Program * duben 2015


pátek 3 / 20:00 / Divadlo 29

Dead Western (US), Longital (SK)

Koncert skvělého amerického songwritera a nejrozcestovanější slovenské kapely.

Za tajemným názvem písničkářského projektu Dead Western se skrývá folkový hudebník a výtvarník Troy Mighty. Na svém kontě má již tři desky, poslední nahrávka z roku 2012 se jmenuje Everything, Eternally a vyšla stejně jako průlomové album Suckle at the Supple Teats of Time (2010) na labelu Discorporate Records. Spojnice mezi jednotlivými deskami je jednoduchá a zároveň velmi uhrančivá. Jedná se o Troyův neuvěřitelně hluboký vokální projev, který navíc podporuje coby multiinstrumentalista kytarou, baskytarou a dalšími nástroji.Longital je starodávný název kopce nad Dunajem na okraji Bratislavy, na kterém žijí kytarista a producent Daniel Salontay a zpěvačka a baskytaristka Shina. Jejich příběh se píše od roku 2000, kdy si matematik a grafická designérka s láskou k hudbě padli vzájemně do oka a následně si zvolili hudbu jako svojí společnou cestu. Z bláznivého rozhodnutí bez kompromisů se zrodil malý zázrak a dnes jsou Longital stálicí slovenské nezávislé scény.
Nový Longital je energizující, přímočarý a živelný. Shinin charizmatický zpěv, hluboké basové linky hrané smyčcem a její originální zjev jsou vyvažovány Danovou bláznivou hrou na akustickou kytaru ve všech možných polohách, od jemných, minimalistických flašinetů, přes matematicko-jazzové rify, až po nespoutané zvukové stěny. Nad tím vším se vznáší slova a příběhy o neustálém hledání, jak ve svém nitru, i ve světě okolo.

Koncert představí Longital jako trio, na scéně se s Danem a Shinou objeví bubeník Marián Slávka.Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion - městský folklór za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.longital.com www.deadwestern.bandcamp.com

Vstupné: 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
   
     

středa 8 / 19:00 / Divadlo 29

Český lev 2015 – nejlepší studentské filmy

Kolekce pěti studentských snímků nominovaných na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2014 do 40 minut v rámci výročních filmových cen Český lev 2015. Program uvede filmy:

Aramisova – Čo sme robili predtým, ako sme šli spolu na kakao / hraný / 30 min.
Natálie Císařovská – Hodina mezi psem a vlkem / hraný / 29 min.
Martin Kukal – Jedlíci brambor / animovaný / 4 min.
Nina Mikesková – Kamila / hraný / 19 min.
Pavel Nosek – Pravomil / hraný / 24 min.

Vítězný snímek Pravomil režiséra Pavla Noska je inspirován skutečnou událostí. Válečný veterán Pravomil Raichl se rozhodl pomstít svého kamaráda, který byl nespravedlivě popraven komunistickým režimem. Celý život věřil, že přijde spravedlivý proces s prokurátorem Karlem Vašem, který byl za smrt odpovědný. Když se nedočkal, rozhodl se pro pomstu. Ta je jeho poslední šancí, jak dosáhnout spravedlnosti.

Po projekci proběhne debata.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a s organizací iShorts v rámci projektu Filmfuse 2015.

www.filmfuse.cz

Vstupné : 80 Kč
Ticketportal


 
   
 

pátek 10 / 20:00 / Divadlo 29

Pénte (CZ/D)

Nový mezinárodní projekt v netradičním nástrojovém obsazení rozprostřený mezi jazz, world music a soudobou vážnou hudbou.

Tomáš Liška (CZ) - kontrabas
Fabiana Striffler (D) - housle
Šimon Marek (CZ) - cello
Markus Ehrlich (D) – klarinet, basklarinet
Natalie Hausmann (D) - tenorsaxofon

Pénte je nový česko-německý kvintet kontrabasisty a skladatele Tomáše Lišky, jenž je v jazzovém kontextu sestaven vskutku netradičně – pouze ze smyčcových a dechových nástrojů bez přítomnosti harmonického nástroje a bicích. Autorská hudba, kterou Liška pro tento ansámbl komponuje, se rozprostírá mezi jazzem, world music a soudobou vážnou hudbou.  Hlavní skladbou  repertoáru projektu Pénte je šestidílná suita Bercheros Odyssey, která zaujme nejen svou členitostí, dobrodružnými zvraty, šíří nálad, barev a poloh, ale také energickým a dynamickým hudebním dialogem jednotlivých hráčů, někdy jdoucím až na pomezí volné improvizace.

Tomáš Liška použil jako východisko své suity (Bercheros Odyssey vytvářel v době studijního magisterského programu v Berlíně) jazzový standard Charokee od Raye Nobla. Kombinací slov Berlín a Cherokee také vzniklo jméno pomyslného hrdiny, který se na ploše necelé třičtvrtěhodiny vydává na svou dobrodružnou odyseu. Podle řady hudebních publicistů je tato Liškova skladba jednou z nejpozoruhodnějších, jaké v českém jazzu v posledních letech vznikly. Tuto kompozici vydala kapela v prosinci 2014 u labelu Animal Music.

