Program * duben 2013


středa 3 / 19:00


Michaela Pixová: Kreativní využití městských reziduí

Offcity architekti

V důsledku deindustrializace a dalších společenských proměn se ve městech západního světa nachází opuštěné a chátrající průmyslové areály, nevyužitá dopravní infrastruktura, či někdejší dělnické čtvrti, které sužuje úpadek a chudoba. Tyto reziduální prostory skýtají možnosti pro nové využití a často se stávají útočištěm pro různé alternativní nebo experimentální kulturní iniciativy. Zatímco v některých městech se podobné experimenty setkávají s politickou podporou, na jiných místech je politické klima vůči podobným projektům nepřátelské. Přednáška se zaměří na některé příklady podobných kulturních projektů a na překážky, které těmto projektům stojí v cestě, ve světě i u nás. 

RNDr. Michaela Pixová, Ph.D. absolvovala doktorské studium sociální geografie a regionálního rozvoje na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, během kterého se zaměřovala na geografii postsocialistického města. Na město nahlíží skrze teorie marxistické geografie a věnuje se proto především politicko-ekonomické analýze vztahů mezi prostorovými a společenskými strukturami. Ve své dizertační práci se zaměřovala na prostory pro alternativní kulturu v současné Praze a na proměnu jejich charakteru a postavení napříč měnícím se politicko-ekonomickým kontextem. Dále se zaměřuje na koncept tzv. „práva na město“, který poukazuje na důležitost aktivní role občanů v ovlivňování městského rozvoje a v užívání městského prostoru. S tím souvisí tedy i zájem o městský aktivismus a roli občanské společnosti v ovlivňování podoby našich měst. Sama je jednou ze zakladatelek o.s. Praguewatch, internetového mapového průvodce po kauzách městského plánování a rozvoje v Praze. Toto sdružení se zároveň věnuje osvětové a přednáškové činnosti, komunikaci s politiky a odborníky na městský rozvoj, a vytváření vlastních alternativních plánů městského rozvoje. 

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2013. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz

Vstupné: 50 Kč

 
     
       

pátek 5 / 20:00

aus (JAP), Cuushe (JAP), Gurun Gurun

Japonská noc v Divadle 29! Jedinečná možnost potkat v rámci evropského turné na stejném pódiu hvězdy japonské indietroniky aus, Cuushe a domácí zvukové astronauty Gurun Gurun, kteří svoje nahrávky vydávají v Tokiu.

aus (JAP)

aus je hudební projekt, za kterým stojí tokijský rodák, ve své zemi velmi respektovaný umělec, Yasuhiko Fukuzono. Ten se od čtyř let učil hrát na piano a již jako teenager začal skládat hudbu k filmům a videohrám. Od roku 2004 pak vystupuje živě pod hlavičkou aus.

Projekt aus vydal prozatím osm alb, která byla celosvětově velmi příznivě přijata kritikou i posluchači. Spolupracoval mj. se špičkami současné elektronické a IDM scény Sylvainem Chauveau, L’altra, Manual, ISAN, s Ulrichem Schnaussem. Vytvořil remixy např. pro Tujiko Noriko, The Boats nebo Mashu Qrellu. Yasuhiko Fukuzono se kromě aus věnuje i post-popové skupině Mita Kuuluu, hudební produkci a tvorbě scénické muziky.

Hudba aus je osobitým mixem indietroniky, ambientu, glitchových a breakbeatových rytmů a jemného dívčího vokálu (zpěvačky Gutevolk a Cokiyu). Ve svých skladbách Fukuzono využívá i konkrétní zvuky nahrané ve svém okolí. Zároveň klade důraz na silné melodie a detailní propracovanost aranží jednotlivých tracků. V souvislosti s hudbou aus se často hovoří o jejím filmovém charakteru a schopnosti probouzet pomocí zvuku posluchačovu obraznost. Hudebník Ulrich Schnauss o skladbách aus říká, že „evokují pocity melancholie i optimismu současně“. Bedroom pop projektu aus se tak stává ideálním soundtrackem k nomádským snům i ke znovuobjevování zasunutých pocitů, nálad a vzpomínek.

