Program * červen 2015


čtvrtek 4 / 18:00 / Divadlo 29

AniLab: Velká premiéra & Malý pán

Premiéra krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi v rámci letošních kurzů animace v Laboratoři Bujón Divadla 29 a projekce zbrusu nového loutkového filmu režiséra Radka Berana z divadla Buchty a loutky.

AniLAB pro děti čili malý kurz animace probíhal v Divadle 29 od března do května 2015. Ve dvou tvůrčích týmech děti objevovaly, kam až sahají možnosti animace, experimentovaly s tradičními technikami, vymýšlely příběhy, sbíraly inspirace v městě, v němž žijí, v jeho historii, architektuře a paměti. Velká premiéra malých filmů od malých velkých tvůrců pouze v Divadle 29!Malý pán je příběh malého hrdiny, který se vydá na strastiplnou cestu hledat domeček, o němž se mu ve snu zdálo a ve kterém má najít to, co mu schází. Podaří se mu to? Uvidíte sami. Autorem scénáře inspirovaného knihou Velká cesta Malého pána Lenky Uhlířové je Lumír Tuček, který se podílel například na scénářích k filmům Tomáše Vorla Kouř a Pražská pětka. Režie se ujal již zmiňovaný Radek Beran, člen buchto-loutkového souboru, a výtvarníkem filmu se stal František Skála ml., jenž po svém otci zdědil nejen jméno, ale i výtvarné vlohy a cit k přírodě. Celý film se natáčel v exteriérech a loutkáři v něm přiznávají své řemeslo - vidět jsou všechny vodicí nitě a drátky, jimiž jsou loutky opatřeny.

Projekce se koná v rámci projektu AniLAB 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.malypan.cz

Vstup volný.
Kapacita sálu je omezená, doporučujeme rezervaci míst na e-mailu:
klub@divadlo29.cz.

 
   
     

úterý 9 / 20:00 / Divadlo 29

Dányi – Molnár – Vadas (HU): Skin Me

TANEC PRAHA 2015

Viktória Dányi, Csaba Molnár a Zsófia Tamara Vadas jsou tři mladí tanečníci, kteří společně se dvěma experimentálními hudebníky – Áronem Portelekim a Ádámem Czitromem – přinášejí na jeviště krajně osobní témata a prožitky. Vyprávějí o svých láskách, vztazích a soukromých zkušenostech, které – aby je co nejvíce přiblížili – mapují a obnažují. Scény tkané z tance a živé hudby proměňují prostor a tanečníci zaostřují na situace, které známe i z našeho života. Jejich význam se mění každým momentem. Hudba a tanec osciluje mezi živelnými emocionálními i fyzickými extrémy, které se někdy navzájem podpalují a jindy hasí. Stejnou nespoutanost má dílo po formální stránce – překračuje hranice a přelévá se z jednoho žánru do druhého. Je to hravé svlékání z kůže lásky.

Choreografie a interpretace: Viktória Dányi, Csaba Molnár, Zsófia Tamara Vadas
Hudba: Ádám Czitrom (kytara), Áron Porteleki (viola, bicí)
Scéna: Tóbiás Terebessy
Kostýmy: ARTISTA
Světla: Kata Dézsi

Představení spolupořádá Divadlo 29 a Tanec Praha za finanční podpory statutárního města Pardubice v rámci festivalu TANEC PRAHA 2015.

www.tanecpraha.cz

Vstupné : 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal


 
   
 

středa 10 / 20:00 / Divadlo 29

Peter Šavel (SK) / BOD.Y: Bakkheia

TANEC PRAHA 2015

Bakkheia je tancem na hranici mezi divákem a performerem, mezi společenskou normou a animalitou. Divák do představení pronikne postupně a nenásilně. Ale dříve než si to uvědomí, chvěje se, dotýká se, cítí. Dílo bylo zařazeno do prestižního výběru Aerowaves Twenty Artists pro rok 2015.

