Program * červen 2016


středa 1. / 21:00 / Přihrádek

Spitfire Company: Animal Exitus

TANEC PRAHA 2016

Šok, hněv, smlouvání, deprese, smíření či odevzdanost. Pět fází, pět stavů, jež člověk prožije při vyrovnávání se s traumaty. V řečtině znamená „trauma“ zranění, nebo rána. A jednu z nejhlubších ran v našem životě způsobuje samotné narození, v jistém smyslu vyhoštění z jednoty. Podobnou traumatičnost navozuje vědomí smrti, naší i našich blízkých. Na počátku a na konci cesty neexistuje racionální myšlení, pouze pud činící z nás Animal Exitus.

Umělecká skupina Spitfire Company se věnuje fyzickému, experimentálnímu a tanečnímu divadlu. Patří mezi nejprogresivnější soubory autorského divadla v ČR. Spitfire Company je držitelem několika mezinárodních ocenění, např. Aerowaves Priority Company 2014, The Herald Angel Award 2013, Total Theatre Award, Tanečnice roku a Cena za světelný design 2013.

Režie a scénografie: Petr Boháč / interpretace: Miřenka Čechová / Markéta Jandová, Bára Látalová / choreografie: Petr Boháč a kol. / světelný design: Martin Špetlík / video: Chin Yew / / hudba: David Kollar / zpěv: Lenka Dusilová

Představení spolupořádá Tanec Praha a Divadlo 29 za finanční podpory statutárního města Pardubice v rámci festivalu TANEC PRAHA 2016.

www.tanecpraha.cz

vstupné 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
       

pátek 3 / 20:00 / Divadlo 29

KYX Orchestra

Čtyřiadvacetihlavý jazzfunkový big band rozvibruje, rozvíří a roztančí první páteční červnovou noc!

Big band Kyx Orchestra představuje asi nejzajímavější hudební těleso svého druhu v regionu východních Čech. Jeho historie sahá do roku 2003, kdy ho založila parta nadšených chrudimských hudebníků. Od klasických swingových a jazzových bigbandových kusů se orchestr propracoval ke svému vlastnímu přístupu, který zahrnuje neortodoxní bigbandové aranže skladeb z oblasti jazzu, rocku, funku i filmové hudby a nebrání se ani elektroničtějšímu a tanečnějšímu pojetí skladeb ve svém repertoáru. V posledních několika letech se Kyxu úspěšně daří překračovat hranice tzv. regionálního orchestru. Kyx nastudoval a uvedl slavnou Jazzovou mši Jaromíra Hniličky, spolupracuje s kytaristou Radimem Hladíkem a jeho Blue Effectem na obnoveném uvádění Hladíkových jazzrockových kompozic z alba Nová syntéza a začátkem letošního roku představil spolu s Komorní filharmonií Pardubice projekt legendárních melodií ze série filmů o Jamesu Bondovi.
Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.kyx.cz

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost


 
     
   

úterý 7 / 20:00 / Divadlo 29

Jozef Fruček a Linda Kapetanea (SK/GR) / DOT504: Collective Loss of Memory

TANEC PRAHA 2016

Taneční inscenace roku 2015 a vítěz Ceny diváků České taneční platformy 2015.

Žid Tom, přizpůsobivý Nathan, pomocník Dano, pravý, čistokrevný Knut a boss Joona. S pěticí těchto veselých chlapců se budeme věnovat silnému sociálnímu fenoménu, jednomu ze zvláštních potěšení části lidstva – potěšení ze zabíjení a účasti na násilí. Radost ze zabíjení dává jedinečný pocit absolutní moci a svobody. Pro oběti je to ale peklo samo. A náhodní svědci? Nedělají nic. Postiženi kolektivní ztrátou paměti jen pozorují.

DOT504 je první, plně profesionální soubor fyzického tanečního divadla v ČR, jež stírá hranice mezi divadlem a tancem. Charakterizuje ho vysoká technická úroveň, kreativita a výrazné osobnosti. Choreografové a tanečníci Linda Kapetanea a Jozef Fruček jsou zakládající členové RootLessRoot Company. Pro jejich díla je typický chaotický, syrový pohyb a hrdinská tematika; v inscenacích často reflektují aktuální společensko-politické dění.