Yasuhiko Fukuzono je zároveň zakladatel a kurátor uznávaného labelu Flau, který má široké rozpětí – od folku až po dream pop a komplexní elektronické experimenty (vydávají zde The Boats, Part Timer, Orla Wren, Sylvain Chauveau, Jefre Cantu Ledesma a další). Vlivný magazín Fader před pár dny zařadil label Flau mezi dvanáctku nejžhavějších tipů na rok 2013.


Cuushe (JAP)

Zpěvačka a skladatelka Cuushe vydala svůj debut Red Rocket Telepathy u labelu Flau. Nahrávala a spolupracovala společně s hvězdou současného experimentálního popu Julií Holter, The Boats, Pawn, Motion Sickness Of Time Travel nebo s Botany.

Hlavním nástrojem, který ve svých dreampopových skladbách Cuushe používá, je její jemný, ale velmi výrazný vokál. V souvislosti s její hudbou, která bývá přirovnávána ke Cocteau Twins, Sigur Rós, Boards Of Canada nebo i Björk, se v recenzích setkáváme nejčastěji s pojmy jako zasněnost, šepot a bolestná krása.

V britském deníku Guardian se na podzim Cuushe objevila v prestižním výběru New Bands of the Day. Cuushe bude jako zpěvačka hostovat na novém albu Gurun Gurun.
Gurun Gurun

Gurun Gurun je elektroakustický projekt čtveřice Ondřej Ježek (OTK), Federsel (B4, Handa Gote, Wabi Experience, Radio Royal...), Tarnovski (Wabi Experience, IQ+1, Miou Miou) a Tomáš Knoflíček (Miou Miou). Gurun Gurun doposud vydali 2 alba u britsko-japonského labelu Home Normal (Bvdub, Celer, Ian Hawgood, Gereth Davis, Machinefabriek, Pimmon…). Album Gurun Gurun se mj. dostalo do celoroční Top 10 prestižní bristolské experimentální stanice Fluid Radio a bylo zařazeno mezi alba týdne u klíčových britských distributorů nezávislé hudby Rough Trade, Boomkat a Norman Records.

Gurun Gurun spolupracovali se Sawako, blízkým spolupracovníkem Björk Opiatem, Floexem nebo s hráči na historické violy da gamba Irenou a Vojtěchem Havlovými, jejich skladby a remixy se objevily na řadě kompilací po celém světě. Gurun Gurun se věnují také skládání hudby pro alternativní divadlo, taneční představení a výtvarné instalace. Koncertovali společně s Timem Heckerem, Boduf Songs, Lichens, Trespassers William, Grails aj.

V současnosti kapela dodělává další desku a polovina GG (Federsel + Tarnovski) připravuje pro label Nomadic Kids Republic album nového projektu Wabi Experience.

Koncert je uváděn v rámci projektu Electroconnexion 2013 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.ausmusik.com

www.cuushe.net

www.gurunas.net

Vstupné: 120 Kč, držitelé průkazů ISIC, IYTC, ITIC a ALIVE mají nárok na 50% slevu

 
     
   

úterý 9 / 19:00 a 21:00

Zahájení festivalu současné irské kultury u příležitosti předsednictví Irska v Radě EU. Ochutnávka irských delikates a unikátní uvedení dvou výrazných současných irských snímků - Silence a His & Hers.

Silence

19:00


projekce / Gaelach fest

Eoghan, zvukový technik, se vrací po 15 letech do Irska. Důvodem jeho návratu je pracovní nabídka: najít a nahrát místa nezasažená a neovlivněná zvuky civilizace. Jeho pátrání ho zavede daleko od měst a vesnic do odlehlých končin země. Během cesty dochází k řadě setkání a rozhovorů, které postupně koncentrují Eoghanovu pozornost na nepostřehnutelné ticho. Ticho, které je svázané s jeho minulostí.

Poslouchej, sleduj, přemýšlej… Drsně překrásný, záměrně matoucí kvazi-dokument.

„Silence je mocný snímek a významný příspěvek současné irské kinematografii. Ač jde o film hluboce filozofický, není nijak zasmušilý či potemnělý. Mac Giolla Bhríde zde podává přesvědčivý herecký výkon, kdy se z perfekcionisty toužícím po zvukově čisté nahrávce, stává poutníkem hledající duši.“ (Observer University)

Pat Collins, těžko zařaditelný irský talent, dosud zrežíroval přes 25 dokumentárních filmů, řada z nich se dočkala ocenění, a to především na domácí půdě. Silence je Collinsovým prvním celovečerním hraným snímkem.