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.tomasliska.com

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
   
 

sobota 11 / 10:00-17:00 / Divadlo 29

Anim(l)ask!

Animační dílna pro malé i velké.

Zažijte nevídané, prožijte neslýchané. Staňte se na pár hodin někým jiným, proměňte se v dosud nepoznaného tvora, divokou šelmu z džungle, ve filmového hrdinu nebo třeba v diamant! To vše a mnohem víc za pomoci nůžek, papíru a dvou slovenských výtvarnic a animátorek Veroniky Obertové a Michaely Čopíkové, které moc dobře vědí, že papír je materiálem plným chutí, vůní, zvuků a barev a jak krásné je ho animací oživovat. Masky, které vzniknou, společně naanimujeme a vytvoříme krátký film.

Lektorky dílny Veronika a Michaela tvoří od roku 2010 pod svou značkou Ové Pictures. Obě mají rády tradiční disciplíny provázející je od dětství – pastelky, plastelínu, papír. Jejich záběr sahá od krátkometrážních filmů, videoklipů přes volnou výtvarnou tvorbu až k designu a módě. Po dílně bude od 20:00 následovat projekce jejich nejnovějšího a dosud nejnáročnějšího animovaného filmu Nina o tom, že překonat strach není lehké.

Dílna je vhodná pro děti od šesti do dvanácti let, vítáni jsou ale všichni, co si rádi hrají.

Více informací a přihlášení: klub@divadlo29.cz (Šárka Zahálková)

www.ovepictures.com

Workshop se koná v rámci projektu aniLAB 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Účastnický poplatek: 150 Kč ° maximální počet účastníků je 10 osob

 
   
 

sobota 11 / 20:00 / Divadlo 29

Ové Pictures: Nina

Projekce filmu a krátká přednáška o procesu tvorby nejnovějšího animovaného filmu autorské dvojice Ové Pictures, Michaely Čopíkové a Veroniky Obertové.

Autorky prozradí, jak jejich film vznikal a kolik námahy a úsilí je to stálo. Součástí večera bude rovněž projekce krátkých filmů, které se zrodily během workshopu AniM(l)ask, který projekci předcházel.

Nina je příběh bojácného chlapce a malé divoženky, které spojuje i rozděluje strach. Vzniká mezi nimi silné pouto, které je v dětském světě plném fantazie všemocné. A pokud se přátelství promění v lásku, přichází strach neočekávaných rozměrů. Překonat strach a najít společnou cestu nebude lehké…

Animovaný film je realizovaný klasickou animační stop-motion technikou s minimálním zásahem počítačové postprodukce. „Pro tento film jsme si zvolily dva způsoby natáčení. Jeden více méně klasický, kde jsme naše papírové modely animovaly na vodorovné ploše. A druhý, pro nás specifický – animaci na válci. Na náš „animační” válec jsme umístily papírové modely a pomocí jeho rotace jsme vytvářely iluzi pohybu charakterů a celé krajiny.“

Animované objekty jsou prostorové modely vymodelované z papíru. Jejich počet se pohybuje okolo čísla 200 a pro potřeby natáčení byly vyhotovené v různých velikostech. Filmem však život modelů nekončí…


Akce se koná v rámci projektu aniLAB 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstup volný

 
   
 

středa 22 / 19:00 / Divadlo 29

Offcity architekti: Pěstuj prostor

Letošní cyklus přednášek „offcity architektů“ nás seznámí s platformami, spolky či po staru občanskými sdruženími, které pracují s městem, veřejným prostorem a architekturou. Pořádají akce, přednášky, festivaly. Iniciují, aktivizují a seznamují širší veřejnost s tématy architektury a veřejného prostoru. Tento ročník nebude jen o prezentacích a přednáškách, ale rádi bychom večery koncipovali jako dialog nad zajímavými tématy přibližujícími prostředí a důvody vzniku těchto platforem.

Přednáškový cyklus zahájíme platformou Pěstuj prostor, která k nám zavítá z evropského města kultury Plzeň 2015. Pěstuj prostor je jedním z vlajkových projektů Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015. Vznikl v roce 2012 jako reakce na potřebu posílit participaci občanů na rozvoji města Plzně a vzájemně lépe propojovat již existující občanské aktivity. Na podzim 2014 byl původní program Plzně 2015, o. p. s. transformován na spolek Pěstuj prostor, z. s., který zajišťuje – pod patronací Plzně 2015 – dlouhodobou udržitelnost programu.

Pořádá Offcity z. s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2015. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz www.pestujprostor.plzne.cz

Vvstupné: 50 Kč

 
   
 

čtvrtek 23 / 20:00 / Divadlo 29

Dario Sanfilippo & SEC_ (IT), Transmit (AU/DE)

Italské elektronické duo Dario Sanfilippo & SEC_ a koncert kapely Transmit sdružené kolem Tonyho Bucka, bubeníka kultovních The Necks a zásadní postavy světové improscény.