Námět, choreografie: Jozef Fruček & Linda Kapetanea / interpretace: Nathan Jardin, Joona Kaakinen, Knut Vikström Precht, Dano Raček, Tom Weksler / scénografie: Jozef Fruček / světelný design: David Prokopič / hudba: Vassilis Mantzoukis

Představení spolupořádá Tanec Praha a Divadlo 29 ve spolupráci s o.s. Terra Madoda za finanční podpory statutárního města Pardubice v rámci festivalu TANEC PRAHA 2016.

www.tanecpraha.cz

vstupné 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Představení je určeno divákům do 15 let.
V představení jsou zobrazeny záběry extrémního násilí.
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

středa 8 / 19:00 / Divadlo 29

Our Taste - současný krátký taneční film

Jedinečný výběr současných tanečních shorts, v nichž se vypráví, tančí, létá, boxuje i sklízejí olivy, bude uvedený v rámci cyklu Intermezza Festivalu tanečních filmů a představí 10 snímků žánru dance for camera z celého světa včetně ČR vzniklých v letech 2012-2015.

Program:

Insomnia – r. Kristýna Bartošová

Jak se cítí tělo, které nespí. Jak vypadá, jak reaguje, jak vnímá svoje okolí? tanečnice Jana Vrana ve vítězném snímku londýnského festivalu ScreenMotion.
Česká republika/2015

Harvest – r. Chaja Hertog
Film inspirovaný starověkou metodou sklizně oliv, závanem macbethovského motivu a zcela neortodoxní představou o tom, co je taneční film.
Nizozemí/2012

Aria – r. Benjamin Millepied
Sólo Lil Bucka, hvězdy současného streetu, který inovuje techniky b-boingu například propojením s vážnou hudbou. Mimochodem: režisér snímku má na svědomí choreografii hollywoodského trháku Černá labuť.
Francie, USA/2012

Beating – r. Kari Šulc
Poetická dokumentární črta žižkovského boxerského klubu Palestra. Autorky filmu mohly udělat první záběr teprve po půlročních pravidelných návštěvách tréninků. Nikdy nepodceňujte přípravu!
Česká republika/2013

Aadelars – r. Ján Ševčík
Filmová verze scénického díla inspirovaného rituálním mongolským tancem, jenž je poklonou ženské síle a kráse, a také oslavou svobody.
Slovensko/2013

Slow – r. Karel Van Laere
Jaký má současná asijská společnost vztah k člověku, k lidskému tělu, jak citlivá či cynická dokáže být. Konečně pořádný konceptuální film!
Nizozemí/2013

Cracs – r. Alex Pachon
Víte, jak to zní, když se dá tělo tanečníka ráno do pohybu?
Velká Británie/2013

Offground – r. Boudewijn Koole
Fenomenální punková baletka Louise Lecavalier v křehkém snímku o mateřském poutu, které funguje i za hranicemi pozemské existence.
Nizozemí/2013

Proces – r. Johana Švarcová
Filmová metaverze stejnojmenné úspěšné choreografie Dory Sulženko Hoštové a herce Jana Čtvrtníka, v níž díky dokumentární kameře nahlédneme ještě hlouběji do tajemného procesu vzniku nezávislé taneční produkce.
Česká republika/2015

Moving Prague – r. Jevan Chowdhury
Filmový sonet na téma Praha a jeho tanečníci vznikl v produkci Festivalu tanečních filmů jako kapitola série Moving Cities.
Velká Británie/2014

Pásmo: 67 min. Po projekci proběhne debata.

www.filmfuse.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a Festivalem tanečních filmů v rámci projektu Filmfuse 2016 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

Vstupné: 80 Kč
Ticketportal:

FB událost

 
     
   