Pat Collins / Irsko / 2012 / 83 min. / původní znění, anglické titulky

www.silencefilm.ie

 

His & Hers


21:00


projekce / Gaelach fest

Oceňovaný irský dokument, který mimo jiné získal jednu z hlavních cen na festivalu Sundance 2010.

Film sleduje milostný život jedné ženy prostřednictvím zkušeností a zážitků dalších žen. Shromažďuje a pátrá po zcela obyčejných situacích, které činí naše životy mimořádnými. Režiséra snímku, Kena Wardopa, zajímá, jakým způsobem sdílíme naše životní cesty a osudy s opačným pohlavím.

„Vtipné, hluboké, krásné. Wardropův portrét irského ženství, ze kterého se může vyklubat letošní nejlepší irský film.“ (The Irish Independent)

Ken Wardop / Irsko / 2009 / 80 min. / původní znění, anglické titulky

www.hisandhers.ie

Akce se koná v rámci projektu aniLAB 2013 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice ve spolupráci s Irish Film Institute a Europe Direct Pardubice.

Vstupné: 80 Kč (jeden film), 100 Kč (oba filmy)

 
     
   

čtvrtek 11 / 20:00

Kouzelná skříňka

aniLAB / performance

Kouzelná skříňka je speciální projekční zařízení, inspirované pozorováním subjektivních zrakových vjemů, které v 19. století prováděl Jan Evangelista Purkyně. Díky těmto poznatkům a speciálnímu technickému řešení projekce, umožňuje Kouzelná skříňka stimulovat smysly tak, že před zraky diváků vyvstávají obrazy netušených světů, které v sobě všichni latentně nosíme a umožňuje tak nahlédnout skulinkou subjektivních vjemů do skrytých útrob všehomíra.

Kouzelná skříňka vznikla jako bakalářská práce Jana Kulky (nar. 1985) na Katedře střihové skladby pražské FAMU. Specifikum této projekce je to, že samotný výsledný vjem vzniká až v divákově hlavě. Každý tak má svůj vlastní subjektivní zážitek. Tato Kouzelná skříňka umožňuje na rozdíl od všech ostatních projektorů (ať už filmových, či digitálních) promítat i zcela nepřerušovaný, plynulý proud světla, což zpřístupňuje novou časo-pohybovou dimenzi, která byla kinosálům dosud zapovězena!

kulka.borec.cz

Akce se koná v rámci projektu aniLAB 2013 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 80 Kč

 
     
   

pátek 12 / 20:00

Limbo

Nestandardní a neohraničená hudba nespoutaného kvarteta.

Pavel Hrubý - tenor a soprán saxofon, basklarinet
František Kučera - trubka, křídlovka
Taras Vološčuk – kontrabas
Dušan Čermák – bicí

Limbo je skupina, která spolu s kapelami jako jsou Vertigo, Muff či Bucinatores představuje na české (nejen) jazzové hudební scéně element, který zde již dlouhou dobu chyběl. Jejich hudba je invenční, nespoutaná konvencemi, nechybí jí nadhled a chuť experimentovat. Limbo je kapela rozkročena mezi vícero žánry, v podstatě je nad nimi. V praxi balancuje mezi elektrifikovanou a akustickou sestavou a jejich živé koncerty bývají všem vlivům otevřeným letem na kouzelné létající oponě mnoha rychlostních stupňů. Na první pohled můžeme kapelu řadit k jazzově improvizingové scéně, navádí nás k tomu nástrojové obsazení, časté jazzové postupy - ale Limbo se z těchto pozic dokáže vyhoupnout k nedefinovatelné poloze, kdy lze mluvit především o hudbě, melodické, trochu melancholické, přesto objevné hudbě, která dokáže podepřít časoprostor.

Hudba kapely Limbo vzniká přímo na pódiu a vyvěrá z kreativity jednotlivých muzikantů. Nedá se zaškatulkovat, neboť je žánrově i stylově neohraničená. Radost z hudební komunikace mezi jednotlivými aktéry se od prvních tónů přenáší z pódia do publika, jež nezřídka v tanci probublává spontánním smíchem. Limbo tvoří stylově mnohostranný a zkušený hráč na tenorsaxofon a basklarinet Pavel Hrubý (NUO, Amit Chatterjee Alliance, Tellemark), trumpetista František Kučera, zářící na naší hudební scéně už přes čtvrt století (člen Kontrabandu M. Svobody nebo skupiny Čikory Ivy Bittové) a skvěle sehraná rytmická sekce ukrajinského kontrabasisty Tarase Vološčuka (Yvonne Sanchez) a bubeníka Dušana Čermáka.Koncert je součástí projektu Jazzconnexion 2013 realizovaného za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.limbo-music.cz

Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
   

sobota 13 / 19:00 VYPRODÁNO

Pa.Le.Ťác.I. vs. Bizoni

Další pardubické utkání České improvizační ligy, tentokrát Pa.Le.Ťác.I. vs. Bizoni.

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Kulisy připomínají hokejový zápas. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici oficiální pravidla, kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího.

Předprodej vstupenek proběhne v Klubu 29 v pátek 12. dubna od 17.00 do 19.00. Na tuto akci nepřijímáme rezervace. Bližší informace: ipaletaci@gmail.com

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


www.paletaci.cz

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

neděle 14 / 17:00 – 20:00

Rytmy Irska

taneční vystoupení a seminář irských tanců / Gaelach fest

Okouzlující hudba a zpěv, ladnost softových tanců, neuvěřitelná dynamika stepových kreací - to vše vám nabízí v tradiční i moderně stylizované podobě hudebně-taneční program věnovaný irské hudbě a irskému tanci. Máte jedinečnou možnost získat zajímavé informace z této stále celosvětově populární hudební a taneční oblasti.

Po ukončení programu pokračujeme přímo v sále irským tanečním seminářem, pod vedením profesionálního, diplomovaného učitele irských tanců, kde máte možnost osvojit si jednoduché základní taneční kroky a naučit se jeden z mnoha irských „ceilí“ lidových tanců.

Účinkují: hudební skupina Beerberries (Pardubice), taneční skupina Ryengle (Pardubice) a Mgr. Michal Kövér, M.R.G., učitel irského tance

Vstup volný

Akce se koná v rámci festivalu současné irské kultury u příležitosti předsednictví Irska v Radě EU. Pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s Europe Direct Pardubice.

 
     
   

úterý 16 / 19:00

Tomáš Kudrna: Hledá se prezident

dokumentární film

Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první přímé prezidentské volby se tvůrcům tohoto filmu podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Snímek přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém. Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby.

Tomáš Kudrna / ČR / 2013 / 90 min.

Po filmu proběhne debata s režisérem snímku.www.filmfuse.cz

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2013 za finanční podpory statutárního města Pardubice.

Vstupné: 80 Kč

 
     
   

středa 17 / 20:00

Arnaud "Nano" Méthivier

a Serge Ambert (F): Šepoty těl

Tanečně-hudební putování, kde rozmlouvá pohyb se zvukem, kde si mezi sebou vyprávějí lidský dech s nástrojem - tělem a akordeonem.

Renomovaný francouzský tanečník, performer a choreograf Serge Ambert přiveze do Divadla 29 svůj nový projekt Šepoty těl (Souffle aux Corps), na němž spolupracoval s vynikajícím akordeonistou Arnaudem Methivierem. Oba umělci se setkávají v improvizaci, která je plná citu a emocí, která úzce souvisí s časem a místem, v němž hrají, s diváky, kteří jsou přítomni. Je to tanečně hudební putování, při němž jsou pohyb a zvuk v neustálém dialogu, kde mezi sebou rozmlouvají dech s hudebním nástrojem – tělo s akordeonem. Představení Šepoty těl je jemné, citlivé, zábavné a zároveň velmi trefně reflektuje současný svět.