Peter Šavel je tanečník, choreograf a taneční pedagog slovenského původu. Absolvent bakalářského programu na VŠMU v Bratislavě a P.A.R.T.S. v Bruselu v roce 2010. Tančil v projektech významných slovenských i zahraničních tvůrců, mj. T.Hauerta, S.Sanchis, D. Zambrana, W. Vandekeybuse nebo A. T. de Keersmaeker. Po přijetí na P.A.R.T.S. se začal věnovat vlastní tvorbě. Duet One for you, two for me, který vytvořili společně se Stanislavem Dobákem, byl vybrán na prestižní festival Aerowaves. V současné době žije a tvoří v Bruselu, kde pracuje se skupinou Body Talker a choreografem Pierrem Droulersem. Ve svých pracích propojuje humor a vážnost, matematicky striktní kompozici a expresivitu, muzikálnost a tanec. Rozpoznává společenské fenomény, překládá je do čistě fyzického slovníku a hledá cesty, jak s diváky sdílet aktuální prožitek. Významnou kapitolu v Peterově tvorbě tvoří tvůrčí spojení s jeho bývalým spolužákem z P.A.R.T.S. - Stanem Dobákem. „Laurel a Hardy současného tance” tvořící s neuvěřitelnou lehkostí extrémně fyzická díla umocněná hořko-sladkým humorem. Koncept a choreografie: Peter Šavel Tvorba a interpretace: Gyula Cserepes, Soňa Ferienčíková, Tereza Ondrová Světelný design: Ints Plavnieks Hudba: J. S. Bach & The Knife & Henry Purcell Produkce: BOD.Y & SKOK!

Představení spolupořádá Divadlo 29 a Tanec Praha za finanční podpory statutárního města Pardubice v rámci festivalu TANEC PRAHA 2015.

www.tanecpraha.cz

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
   
 

čtvrtek 11 / 20:00/ Divadlo 29

Patricie Poráková: Quilombo (CZ/ARG)

TANEC PRAHA 2015

Projekt tanečnice a performerky Patricie Porákové přináší fascinující pohled na svět argentinského tanga vytvořený lidmi, kteří v této komunitě skutečně žijí.

Quilombo v „Lunfardu”, což je slang z podsvětí argentinského tanga, kterým jsou napsané texty písní, znamená „chaos, bordel, nevěstinec”. V afrobrazilské kultuře znamená Quilombo „komunitu zběhlých otroků hluboko uvnitř džungle” - symbol revoluce a osvobození.

Tango vzniklo v přístavu mezi muži. Tam, kde se míchají v jednom hrnci kultury, příběhy, osudy, vůně, pot a špína… Tam, kde je cítit dálku, moře a nekonečný horizont. Kde ve vichru divokého Atlantiku muži sní o jemnosti a o doteku. Touží po blízkosti a po těch, co už neuvidí. Tanec, ve kterém se jedno tělo ztrácí v druhém. Odevzdáváš se jako stín druhému, tomu, koho miluješ, ať už milovat pro nás znamená cokoli. Chceš cítit blízkost. Vnímáš, co znamená vlastní prostor a totální propojení těchto dvou světů. Tanec, kterého euforie přechází v hlubokou bolest, sem a tam, tam a sem, krok za krokem. Tango, tanec-život, tango-zkušenost, drsné, bolavé, špinavé, šílené. Tanec, který se děje stejně tak jednoduše jako dýchání. Tak, jak jsme schopni cítit a vnímat v běžném životě, klidně obyčejně třeba na ulici...

Koncept a choreografie: Patricie Poráková
Vytvořili a účinkují: Patricie Poráková (CZ/ARG), Javier Antar (ARG), Leandro Furlan (ARG), Gustavo Ariel Colmenarejo (ARG)
Dramaturgie: Krystyna Mogilnicka
Světelný design: Michal Kříž Zvuk: Eva Hamouzová
Producent: ProFitArt

www.tanecpraha.cz

Představení spolupořádá Divadlo 29 a Tanec Praha za finanční podpory statutárního města Pardubice v rámci festivalu TANEC PRAHA 2015.