čtvrtek 9 / 20:00 / Divadlo 29

Tereza Ondrová, Peter Šavel: As Long As Holding Hands

TANEC PRAHA 2016

Ve svém nejnovějším projektu se česko-slovenské tvůrčí duo Tereza Ondrová a Peter Šavel vydává na cestu zkoumání různých podob romantických vztahů, které neznají překážky generační ani genderové. Dva lidé, dvě těla, dvě samostatné identity bojují o lásku a zkoumají hranice pokory a ztráty identity, závislosti a sdílení, upřímnosti a předstírání, lásky a nenávisti. Konfrontace představy o ideálním vztahu a reality toho, co znamená skutečně budovat romantický vztah, přetavená do expresivních tělesných obrazů.

Koncept, choreografie a tanec: Tereza Ondrová, Peter Šavel / dramaturgie: Bram Smeyers / pohybová spolupráce: Lucia Kašiarová / vnější oko: Karolína Hejnová / světelný design: Ints Plavnieks / kostýmy: Mariana Novotná / producent: Karolína HejnováPředstavení spolupořádá Tanec Praha a Divadlo 29 ve spolupráci s o.s. Terra Madoda za finanční podpory statutárního města Pardubice v rámci festivalu TANEC PRAHA 2016.

www.tanecpraha.cz

vstupné 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost


 
     
   

úterý 14 / 20:00 / Divadlo 29

Petra Tejnorová a kol.: Uhozené květinou

TANEC PRAHA 2016

Cesta do vnitřního světa tří konkrétních žen, která v několika obrazech a pod různými úhly pohledu odhaluje představy o ženách, které vytváří společnost a které si někdy vytvářejí i ony samy.

VANDA LUCIA TEREZA.
Tři ženy v čase a prostoru.
Do třetice všeho dobrého:
JSEM DOST DOBRÁ ŽENA?
JSEM DOST DOBRÁ MATKA?
JSEM DOST DOBRÁ?

Vytvořili: Petra Tejnorová, Jaro Viňarský, Jiří Konvalinka, Lucia Kašiarová, Tereza Ondrová, Vanda Hybnerová

Představení spolupořádá Tanec Praha a Divadlo 29 za finanční podpory statutárního města Pardubice v rámci festivalu TANEC PRAHA 2016.

www.tanecpraha.cz

vstupné 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

pátek 17 / 20:00 / Divadlo 29

Nat Osborn Band (US/PL)

Neuvěřitelně energický mix funky, soulu, jazzu, reggae a indie z Brooklynu se po roce vrací do Divadla 29, tentokrát s kapelou rozšířenou o dechovou sekci!

Nat Osborn studoval tabla v Indii, klasickou kompozici v Nové Anglii, hrál na ulicích Budapešti nebo v zapadlých hospodách na irském pobřeží, skládal písně ve Španělsku, vyprodával kluby v New Yorku, procestoval skoro celou Evropu a Spojené státy, složil hudbu pro celovečerní film a byl deportován z Velké Británie. Ale teprve debutové album The King and the Clown, vydané v roce 2011, vnímá jako svůj opravdový začátek.Osbornův přístup odráží spřízněnost a současně konfrontaci jeho generace se širokým záběrem hudebních stylů – citlivost 21. století, která je dána možností nosit v kapse doslova celé knihovny hudby. Kapela s lehkostí mísí prvky rocku, reggae, funku, soulu, popu, dokonce i klezmeru či jazzu a vytváří vzrušující nový zvuk. Zvuk kapely čerpá stejně tak z Radiohead a Jeffa Buckleyho, jako ze soulových velikánů Stevieho Wondera a Raye Charlese. Osborn sám je pak označován jako Rufus Wainwright funky. Nat Osborn Band přijede do Divadla 29 již potřetí v rámci svého letošního evropského turné. Oproti předchozím dvěma koncertům bude sestava jeho bandu rozšířena o vynikajícího tenorsaxofonistu Slawka Pezdu a trumpetistu Michala Janczyka.


www.natosborn.com

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 150 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
    sobota 18 / 10:00-12:00 / Divadlo 29

Workshop současného tance s Lenkou Knihou Bartůňkovou

Taneční workshop Lenky Bartůňkové se soustředí na fyzické prožívání a uvědomování si vlastního těla a prostoru, ve kterém se tanečník pohybuje, na fyzickou interakci se zemí/podlahou, s partnerem, se skupinou. Bude se věnovat i tomu jak využít zem/podlahu ve spolupráci s tělem partnera jako opěrný systém, jak si uvědomovat prostor vně a uvnitř našeho těla a jak s ním pracovat, jak své tělo uklidnit.

