíček – mandolína, kytara, sbor / Jan Kluka – djembe, perkuse, bicí, trabuka, yarin, sbor / René Senko – tenorsax, perkuse, sbor / Roman Mrázek – baskytara, sbor

Sedmičlenná kapela Čankišou nezapomenutelně proniká do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům překypujícím energií a divokými rytmy, kde se míchají různé etnické vlivy, exotické nástroje a rockové kořeny. Čankišou se svou muzikou, která mění koncerty v divoký taneční rej, projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu až po Pakistán. Kapelu založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu v roce 1998. Za pomoci nejrůznějších nástrojů z celého světa se vrhli do pro ně naprosto nových vod ethna, world music a originálně opřeli svou tvorbu o legendu dávného jednonohého lidu Čanki.Za více jak 15 let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci a dnes patří ke špičce české world music. Čankišou pravidelně čeří domácí i zahraniční festivalové a klubové vody včetně těch nejprestižnějších. Kapela též spolupracovala se světovou hvězdou world music pákistánským hudebníkem Sain Zahoorem a sufi zpěvačkou Surriyou Khanam. Zatím poslední deska Fayt (2011, Indies Scope) se v prosinci 2011 umístila na 10. místě v evropské world music hitparádě WMCE.

www.cankisou.cz

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.

Vstupné: 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
     
   

sobota 13 / 10:00-18:00 / Divadlo 29

Workshop sítotisku

Další z oblíbených sítotiskových workshopů pod vedením profesionálů z pražského Studia Kredenc.

Každá z dílen v Divadle 29 vždy přináší něco nového – téma, způsob zpracování, dílčí techniku nebo zkušenost s materiálem. Tentokrát se zaměříme na papír s cílem vytvořit autorský sítotiskový plakát.

Workshop je určený především pro nadšené začátečníky, kteří se chtějí dozvědět všechno o technice sítotisku. V rámci workshopu se mimo jiné dozvíte, jak se vyrábí sítotiskové šablony, jaké barvy použít, jaká zvolit síta, jaké zařízení a pomůcky se budou hodit zrovna pro vás. A hlavně si vše vyzkoušíte v praxi.

Na workshop je nutná předchozí rezervace, a to nejpozději do 10. 3. 2015. Maximální počet účastníků: 12 osob.
Více informací a přihlášení: klub@divadlo29.cz (Šárka Zahálková)


www.kredenc.org

účastnický poplatek: 400 Kč

 
     
   

úterý 17 – pátek 20 / Divadlo 29

Jeden svět 2015 Pardubice

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech.

Narušit předsudky, pohodlné nevědomí a fámy šířené českou společností – to je cílem 17. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který své publikum přivítá výzvou Praskněte své bubliny!.

Pardubická část festivalu představí patnáct nových dokumentárních filmů z celého světa, moderované večerní debaty s pozvanými hosty, kolekci reportážních snímků fotografa Stanislava Krupaře Přes moře do Evropy! Cesta Anase, syrského uprchlíka, z egyptské Alexandrie do Evropy, která byla oceněna v soutěži Czech Press Photo 2014, a rozpracovaný cyklus Jindřicha Štreita, významného autora na poli české dokumentární fotografie, o lidech bez domova nazvaný Kde domov můj?

Festivalovou součástí bude také kulinářský program a Fair Trade prostor. Zážitkovou vizuální pozvánkou na filmové projekce bude happening ve středu 11.3. na pardubické třídě Míru. 

Všechny prostory Divadla 29, včetně Klubu 29, budou po dobu festivalu nekuřácké.

Pořádá společnost Člověk v tísni, o. p. s., ve spolupráci s o. s. Terra Madoda a Divadlem 29. Partnerem doprovodného programu je Centrum na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj.

www.jedensvet.cz

Program festivalu v PDF

Jednotlivé vstupné: 70 Kč, film s debatou: 80 Kč, permanentka: 400 Kč

 
     
   

sobota 21 / 17:30-22:30 / Divadlo 29

Expediční kamera

Expediční kamera je celovečerním programem filmů o dobrodružství, divoké přírodě, poznávání nového, o extrémních zážitcích i sportech.

