Program * duben 2014

čtvrtek 3 / 20:00


E Converso

downtown music / contemporary progressive jazz / free improvisation


Mladý kvartet rozkročený mezi progresivním jazzem a improvizací.


Michal Wróblewski – altsaxofon / Jan Pisklák – kytara, elektronika / Vladimír Micenko – kontrabas, baskytara / Jan Chalupa – bicí

V kapele E Converso, jež vznikla v roce 2011, spojili síly čtyři talentovaní a kreativní hudebníci nastupující generace. Saxofonista Michal Wróblewski formaci charakterizuje jako žánrově otevřenou a nevázaně improvizující. E Converso pracují s improvizací na všechny možné způsoby. Propojují vlivy newyorské downtown scény, současného evropského jazzu a volné improvizace.

E Converso pracuje s náladou, náhodou a emocemi tak, že její formálně plastické kompozice mohou zaznít a také zaznívají každý večer úplně jinak. Jejich hudba překypuje energií, originalitou i lehkou dávkou humoru. Těleso, které z poloviny tvoří studenti Katedry jazzové interpretace brněnské JAMU, již od svého vzniku pravidelně účinkuje na koncertech a festivalech po celé České republice. V lednu letošního roku natočila skupina debutové album, které vyjde na podzim.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.wroblewski.cz

Vstupné 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
     
       

sobota 5 – neděle 6 / 9:00–16:00

Buď jak book II.

Záznamy vašich neopakovatelných vzpomínek a zážitků, fotografie z cest až na kraj světa a možná ještě dál, kresby, básničky i texty, co vznikají jen tak ráno u kávy, za slunečného odpoledne v lese či v parku či večer doma pod peřinou, to vše si zaslouží víc než strojovou kroužkovou vazbu nebo zásah sešívačkou. Autorská knižní vazba, to je to pravé!

Workshop s grafickou designérkou Darinou Lepišovou, která se zabývá autorskou knihou a ruční knižní vazbou, vás seznámí s možnostmi knižní tvorby, naučí, jak dát knihu dohromady a poradí fígle, jak dát mdlé knize šmrnc. Přijďte se svým nápadem a odnesete si domu svoji knihu.

Pro pokročilé nebo ty, co na podzim roku 2012 již workshop absolvovali, doporučujeme zúčastnit se pouze druhého dne workshopu (tj. neděle 6.4.), začátečníky a ty, kteří si rádi své znalosti pro jistotu osvěží, rádi uvidíme v sobotu i v neděli.

Workshop je určen pro max. 10 účastníků, účast je možná na jednom či na obou dnech workshopu.

Bližší informace a přihlášení: klub@divadlo29.cz, 777 886 941.


Účastnický poplatek: 300 Kč / dva dny, 150 Kč / jeden den

 
     
   

pátek 11 / 20:00

MUFF

Electronic groovy jazz band.

Marcel Bárta
- saxofony / Jiří Šimek – el. kytara / Jakub Zitko – klávesy, samply / Jakub Vejnar - basa, stics / Roman Vícha – bicí

Skupina MUFF s přestávkami existující již 14 let, si vybudovala pověst dnes už téměř kultovní pražské „all stars“ kapely, která je svým osobitým pojetím jazzu hodně vzdálená zažitému mainstreamovému tradicionalismu, který na domácí jazzové scéně převládá. Bez přehánění ji lze vedle kapel jako jsou Bucinatores, Sato San To, Points nebo Vertigo označit za jednu z nejosobitějších a nejodvážnějších kapel české jazzové scény.


Muff přináší originální kompozice na pomezí jazzu, rocku a elektroniky, se silným emočním nábojem a velikým dynamickým rozpětím, okořeněné samply a psychedelickými plochami. Vedle saxofonů Marcela Bárty (Vertigo, DoMa Ensemble), zde zaznívají Zitkovy klávesy a samply a Šimkovy poletující kytarové zvuky a efekty, to vše podepřeno hutnou rytmikou baskytaristy Jakuba Vejnara a bubeníka Romana Víchy. Jejich elektrizující nasazení, nadhled a žánrová otevřenost, okořeněná vtipem a hudebními i mimohudebními výlety bez hranic, je na české hudební scéně unikátní. Kapela bude hrát především kusy z nového alba vydaného v listopadu 2013 u labelu Poli5.


www.muffmusic.com

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
     
   

Představení KOREKCE je z důvodu úrazu jedné z účinkujících ZRUŠENO. Náhradní (pravděpodobně podzimní) termín vám včas oznámíme. Vstupenky lze vrátit v místě zakoupení. Děkujeme za pochopení.