Vstupné: 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
   
 

sobota 13 / 19:00 / Divadlo 29

Pa.le.ťác.i vs. hosté

Česká improvizační liga - zápas v divadelní improvizaci

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího.


Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.paletaci.cz

Vstupné: 100 Kč
Předprodej: Vino-thé-ka, Perštýnská 40 (www.vino-the-ka.cz) . Od 8. do 12. června 2015, denně od 16.00. Na tuto akci nepřijímáme rezervace.


 
   
 

středa 17 / 19:30 / Klub 29

New Dog (USA), Aran Epochal

New Dog (USA, Kill Rock Stars, Lokal Rekorc). Alter ego Anara Badalova (ex - Travels, Metal Hearts), mladého amerického kytaristy/zpěváka původem z Ázerbájdžánu, přináší introvertní hudbu v minimalistické dokonalosti, kde označení singer/songwriter nestačí. Znalci detailních zákoutí nezávislé scény Badalova jistě zaregistrovali coby člena Metal Hearts a poté coby polovinu dua Travels, s kterým se před pár lety představil i na 007. „Na první album jsem nahrál všechny nástroje a zjistil jsem, že dělat muziku sám je nejbližší tomu, jak bych chtěl dál pracovat,“ říká Badalov. Jeho druhá deska právě vychází na KRS a Lokal Rekorc.Aran Epochal (CZ, Silver Rocket)
Akustická baskytara, decentní podkresy, texty o životě. Jeden z tahounů Silver Rocket, vousy a ex-Aran Satan. Aran Epochal je poslední kovboj s akustickou baskytarou, který šetří každým slovem a v jehož písních se v temných lesích ztrácí pohádkové postavy. Kdyby byl Michal Tučný vyšší a na posledním táboráku přihodil do ešusu houbičky, možná by to vypadalo nějak takhle.


www.newdog.bandcamp.com

www.aranepochal.tv

Vstupné: 80 Kč

 
   
 

pátek 19 – neděle 21 / areál bývalé vojenské plovárny a střelnice na Chrudimce

Střelnice

Série kulturních událostí v srdci městské divočiny.
Divadlo - koncerty - workshopy - výlety - hvězdná obloha...

Každé město má místa, která stojí tak trochu stranou pozornosti. Nemusí být ani na periferii města jako spíš na periferii zájmu. To je případ bývalého vojenského prostoru Pod vinicí, jezu na Chrudimce a budovy bývalé důstojnické plovárny na levém břehu Chrudimky pod nemocnicí. Ačkoliv se o těchto místech moc neví, patří svým způsobem k nejmalebnějším ve městě. Divadlo 29 spolu s pardubickými neziskovkami Offcity a Terra Madoda vám po dobu tří dnů nabídnou možnost do těchto prostor vstoupit a prožít zde několik nezvyklých a dobrodružných okamžiků v zeleni parku, na březích řeky, na pláži i na jezu, v sále důstojnické plovárny, u střelnice, v zimním vodáckém přístavišti, u ohniště i v porostech městské džungle bývalého vojenského prostoru.

pátek 19. 6.

17:00
Střelnice ožívá, umělecký kvas v nitru divočiny
Provazochodec jako by se vznášel nad řekou. Symbolicky propojuje oba říční břehy. Hlasy ptáků mísí se s hudbou a společně s tichým šepotem vody překrývají zvuky města. Umělecký kvas v nitru městské divočiny může začít! Příběhy a vzpomínky spjaté s řekou. Vzkazy v láhvi. A především vernisáž výstupů krátké rezidence několika mladých umělců, kteří přijali pozvání a výzvu projektu Offcity tvořit na hranici přírody, města a řeky. Kateřina Jirsová, Vladimír Turner, Kateřina Dobroslava Drahošová a Gerhard Feldbacher, Václav Peloušek. Citlivě, nerušme zvěř v jejím odpočinku!
Vstup volný