Letos budou uvedeny filmy Fyrst o špičkových českých slacklinerech, Into the Light o lezení v ománské jeskyni, And then we swam o transoceánské expedici z Austrálie na Mauricius, The nobody’s river o vodácké expedici čtyř kamarádek a další snímky o paraglidingu, horolezení a cestování s humanitárním záměrem.

Pořádá Outdoor activities Pardubice o. s.


www.expedicnikamera.cz

Vstupné v předprodeji: 80 Kč (od 1.3.2015 v Gekon boulder baru, Sladkovského 505, Pardubice), vstupné na místě: 100 Kč

Rezervace na tuto akci nepřijímáme.

 
     
    středa 25 / 20:30 / Divadlo 29

Forma: Metropolis

Ostravské uskupení Forma postavilo svůj originální soundtrack na prolínání akustických nástrojů, syntezátorů, rytmiky, ruchů a jemných ambientních ploch.


Pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Electroconnexion 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


Vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Předprodej:
 
     
   

pátek 27 / 20:00 / Divadlo 29

Fanfán Tulipán

Fanfán Tulipán začal klíčit na jaře 2009, poté, co jej na Ježkově konzervatoři zasadila studentka skladby Eliška Svobodová (pro ty, kdo nevědí: Eliška je z Pardubic a hrála m.j. s kapelou Mango a banány). K ní se připojili flétnista Dušan Navařík (Léčba neklidem, wrgha POWU Orchestra), klavírista Honza Mazura (Emperor Penguin), baskytarista Jan Neruda a bubeník Šimon Hajdovský (Sinuhet, Manželé, Akline).

Fanfáni označují styl hudby, který hrají, jako „kinder jazz“ a vtip, hravost a lehkost nemají jen v názvu, ale hlavně v muzice, kterou předvádějí. V zahradě, kde Tulipán roste, můžete potkat Julese Vernea, Kamila Lhotáka, bláznivou Maríju, skřivana Ivana či zamlklé mariňáky. A když se dobře zaposloucháte do neotřelých fanfáních kompozic zaslechnete z dálky houkání Orient Expresu a možná zachytíte i pár vřelých telegrafických zpráv.V roce 2010 Fanfán Tulipán zvítězil ve finále soutěže o Cenu Metropolitní Univerzity v rámci festivalu Mladí ladí jazz a v témže roce vyhrál české kolo mezinárodní soutěže Jazz Prix.

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.fanfantulipan.com

Vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
     
   

sobota 28 / 19:00 / Divadlo 29

Zápas v divadelní improvizaci Červení vs. Modří

Česká improvizační liga

Další pardubické utkání České improvizační ligy. Tentokrát budou smíšené teamy Paleťáků a výběru z ČR.

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího. 


Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.paletaci.cz

Vstupné: 100 Kč
Na tuto akci nepřijímáme rezervace.
Předprodej: Vino-thé-ka, Perštýnská 40 (www.vino-the-ka.cz) .
Od 23. do 27. března 2015, denně od 16.00.

 
       
   

neděle 29 / 11.00 - 18.00 / Divadlo 29

Workshop současného tance s Lenkou Knihou Bartůňkovou

Workshop bude rozdělen do dvou tematických částí. První část se bude odvíjet od vazeb začínajících na zemi, které se postupně dostávají do vertikály a zpět. Druhá část bude založena na bázi různých cvičení a her, které jsou koncipovány v souladu se zaměřením se na práci s těžištěm, váhou a používáním fyzikálních principů přímo v akci.

Jedná se o pohybovou hodinu, kde se pracuje s partnerem a se skupinou. Workshop je určen jak začátečníkům, tak i zkušeným tanečníkům.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.bartunkova.com

Ůčastnický poplatek: 400 Kč
Přihlášky a další informace: Tereza Krejčířová, mobil: 725 538 217,
e-mail: schovejse@seznam.cz