čtvrtek 17 / 20:00


VerTeDance & Jiří Havelka: Korekce

Taneční inscenace roku na festivalu Česká taneční platforma 2014.


Režie: Jiří Havelka / Choreografie a tanec: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Martina Hajdyla Lacová, Karolína Hejnová, Robo Nižník, Jaro Ondruš, Petr Opavský / Scéna a kostýmy: Dáda Němeček / Světelnný design: Katarína Ďuricová / Hudba: Clarinet Factory

Pojďme na chvíli zažít slast z nesvobody. Slast spoutání a určenosti, kde není pochyb. Kde vše, co se na maličké ploše odehraje, je výjimečné, křehké a drahocenné. Nesvoboda. Něco, čeho se bojíme. Nemožnost rozhodnout se jakkoli. Odejít když chci, kam chci a s kým chci. Dělat cokoli. Pocit širého nepřehlédnutelného oceánu možností, které nás lákají, ale jsou nám odepřeny.


Co je nesvoboda víme, ale víme, co je to svoboda? Jak v ní najít klid? Čím to, že možnost neomezeného výběru paralyzuje naši schopnost se pro něco rozhodnout, něčemu uvěřit a skutečně se pro to nadchnout? Dosáhnout konkrétního cíle, který stojí v mlze tak blízko před námi. Ta únava z neustálého hledání cíle.

Představení Korekce volně navazuje na úspěšný site-specific projekt Naučená bezmocnost, jehož premiéra proběhla v říjnu 2013. V práci na projektu Korekce pokračuje stejné obsazení jako v Naučené bezmocnosti – sedm tanečníků s velice rozdílnou taneční minulostí a zkušeností s různými soubory (VerTeDance, ME-SA, DOT504, Farma v jeskyni ad.).

VerTeDance patří již několik let k nejvýraznějším a nejúspěšnějším skupinám současného tance u nás (cena Taneční inscenace roku 2005 – Tichomluva a 2012 – Kolik váží vase touha?, Tereza Ondrová – cena Tanečnice roku 2010). Pro jejich poslední projekt Korekce vyzvali ke spolupráci režiséra Jiřího Havelku a hudební uskupení Clarinet Factory, navazují tak na předchozí spolupráce s významnými českými hudebníky jako je skupina DVA nebo kapela Zrní. V Divadle 29 jsme je nedávné době mohli vidět s jejich velmi úspěšnými inscenacemi Simulante Bande (2013) a Kolik váží vaše touha? (2012).

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice. Projekt vznikl ve spolupráci se spolkem Tanec Praha a divadlem Ponec.


www.vertedance.org

Vstupné: 120 Kč. Omezená kapacita hlediště.
Ticketportal

 
     
    středa 23 / 20:00

Juho Laitinen (FIN)

Večer dobrodružné hudby / skladby 21. století pro violoncello. Koncert skvělého finského cellisty a skladatele. Jedinečná možnost seznámit se s dílem žijícího klasika americké soudobé hudby Alvina Luciera.

Mladý finský cellista a skladatel Juho Laitinen se zajímá především o tradice americké a evropské moderny, avantgardy, nové a experimentální hudby. Jako interpret má v repertoáru skladby nevýznamějších představitelů soudobé hudby, jako jsou John Cage, Morton Feldman, Iannis Xenakis, La Monte Young, Terry Riley, Erik Satie, Arvo Pärt nebo Phill Niblock. Zajímá ho mikrotonalita, elektroakustická hudba i improvizace. Laitinenovy vlastní kompozice se vyznačují zájmem o sonické fyzično a otevřeným přístupem k novým zvukům a nástrojům. Dramaturgie tohoto večera na pomezí sound artu a instalace představí skladby významného amerického skladatele Alvina Luciera Music on a long thin wire, I am sitting in a room a také Laitinenovy vlastní skladby.