18:00-20:00
Khaossia (IT) / workshop apuljiské tarantelly
Setkání s italskou skupinou Khaossia, která představí lidovou kulturu Apulie, ukázku hry na salentskou tamburínu, a kde se budete moci účastnit workshopu tance pizzica (tarantella ze Salenta). Dámy: šátek s sebou!
Tarantella, lidová hudba a tanec jižní Itálie, původně znamená „tanec malého pavouka“, který se využíval při léčbě tarantismu, posedlosti pavoukem. Pizzica ("štípavá") je pak tarantella kraje Apulie, která se tu tančí po staletí.
Vstup volný

18:00-20:00
Voda je živel / dílna pro děti i velké, mokré i suché
Otevřená tvůrčí díla základní školy Na rovině, školy, která kombinuje různé inovativní způsoby výuky, kde učitel a žák jsou si rovni. Skládání lodiček, parníků, kvítků, psaní přání, řetězení na vodě. Slož si bárku, pošli přání, poštou vodní až do Hamburku (třeba)…
Vstup volný

20:00
Jiřička & Ježek: Jak se dělá počasí / AV performance
Bouře pro projekci Super8, 2 diaprojektory, projekci 35mm a čtyřkanálový zvuk. Projekt Lukáše Jiřičky a Martina Ježka si klade za cíl přiblížit se zvukem a obrazem unikátnímu magickému myšlení malíře s psychiatrickou zkušeností Zdeňka Koška, jeho specifické „kabale“ založené na pozorování počasí, letu ptáků, znalostí chemie a matematiky, propojení typografie s matematikou a barvami nebo sexuální imaginací.
Vstupné 50 Kč

21:00
Khaossia (IT) / koncert - původní lidová hudba a tanec z italské Apulie
Nechte se unést svižným tempem salentské tamburíny na dálný jih Itálie. Závan starobylé středozemní atmosféry přiveze soubor Khaossia Ethno Ensemble Salentina. Zazní originální úpravy apulijské tarantelly, pizzica tarantata, pizzica de core i balady ze Salenta, Před koncertem je možné se tanci naučit na workshopu a koncert si pak užít nejen hudebně, ale i tanečně.


www.khaossia.it
Vstupné 50 Kč

pátek 19.6. / 23:00 / ohniště u Chrudimky
Voda a sny
Povídání s jungovsky orientovaným terapeutem Pjér la Šézem o poselstvích, která nám sdělují sny o vodě a prastaré mytologické příběhy. Společně u ohně a pod hvězdnou oblohou.
Vstup volný

sobota 20. 6.

14:00 / sraz u střelnice
Offcity trip: Tajemství pardubické drážky
Procházka a diskuse okolím bývalé vojenské plovárny na Vinici s Ladislavem Podivínem zaměřená na historii pardubických drážek, jejichž úzkorozchodným kolejištěm byla v minulosti protkána velká část Pardubic.
Vstup volný

15:00
Pan K ještě žije / divadlo pro děti
… a bude žít dál, protože jeho podstata je koloběh. Interaktivní představení Jakuba Folvarčného a Tomáše Fingerlanda, které nepředstavuje jen krásný, tajuplný, mlhou zahalený příběh lesa, pana K a jeho výstřední ženy Karmen, ale také nechá dětem proniknout do světa hudby prostřednictvím osobní a praktické zkušenosti.
Vstup volný

16:00-18:00
Luky, šípy a kulka / exhibice střeleckých spolků
Areál střelnice na vinici dodnes slouží jako zázemí pardubickým střeleckým spolkům. Místí lukostřelecký klub Kentaur a Střelecký klub TMS se zde představí malou výstavou lukostřeleckého sportovního vybavení a ti nejzanícenější si pak střelbu z luku či pušky budou moci vyzkoušet.
Vstup volný