Italská dvojice Dario Sanfilippo & SEC_ pohybující se na pomezí elektroakustické hudby, musique concrete a feedback electronics vydala koncem loňského roku skvělé debutové album Fame D’Aria.

Dario Sanfilippo se ve své sólové tvorbě specializuje na práci se zpětnými vazbami a neobvyklými podobami syntéz. Spolupracoval mj. s Timem Hodgkinsonem, Thomasem Lehnem či Peterem Kutinem. Studoval akustickou ekologii a přispívá do odborných magazínů jako jsou Computer Music Journal (MIT Press) a International Computer Music Conference.

SEC_ je skladatel a improvizátor jehož hlavním nástrojem je páskový magnetofon Revox, který propojuje s dalšími zařízeními . Se svou hudbou procestoval již celou Evropu, spolupracoval s umělci jako jsou Jerome Noetinger, Dave Phillips, Andy Guhl, Aspec(t), Valerio Tricoli, Ken Vandermark nebo Olivier Di Placido.Transmit
je hudební formace jednoho z nejkreativnějších bubeníků současnosti - v Berlíně usazeného Australana Tonyho Bucka a dalších klíčových osobností současné improvizované hudby - Magdy Mayas (organ a klavír), Jamese Welburna (basa) a Brendana Doughetyho (bicí). Pardubice budou vedle Brna jedním ze dvou míst v ČR, kde tato originální formace bude koncertovat a představí své nové album Radiation (monotype records, 2014). Bezpochyby koncertní událost jarní části sezóny v D29!!!

Pro hudbu Transmit jsou charakteristické razantní rytmy dvou bicích souprav odkazující někdy až k rituálním trance rytmům afrických hudebníků, noiserockové kytarové rify, nekompromisní elektronické plochy, exaltované groovy varhan, nespoutaná živelnost a svobodná hudební komunikace jednotlivých aktérů.

Tony Buck, australský bubeník, kytarista a skladatel si v průběhu let vytvořil vlastní osobitý přístup oscilující mezi soudobou improvizací, jazzem, rockem, noisem a industriálem. Koncertuje s hudebními velikány, jako jsou např. John Zorn, Phil Minton, Peter Brötzmann, John Butcher nebo se skupinami Palinckx, The Ex či Konono No1. Nejvýznamnější jsou však formace, které sám založil, jako je Peril, Astroperil a především dnes už kultovní trance jazzový projekt The Necks.

Koncert SEC_ & Dario Sanfilippo pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Electroconnexion 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje. Koncert Transmit je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.tony-buck.com/transmit www.toxorecords.com/sec_
www.dariosanfilippo.tumblr.com

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
   
  úterý 28 / 19:00 / Divadlo 29

Sibiřská balance

Dokumentární film lotyšské režisérky Dzintry Geky o deportacích lotyšských občanů na Sibiř v letech 1941-1949 vznikl u příležitosti 70. výročí masových deportací lotyšského obyvatelstva. Se skupinou bezmála dvou desítek z nich se Dzintra Geka vydala zpět na místo někdejšího utrpení, aby tu společně zavzpomínali na své nejbližší a také aby navštívili krajany, kteří se rozhodli nevrátit se do své původní vlasti.

Česká premiéra tohoto dokumentárního filmu proběhla v rámci 7. ročníku mezinárodního projektu proti totalitě Mene Tekel v roce 2013, pardubická projekce je realizována v rámci festivalu lotyšské kultury u příležitosti předsednictví Lotyšska v Radě EU.

Po projekci filmu je na programu beseda s Mgr. Vydrou, Ph.D., Ústav historických věd, Fakulta filozofická Univerzity Pardubice s názvem Sovětský svaz v letech 1941 – 49, režim a obyvatelé.

Akci pořádá Europe Direct Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.


Vstup volný

 
   
 

čtvrtek 30 / 20:00 / Divadlo 29

Malox (IZR)

Izraelská smršť jazzu, punku, klezmeru, trance music, balkánské hudby i hardcore.

Eyal  Talmudi - tenorsaxofon, klarinet, dudy / Aviv Bonen - bicí

Izraelské  jazz-punkové  duo  saxofonisty  a člena světově proslulých Balkan Beat Box Eyala  Talmudiho a  bubeníka Aviva Bonena hraje od roku 2008 a jejich hudba představuje nekonvenční smršť jazzu, punku, klezmeru, trance music, balkánské hudby i hardcore. Posluchače strhne originálními skladbami, skvělou souhrou obou hudebníků, syrovostí a maximálně  energickým  projevem s punkovou razancí.

Na turné  po  ČR  představí své poslední album nazvané Polka for Punks, které Malox natáčeli v Tel Avivu u známého producenta a hudebníka Tamira Muskata.Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.malox.info

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal