Program * červen 2011

pátek 3 / 20:00

Lucie Ulrichová

Sólový koncert klavíristky Lucie Ulrichové je sestaven z její vlastní skladatelské tvorby. Lucie působí jako improvizátorka a korepetitorka na tanečním oddělení v ZUŠ Pardubice-Polabiny. Zde zároveň uplatňuje svou vlastní skladatelskou činnost. Její klavírní skladby jsou plné fantazie, tematicky často zaměřené na chápání a vnímání dětí. Vyžadují ovšem značnou interpretační zručnost, jsou plné bohaté, různorodé klavírní techniky a je zde slyšet široká škála barevných zvukových odstínů, které umožňuje klavír, jako hudební nástroj.

Skladby jsou z části programní, někdy mají až lehce pohádkový nádech. Jsou projevem fantazie s propojením klasického hudebního schématu. V romanci „Podzimní zasnění“ jako host vystoupí violistka Gabriela Nobilisová. Dalším hostem večera bude básník a prozaik Lukáš Vavrečka. Koncert potrvá 60 minut.

Vstupné: 50 Kč

 
     
       

sobota 4neděle 5 / so: 10:0018:00, ne: 10:0015:00

Partyzánské hladce - obrace

offcity_workshop

Street art, to už dávno není jen graffiti!
Zapomeňte na spreje, budoucnost je ve vlně.
Workshop partyzánského pletení a háčkování (guerilla knittingu) čili oplétání a oháčkovávání běžně neoblékaných objektů - zábradlí, stromů, sloupů, zastávek i soch.

Vítáni jsou mladí i staří, pletaři, pletařky i ti, co jehlice v ruce nikdy nedrželi a v životě neháčkovali. Vlněné graffiti není jen o tom :-). Vlastní jehlice, klubko vlny či staré svetry, jež čekají na přeměnu, vítány, avšak nejsou podmínkou.

A ještě něco! Zkuste se už nyní porozhlédnout po okolí a vybrat si místa - objekty vhodné pro opletení.

Více informací a přihlášení: sarka@offcity.cz, tel.: 732 436 722.

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Offcity 2011. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

Vstup volný

 
     
   

pondělí 6pondělí 13

Tanec Praha 2011 v regionech

Mezinárodní festival Tanec Praha je nejprestižnější a největší přehlídkou současného tance a pohybového divadla v České republice.
Za 23 let své existence se stal živým místem, kde se setkávají nejlepší světové taneční soubory s tím nejzajímavějším, co přináší progresivní česká i zahraniční scéna.
Do Pardubic vstoupí tento festival již popáté.

Festival Tanec Praha v Pardubicích je realizován za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.tanecpraha.cz

Permanentka: 280 Kč

 
     
   

pondělí 6 / 20:00

Karine Ponties: Fidele a l'eclair + Babil
+ Havran (BE/FR)


Fidele á l'éclair
Tělo strašáka je složeno z mnoha děsivých znaků (podobně jako vojáci), všechny tu jsou za účelem polekat děti. Jeho role často spočívá v tom, že nás varuje před nebezpečnými momenty nebo místy.
Interpretace: Claudio Stellato
Koncept a choreografie: Karine Ponties

Babil
Tělo vyrůstající z vrcholu vlastního chaosu, jeden by řekl: neseno na údech spletité nemoci. Pokřivená identita, proražená myšlenka, řeč plná děr, uplatňovaná od zrodu jazyka.
Interpretace a text: Eric Domeneghetty
Koncept a choreografie: Karine Ponties

Havran
Věrný strážce opuštěných polí, jehož přežití závisí na nepřetržitém sebeobjevování. Připomínající rovněž pokusy o odmítání naší moderní doby, kde není jiné možnosti, než zkoušet to se strašáky bližšími k přírodě.
Interpretace: Jaro Vinarský
Koncept a choreografie: Karine Ponties

Karine Ponties (1967) je umělecká ředitelka, choreografka a tanečnice - se narodila ve Francii , je absolventkou školy MUDRA Maurice Bejarta v Bruselu. Před rokem 1996, kdy založila Dame de Pic/Cie Karine Ponties, pracovala jako tanečnice s mnoha soubory (Frédéric Flamand, Michele Noiret, Nicole Mossoux/Patrick Bonté a Pierre Droulers). Vytvořila více než 20 vlastních představení a koprodukčních projektů. Je zároveň taneční pedagožkou a vyučuje profesionální tanečníky v rámci workshopů v Belgii i za jejími hranicemi.

Představení vzniklo v produkci Cie Dame de Pic. Hlavním organizátorem turné Karine Ponties v ČR je REPT o. s. za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Wallonia Brussels International a Nadace Život umělce.

Představení pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a Alliance Française Pardubice v rámci projektu Ostrovy v pohybu 2011, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


www.damedepic.be ° www.reptos.cz

Vstupné: 120 Kč

 
     
   

středa 8 / 20:00

Ferenc Fehér: Tao Te (HU)

Taneční duet inspirovaný knihou čínského filozofa Lao-c'e Tao Te Ťing a oceněný cenou Rudolfa Lábána za nejlepší taneční představení roku 20 10 v Maďarsku.

Mezi bytostmi některé vedou, jiné následují.
Dech některých vane jemně, jiných prudce.
Některé jsou silné, jiné slabé.
Některé se dovršují, jiné uvadají.

Maďarský choreograf a tanečník Ferenc Fehér nikdy neabsolvoval žádný taneční trénink v klasickém slova smyslu, jeho jedinečný výraz se však utvářel pod vlivem různých stylů (el. boogie, bojová umění) a spolupráce s Anikou Juhász. Od roku 1999 do roku 2007 spolupracoval s tanečním souborem Company Finito la Commedia. Od roku 2007 tvoří vlastní choreografie.

Choreografie, hudba: Ferenc Fehér / tvorba, interpretace : Ferenc Fehér , Ákos Dózsa / světelný design: Gabi Bánki / světla, zvukový technik: Dávid Kovácsovics / Za podpory: Maďarské kulturní středisko, OKM, NKA, Workshop Foundation (Muhely Alapítvány), Fovárosi Kozgyulés Kulturális Bizottsága, Katlan Csoport, Új Eloadómuvészeti Alapítvány / Délka: 40 min. bez přestávky.

Nataša Novotná / 420PEOPLE: Sacrebleu

Sacrebleu je šílené. V nejlepším smyslu slova (...) Novotná nepopřela svou taneční historii, nevzdala se dokonce ani arabesek, a přece předložila velmi moderní a zároveň tanečně křehkou dekonstrukci neoklasické estetiky.” (Nina Vangeli, MF Dnes 20. 1. 2011)

Sacrebleu je fantaskní představa o propojení rozmanitých sil, které na každodenní kostrbaté cestě posílí toho, kdo jde sám. „S acrebleu“ je staré francouzské citoslovce vyjadřující údiv, nechutnost nebo hněv.

Choreografie a interpretace: Nataša Novotná / hudba: Filip Jelínek / kostýmy: Eva Brzáková / světelný design: Pavla Beranová / délka: 19 min.

Nataša Novotná působila v angažmá v Nederlands Dans Theater 2, ve švédském Göteborgs Operan Ballet, poté se stala členkou Nederlands Dans Theater. Spolupracovala s předními choreografy: J. Kyliánem, W. Forsythem, O. Naharinem, M. Ekem, P. Lightfootem nebo C. Pite. Od roku 20 06 pracuje nezávisle, působí jako taneční mistr a pedagog. J ejí jméno je spojeno s 420PEOPLE. Za intepretaci v díle Small Hour (V. Kuneš) získala Cenu Thálie 2008. V roce 2009 získala také českou cenu Tanečnice roku. Choreografii Sacrebleu vytvořila v e spolupráci s holandským divadlem Korzo a Novou scénou ND. V lednu tohoto roku bylo pod jejím lektorským vedením otevřeno taneční Studio Nové scény.