18:00
Les Fantômes (FR/CZ) / spontánní pohybová klauniáda pro všechny věkové kategorie
Fantomové, přeludi, strašidla a přízraci. Vyplňují prostor vlastní fyzikou a dopřávají nové pohledy na využití zákoutí, kolem kterých den co den procházíme. Nejdříve si sami pohrají s prostorem, ozkoušejí si jeho možnosti, podívají se na jeho plasticitu a variabilitu, zasadí do něj, způsobem jim vlastním, svá těla a převrátí ho naruby. Po čase už nechtějí být sami a přizvou si hosty, s nimiž chtějí sdílet, co sami objevili. Od toho jsou tady Florent Golfier a Lukáš Karásek neboli tYhle alias Les Fantômes.
Vstup volný

19:00
Půljablkoň / koncert
Nejmenší odnož kapely Jablkoň: obrovitý kapelník Michal Němec a éterická zpěvačka Marie Puttnerová. Duo hraje písničky jablkoňské i nejablkoňské: jednoduše, přímočaře, nezáludně – dva hlasy (Maruščin krystalicky čistý a naléhavý, podporovaný hlubokým témbrem Michala), kytara, perkuse. Křehké písně, ve kterých se pražština potkává s lahodnou moravštinou.


www.puljablkon.cz
Vstupné 50 Kč

20:00
Martina Hajdyla Lacová, Stano Dobák / ME-SA: SuperNaturals / Tanec Praha 2015
Dva úplně obyčejní smrtelníci se rozhodnou stát superhrdiny. Může jejich soužití zůstat nadále tak super? Jedinečnost charakterů ve víru změny, záchrany, přetvářky a snahy hrát si na něco, co v žádném případě nejsem. Fyzické uchopení okamžiků fiktivní nadlidské síly. Heroismus v podobě normálních smrtelníků, kteří musejí občas tasit tajné zbraně.
www.me-sa.cz
Vstupné 100 Kč

21:00
Mike Parker's Trio Theory (USA/ PL) / koncert funkjazzového tria
Skvělá rytmika v podání newyorského basisty a skladatele Mikea Parkera (Nat Osborn Band, Mike Parker’s Unified Theory) a polského bubeníka Patryka Dobosze ve spojení se vynikajícím polským tenorsaxofonistou Marcinem Kaletkou. Funk, hip-hop, jazz, rock, world music, klasika i avantgardní výboje. To vše ve vyváženém poměru melodické kompozice / improvizace.


www.mikeparkerbass.com
Vstupné 50 Kč

23:00
HRTL / koncert
HRTL je hudební šaman široce rozkročený nad styly a žánry. Při živých vystoupeních od něj můžete čekat pravidelné repetitivní rytmy, které neustále drobně přibarvuje a dokresluje a dává tak vzniknout pozoruhodně vrstveným skladbám. Jeho stoprocentně improvizované analogové sety reagují na atmosféru v publiku. Mohou být nervózně ambientní, jindy je to zase naprosto dravá taneční show. HRTL úzce spolupracuje s brněnskými tvůrci hand-made nástrojů Bastl Instruments.
www.hrtl.bandcamp.com

Vstup volný

neděle 21. 6.

14:00 / sraz u střelnice
Offcity trip: Městskou divočinou
Procházka městskou divočinou – bývalým vojenským prostorem – podél řeky Chrudimky, od střelnice do Nemošic a možná až do Mnětic, s hydrobiologem Danielem Fialou z Výzkumného ústavu vodohospodářského v Praze (VÚV TGM). A zpátky na lodích (nutná rezervace na e-mailu: sarka@offcity.cz, omezená kapacita – platí pouze pro cestu zpět po vodě, pro pěší část vycházky rezervace nutná není)!
Vstup volný

Permanentka na všechny akce: 150 Kč

Pořádá Divadlo 29 a Offcity z. s. ve spolupráci s Terra Madoda o. s.,
Asociací technických sportů Pardubice o. s. (Sportovně střelecký klub
TMS 0006, Kentaur - spolek pardubických lukostřelců, Sportovně střelecký klub 0712) a ZŠ Na rovině za finanční podpory Elektrárny Opatovice a. s.

Program je realizován rovněž v rámci projektů Jazzconnexion, Electroconnexion, Ostrovy v pohybu a Offcity 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.