Workshop je určen jak začátečníkům, tak i zkušeným tanečníkům.

Přihlášky a další informace: Tereza Krejčířová, tel.: 725 538 217, e-mail:
schovejse@seznam.cz.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Účastnický poplatek: 200 Kč


 
     
   

pondělí 20 / 17:00 / Divadlo 29

aniLAB: Velká premiéra
Asuna (JP): 100 Toys (workshop)


Premiéra krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi v rámci jarních kurzů animace v Laboratoři Bujón + workshop s japonským hudebníkem, který koncertuje na dětské hračky.


AniLAB pro děti čili malý kurz animace probíhal v Divadle 29 od března do začátku června 2016. Ve dvou tvůrčích týmech, za drobné asistence lektorek, děti objevovaly, kam až sahají možnosti animace, experimentovaly s tradičními technikami, vymýšlely příběhy, charaktery, postavy, scény i prostředí; zcela bez bariér popouštěly uzdy své fantazie. Velká premiéra malých filmů od malých velkých tvůrců pouze v Divadle 29!Po projekci máme připravenou opravdovou lahůdku pro malé i větší zvukové dobrodruhy. Japonský umělec Asuna je se svým programem 100 hraček právě na evropském turné. V Divadle 29 nám předvede, jak to zní, když za sebou zapojí a ozvučí 100 dětských hudebních hraček. A především budete mít možnost si na ně sami zahrát!

Velká premiéra se koná v rámci projektu AniLAB 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice. Workshop Asuny je pořádán v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.sites.google.com/site/aaaaasunaaaaa

Vstup volný
FB událost

 
   
   

pondělí 20 / 20:30 / Divadlo 29

Kluk ve světě příšer

Anime pro diváky od 12 do 112 let, které v českých kinech dlouho nebylo; anime přetékající barvami, zvuky a významy.

Kluk ve světě příšer je archetypem i skvělou zábavou, bojovým uměním i poezií, klukem i zvířetem. Příběh o důležitosti rodiny, lásky a cti vyniká fascinujícím mistrovstvím animace japonského režiséra Mamoru Hosody. Devítiletý Kjúta je obyčejný kluk z moderního Tokia. Hodně věcí o životě ještě neví a neměl dosud ani tušení o tom, že vedle reálného světa existuje ještě skrytý fantazijní svět obývaný zvířaty. Až do chvíle, než se v něm náhodou sám ocitl. Výjimečná filmová událost pro chytré děti, jejich rodiče, milovníky Japonska, japonské animace a jedinečných filmových zážitků.Scénář a režie: Mamoru Hosoda, Japonsko 2015, 119 minut. Uváděno v původním znění s českými titulky.


Předfilm: Malý Cousteau, režie: Jakub Kouřil, ČR 2013, 8 min.
Krátký animovaný film o malém klukovi, který v zasněženém velkoměstě touží po mořských hlubinách, je poctou Jacquesovi Cousteauovi.

Projekce se koná v rámci projektu AniLAB 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 80 Kč, děti a studenti: 40 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

čtvrtek 30 / 18:00 / Divadlo 29

Jdeš tančit?

Představení, které uzavírá sérii kreativních tanečních workshopů pod vedením Radky Janů. Večer je prostorem pro setkání s tancem, obrazem, hudbou a slovem, které představením nekončí, ale naopak otevírá možnost dalších setkání s autory a jejich tvorbou. Součástí představení je výstava kreseb Radky Janů a fotografií Barbory Škodové.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 60 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
       

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