Ve skladbě Music on a long thin wire jsou struny rozeznívány sinusovou vlnou. Navzdory jednoduchosti původního impulzu vytváří rezonující struna podivuhodně složité akustické i vizuální jevy. I am sitting in a room je jedním z Lucierových nejdůležitějších a nejslavnějších děl. Zvuk je nahrán, následně je nahrávka pouštěna zpět do místnosti a je znova nahrávána. Nová nahrávka je pak znovu puštěna a nahrána a tento proces je opakován znovu a znovu. Protože každý prostor má svou charakteristickou frekvenční závislost doznívání, určité frekvence jsou postupně zesíleny tím, jak vlny rezonují v místnosti, až se slova nakonec stanou nesrozumitelnými, jsou nahrazena úplně souznějícími harmoniemi a tóny samotného prostoru.Alvin Lucier (1931) je slavný americký skladatel a experimentátor na poli elektronické hudby, která zkoumá akustické jevy a sluchové vjemy. Kromě dlouhodobého působení jako profesor na Wesleyanské univerzitě byl Lucier členem významného uskupení Sonic Arts Union, kam mj. patřil nedávno zesnulý velikán současné hudby Robert Ashley. Velká část jeho práce byla ovlivněna vědou a mapuje fyzikální vlastnosti zvuku jako takového: ozvěnu, fázovou interferenci mezi blízkými tóny a přenos zvuku prostřednictvím fyzických médií.

Koncert se koná v rámci projektu Electroconnexion 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.juholaitinen.com

Vstupné: 90 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Společné vstupné na koncerty Juho Laitinen + Jealousy Mountain Duo: 140 Kč
Ticketportal

 
     
   

čtvrtek 24 / 18:00

Řecký večer

Projekce snímku Dotek koření, který se zamýšlí se nad řecko-tureckými vztahy, diskuse a řecké delikatesy.

Poznejte s námi řeckou povahu, zažijte atmosféru této krásné země a seznamte se s částí její novodobé historie s průvodkyní Alenou Georgiu z Řecké obce Brno. Do 60. let minulého století nás vrátí řecký film režiséra Tassose Boulmetise z roku 2003 s názvem A Touch of Spice (Dotek koření), který sleduje osudy Řeků odsunutých z Konstantinopole a zamýšlí se nad řecko-tureckými vztahy. Součástí večera budou drobné ochutnávky řeckých pochutin.

Akci pořádá Europe Direct Pardubice u příležitosti předsednictví Řecka v Radě Evropské unie.

Vstup volný

 
     
    pátek 25 / 20:00

Jealousy Mountain Duo (D)

Berlínské duo pohybující se na pomezí free jazzu, no wave a avantgardního rocku.

Jealousy Mountain Duo, tedy berlínská dvojice Berger (kytara) a Schneider (bicí), se pohybuje na pomezí free jazzu, no wave a avantgardního rocku. Ryzí hráčská technika a až matematicky přesná rytmika se tu střetává s melodiemi a lá Captain Beefheart. V improvizovaném dialogu kytary a bicích je cítit permanentní napětí. Nedořečené riffy, pomlky, letmá střetnutí a prchavé melodie se v jejich hudbě udržují jakoby mimoděk, ale citlivě, aby nedošlo k jejich roztrhání.

V bluesové dekonstrukci Jealousy Mountain Dua přitom všechny jemně propojené útržky nečekaně nabírají na intenzitě a propukají v náhlé gradace a proměny nálad. Pro dvojici je typické silné hráčské propojení a „neukecanost” používaných motivů. Hudba Jealousy Mountain Duo může evokovat dnes už neexistující Cheval de Frise nebo další „rozviklané free indie” kapely RumahSakit či Storm And Stress.


Jealousy Mountain Duo vznikli v roce 2011, za tu dobu už vydali dvě desky, objeli podstatnou část Evropy a do Pardubic přijedou s novou nahrávkou, společným počinem s lipskými Don Vito.

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice ve spolupráci se Seek Harbor Booking.

www.jealousymountainduo.com

Vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva). Společné vstupné na koncerty Juho Laitinen + Jealousy Mountain Duo: 140 Kč
Ticketportal

 
     
   

úterý 29 / 19:00

Český lev 2014 – nejlepší studentské filmy roku 2013

Kolekce studentských snímků nominovaných na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film v rámci výročních filmových cen Český lev 2014. V 98 minutovém programu představíme krátká filmová díla Čtyři dny ve skladu (režie Luboš Kučera, FAMU), L.H. (r. Adam Sedlák, FAMO), Malý Cousteau (r. Jakub Kouřil, FAMU), Pandy (r. Matúš Vizár, FAMU) a Podoba lásky (r. Matěj Balcar, FAMO). Animovaný film Pandy se mj. prosadil ve výběru sekce filmových škol Cinéfondation na prestižním francouzském festivalu v Cannes 2013, kde získal třetí místo.

Po filmu proběhne debata.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a s organizací iShorts v rámci projektu Filmfuse 2014.


www.filmfuse.cz

Vstupné: 80 Kč
Ticketportal