420PEOPLE je spojení tvůrců, kteří trvají na devizách výjimečné interpretační úrovně a profesionality, přitom však neopomíjejí hravost a odvahu, se kterou přivádějí na jeviště slovník současného tance, improvizaci jako součást tvorby a netradiční dialog s divákem formou diskuze po samotném představení. 420PEOPLE jsou hlavně Václav Kuneš a Nataša Novotná – jejich umělecká vize a kontinuální snaha o vytvoření souboru, který ponese značku Made By Czech, nicméně bude souznít se světovým tanečním uměním.

www.ferencfeher.hu ° www.420PEOPLE.org

Vstupné: 120 Kč

 
     
   

čtvrtek 9 / 20:00

Jana Látalová (Hudečková) & Marta Trpišovská: Exkurze s Helgou

Tanečně divadelní exkurze světem, kde se krása rodí i umírá. Co vše nám leží u nohou, po čem šlapeme. Máme schopnost rozeznat kvalitu subjektivní libosti, proč jsme závislí na konvencích a zda být in, či nebýt out. Možná napoví Helga.

Choreografie: Jana Látalová (Hudečková), Marta Trpišovská / interpretace: Jana Látalová (Hudečková), Tereza Lenerová, Jitka Štecová, Lea Švejdová / světelný design: Michael Vodenka / kostýmy: Mariana Novotná / zvuk: Fernando Herranz Solis / délka: 50 min.

Jana Látalová (Hudečková) a Marta Trpišovská jsou absolventkami taneční konzervatoře Duncan Centre. Jako interpretky se velmi často potkávaly na jevišti, například v choreografiích K. Celbové, M. Vodenky, P. Tyce (Don Giovanni) nebo v inscenaci M. Formana (Dobře placená procházka). Obě byly u zrodu taneční skupiny NANOHACH. Jejich několikaletá spolupráce vychází z podobných názorů na současné kulturní a především taneční dění. Z jejich tvůrčí spolupráce vznikly projekty jako manýristická freska inspirovaná postavou bílé paní Madame Blanche (2002), úsměvná klauniáda, která se v současné době hraje především pro děti, S kůží na trh (2005, nominace na Cenu Sazky 2007) a zatím poslední projekt Exkurze s Helgou (2009).

www.nanohach.cz

Vstupné: 120 Kč

 
     
    pondělí 13 / 20:00

DOT504 / Lenka Vágnerová & Pavel Mašek: Mah Hunt

Hravá a místy mrazivá minimalistická hříčka, v níž se dva lidé rozhodli zažít lov. Celek inscenace se tříští do krátkých obrazů, v nichž interpreti nabízejí něžnou stínohru, divokou hudbu, uklidňující a tajemné zvuky džungle nebo dokonale sladěný pohyb jemně vystínovaný na milimetr přesně rozvrženým světelným designem. Všechno dohromady navozuje lyrickou atmosféru dramatizovanou opakujícími se zápasy, v nichž jeden loví a druhý je loven, přičemž se tyto role pravidelně střídají. Inscenace získala Cenu diváka na festivalu Česká taneční platforma 2011 a Lenka Vágnerová byla za svůj výkon nominována na Cenu Thálie 2011.

DOT5 04 je první plně profesionální soubor fyzického tanečního divadla v České republice, který v roce 2006 založila umělecká ředitelka souboru Lenka Ottová. Kromě účasti na českých a slovenských festivalech soubor účinkoval na festivalu ve Varšavě, Athénách, Aerowaves v Londýně, a především na prestižním Fringe Festivalu 2008 v Edinburghu (UK). Choreografie 100 Wounded Tears získala prestižní ocenění The Herald Angel Award na Fringe Festivalu v Edinburghu 2009. Lenka Vágnerová pro soubor již vytvořila více děl, tentokrát spojila síly s Pavlem Maškem, rovněž členem souboru.

Koncept, choreografie, interpretace: DOT504 Dance Company Lenka Vágnerová a Pavel Mašek / hudba: Ondřej Smeykal a koláž / kostýmy, scéna: Jakub Kopecký / sveˇtelný design: Jakub Kopecký , Jan Mlčoch / sveˇtla: Jan Mlčoch / zvuk: Jan Středa / délka: 40 min.

www.dot504.cz

Vstupné: 120 Kč