Účinkují: Arnaud "Nano" Méthivier a Serge Ambert

"Duet vytvořený pro Souffle aux Corps je jedinečný svou novostí, přístupem a otevřeností...“ Le Journal du Centre

Videoukázka z projektu Arnauda Méthiviera a Serge Amberta Les Blessures volontaires:

Představení je realizováno za finanční podpory Alliance française Pardubice. Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 150 Kč, studentské:100 Kč
 
     
   

čtvrtek 18 / 20:00

Gartmayer (AT) / Cremaschi (USA) / Vrba (CZ)

Tři výrazné osobnosti světové free impro scény. Nejjemnější detaily i expresivní gesta. Proměna ticha v hluk a hluku v hudbu. Čeká vás nejdříve sólové vystoupení basklarinetistky Susanny Gartmayer (The Vegetable Orchestra, Broken.Heart.Collector) a následně koncert tria Susanna Gartmayer, George Cremaschi a Petr Vrba (IQ+1).

Statické struktury procházející rychlými změnami a proměna ticha v hluk a zvuku v hudbu – to jsou nejvýraznější prvky současné volné improvizace, se kterými pracuje i nové hudební trio Cremaschi/Gartmayer/Vrba. Jeho členové zkoumají hranice svých nástrojů, mezi nimiž je trubka, kontrabas, basklarinet či vibrující reproduktory. Jejich prostřednictvím budují a následně rozkládají bezprostředně komponované struktury tvořené pomocí nejjemnějších detailů i expresivních gest.

Susanna Gartmayer
Vídeňská basklarinetistka Susanna Gartmayer vystudovala výtvarné umění a možná právě díky tomu je její hra prodchnuta jak abstraktními zvukovými krajinami tak i rytmickými strukturami či freejazzovými paterny. Tomu odpovídá i její rozptyl od experimentálních rockových kapel (např. Broken.Heart.Collector) přes množství uskupení zaměřených na volnou improvizaci až po The Vegetable Orchestra. Zkoumá nové hudební formy a možnosti improvizace jak ve své sólové práci tak ve spolupráci se dalšími skladateli a performery. Mezi jejími spoluhráči najdeme Franze Hautzingera, Maju Osojnik, Didiho Kerna, Claytona Thomase, Tamaru Wilhelm a mnoho dalších.

George Cremaschi
Narodil se v New Yorku, kde také studoval hudbu a skladbu. Napsal kompozice pro tanečníky, rockové skupiny, tvůrce instalací, improvizátory, básníky, filmy, folkové hudebníky, divadla, orchestry a popové hvězdy. Spolupracoval s mnoha vynikajícími umělci (např. Evan Parker, Liz Allbee, Mats Gustafsson, Le Quan Ninh, Christof Kurzmann, dieb13, Andrea Parkins a mnoho dalších). Jako hudebník hraje mimo jiné díla Mortona Feldmana, John Cage, Iannise Xenakise nebo Krzysztofa Pendereckého. Spolu s Petrem Vrbou iniciovali založení Pražského improvizačního orchestru, který pravidelně hostí zahraniční spoluhráče (sfSOund, dieb13 aj.).

Petr Vrba
Od roku 2005 pasivní (hudební publicista, produkční) i aktivní (trumpety, klarinet, kráječe na knedlíky/vajíčka, koště…) výzkumník neidiomatické improvizace. V roce 2010 byl jedním ze zakládajících členů improvizačního tělesa IQ+1, které v létě 2011 vydalo kritikou oceňované album „tváří v tvář“. V roce 2011 založili s korejským experimentátorem Ryu Hankilem (budíky, psací stroje atd.) duo Yanagi jejichž debutové album Clinamen vyšlo počátkem roku 2012. S korejskou umělkyní SeEun Lee (video art) a americkým hráčem na modulární syntezátory Kenem Ganfieldem zkoumají možnosti audiovisuální improvizace. Spolupracuje s tanečníky (např. Kateřina Bilejová, Kateřina Dietzová, Manuela Tessi aj.). Hrál či hraje s Martinem Alačamem, Georgijem Bagdasarovem, Xavierem Charlesem, Isabelle Duthoit, Franzem Hautzingerem, Markétou Lisou, Avou Mendozou, Ivanem Palackým, Miroslavem Posejpalem, Petrem Grahamem a dalšími.

Susanna Gartmayer: basklarinet
George Cremaschi: kontrabas, elektronika
Petr Vrba: trubky, vibrující reproduktory


gartmayer.klingt.org

www.georgecremaschi.com

www.vrrrba.cz

Koncert je uváděn v rámci projektu Electroconnexion 2013 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Rakouského kulturního fóra v Praze.

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

úterý 23 / 19:00

Once

projekce Oscarem oceněného filmu / Gaelach fest

Irský hudební nízkorozpočtový film režiséra Johna Carneyho s Glenem Hansardem, zpěvákem a kytaristou irské skupiny The Frames, a s českou pianistkou a zpěvačkou Markétou Irglovou v hlavních rolích. Film se dostal do pozornosti světového publika poté, co získal cenu diváků na filmovém festivalu Sundance 2007. V únoru roku 2008 pak byla úvodní píseň snímku Falling Slowly oceněna Americkou filmovou akademií cenou Oscar za nejlepší filmovou píseň.

On je pouliční muzikant a občas si přivydělává v dílně svého otce. Jeho snem je živit se hudbou, ale to se mu vůbec nedaří. Ona je talentovaná pianistka z Čech, která odešla do Irska kvůli obživě a prodává na ulici růže. Když se ti dva náhodou potkají, zjistí, že jejich společná hudba má neobyčejnou sílu a podaří se jim získat nejen peníze na pronájem studia, kde natočí společnou desku, ale také přízeň a obdiv všech, kteří se na jejím vzniku podílejí. Oba si ale velmi záhy uvědomí, že takového člověka, jakým je ten druhý, se jim podaří v životě potkat jen jednou. Jeho nově nabytá svoboda a její minulé závazky tak oba postaví před rozhodnutí, co jsou pro sebe schopní obětovat a jestli vůbec mají možnost zůstat spolu.

John Carney / Irsko / 2007 / 83 min. / v původním znění s českými titulkyAkce se koná v rámci projektu aniLAB 2013 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice ve spolupráci s Irish Film Institute a Europe Direct Pardubice.

www.iconmovies.co.uk/once

Vstupné: 80 Kč

 
     
   

čtvrtek 25 / 20:00

Beerberries

irish music / Gaelach fest

Martin Kudrna – akordeon, zpěv
Tomáš Mori - kytara, mandolína
Vladimír Krejčí – housle, zpěv
Tomáš Novák – bodhrán
Martin Stejskal – kytara, zpěv
Jan Hlaváč – whistle
Zdeněk Häckl - housle

Silné melodie, taneční rytmy, živočišnost, vícehlasé refrény - to vše je typické pro tzv. irskou lidovou hudbu, která má kořeny v keltské hudbě a zároveň v sobě zahrnuje i nejrůznější vlivy lidové hudby balkánu či středomořské oblasti.

Beerberries je skupina mladých muzikantů, zejména studentů pardubické konzervatoře, kteří našli zalíbení v irské lidové muzice. Kapela se postupně formuje už od roku 2010 a v současném nástrojovém obsazení figurují vedle kytar, akordeonu a houslí také také typické nástroje irské lidové hudby, jako je irský buben bodhran nebo irské flétny whistle. Beerberries dokáží interpretovat irské lidové songy s temperamentem a zemitostí, která je této hudbě vlastní.

www.beerberries.eu

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

pátek 26 / 19:30

Martin Brunner Trio & Epoque Quartet:

Morning Walks

Euroradio Jazz Concert

Martin Brunner – piano
Rastislav Uhrík – kontrabas
Tomáš Hobzek – bicí
David Pokorný – housle
Vladimír Klánský – housle
Vladimír Kroupa – viola
Vít Petrášek – violoncello

Prestižní řada jazzových koncertů pod hlavičkou Evropské vysílací unie (EBU) přináší každý poslední pátek v měsíci vystoupení přenášené některým z evropských veřejnoprávních rozhlasů. Poslední dubnový pátek to bude právě Český rozhlas, který zaznamená a posléze o hodinu a půl později (od 22.30 h.) bude vysílat na stanici Český rozhlas Vltava a do sítě Eurorádia koncert tria jazzového klavíristy Martina Brunnera a komorního ansámblu Epoque Quartet.

Program, který nese název Morning Walks představí pardubickému i rozhlasovému publiku zcela nové původní skladby Martina Brunnera psané právě pro obsazení klavírního tria a smyčcového kvarteta. Autor vytvořil kompozice, ve kterých smyčcové kvarteto nemá jen doprovodnou úlohu klavírního tria, ale oba soubory, resp. všechny nástroje mají ve skladbách stejnou důležitost.

Trio Martina Brunnera vzniklo na podzim roku 2007 v Praze a od samotného začátku se zaměřuje na interpretaci vlastních skladeb. Během své více než pětileté existence se prezentovalo na jazzových festivalech v České republice i v zahraničí. V červnu roku 2009 debutovalo u vydavatelství Arta Records nahrávkou Behind The Clouds s devíti autorskými skladbami a iniciovalo čtrnáctidenní turné po České republice v rámci projektu Jazz do regionů. Album bylo velmi úspěšné na trhu v Japonsku a dobře si vedlo i v anketě o české jazzové CD roku 2009 pořádané Českou jazzovou společností. V roce 2010 získala titulní skladba alba ocenění v soutěži pořádané OSA a festivalem Bohemia Jazz Fest jako Nejlepší jazzová skladba roku 201é. V březnu roku 2012 trio vydalo druhé autorské album s názvem Still Warm To Touch, jehož kmotrem se stal jazzový klavírista a skladatel Karel Růžička.

Pražské smyčcové kvarteto Epoque Quartet vzniklo v roce 1999. Čtyři vynikající sólisty a komorní hráče s bohatými pódiovými zkušenostmi přivedla ke společné práci nejen názorová shoda a příbuznost uměleckého naturelu, ale především mimořádné nadšení pro žánry obvykle nezařazované pod hlavičku vážné hudby – tedy jazz, rock a funk. Členové kvarteta jsou laureáty několika světových soutěží (dvojnásobná první cena soutěže v rakouském Liezenu, první cena mezinárodní kvartetní soutěže L. van Beethovena, cena Jeunesse Musical) a soubor se úspěšně zúčastnil i dalších soutěží (např. Paolo Borciani Competition). Ze zahraničních zemí účinkoval mj. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Itálii, Anglii, Izraeli, Japonsku, Řecku, Holandsku, Polsku, Bosně a Hercegovině.

Epoque Quartet pravidelně hraje v abonentních cyklech Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Českého Noneta, Spolku pro komorní hudbu, spolupracuje s Českou televizí i rozhlasem a je častým hostem prestižních mezinárodních hudebních festivalů např. Schleswig-Holstein Festival (Německo), Stuttgarter Philharmoniker Zyklus, Metamorphosen (Švýcarsko), České sny, Concentus Moravie, hudební festival Český Krumlov, festival L. van Beethovena, Moravský podzim aj.


Na poli jazzové hudby se EQ setkal mimo jiné s George Mrazem, Benny Beaileym, Yoshiko Kishino. Kvarteto soustavně spolupracuje také s Robert Balzar Triem.Koncert pořádá Český rozhlas Vltava v rámci projektu jazzových koncertů EBU ve spolupráci s Divadlem 29 a projektem Jazzconnexion za podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.martinbrunner.cz

www.epoquequartet.com

Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
   

sobota 27 / 10:00 – 17:00

Filmová loutka

workshop

Loutkový film je jeden z druhů animovaného filmu, který spočívá v pookénkovém snímání pohybů neživé postavičky, které tímto procesem vdechujeme život. V rámci dalšího workshopu projektu aniLAB – laboratoř animovaného filmu v Divadle 29 si pod vedením animátorů Milana Svatoše a Ondřeje Ziky vyrobíte vlastní filmovou loutku.

Pro účastníky workshopu budou k dispozici moduritové hlavičky, k nimž budou vytvářet pohyblivé drátěné kostry. Po teoretickém úvodu bude následovat praktická část, proložená a doplněná historicko-teoretickým výkladem z dějin české loutkové animace a video ukázkami ze zlomových filmů. Účastníci si po skončení workshopu budou moci své výrobky odnést.

Lektoři workshopu, Milan Svatoš a Ondřej Zika, se dlouhodobě věnují loutkové animaci, výrobě a restaurování loutek a filmových dekorací i pedagogické činnosti (UMPRUM Praha, Ústav umění a designu Plzeň). Oba se podíleli na známých českých loutkových filmech – například na kultovním Krysaři Jiřího Barty.

Workshop je určen pro max. 10 účastníků ve věku od 12 let.

Více informací a přihlášení: Šárka Zahálková, klub@divadlo29.cz, 777 886 941

Workshop se koná v rámci projektu aniLAB 2013 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Účastnický poplatek: 250 Kč

 
     
7