Program * září 2015


pátek 11 / 20:00 / Divadlo 29

Zdeněk Bína – Bird Project

Nezaměnitelný zpěvák, kytarista a skladatel známý z dlouholetého působení ve skupině -123 min. představí v Divadle 29 svůj nový Bird Project. Doprovodí ho jeho letitý spoluhráč baskytarista Jan Urbanec a bubeník Adam Koller.

Pardubický multiinstrumentalista, skladatel a zpěvák Zdeněk Bína se do širokého povědomí na české hudební scéně dostal jako frontman Anděly oceněné skupiny -123minut. Následovalo působení ve vlastním akustickém projektu a v současné době zažívá návrat na hudební scénu vydáním zcela nové a dlouho očekávané desky Bird. Na albu je deset akustických písní inspirovaných jazzem, blues a soulovou hudbou 70. let, ve kterých jsou kromě současných rytmů i nevšední melodie a aranže. Zajímavostí je, že všechny nástroje a hlasy si Bína nahrál sám, aby mohl co nejvíce experimentovat a přitom neztratit původní náladu písničky. Při živém provedení se srovnání se zvukem -123 min zpočátku neubráníme. Bezbřehá hudební fantazie a kytarové umění Zdeňka Bíny a jeho spoluhráčů nás ale ve vnímání Ptačího projektu postupně zavedou do dalších hudebních krajin.

Vystoupení tria má ambice nadchnout fanoušky mnoha hudebních žánrů - počínaje jazzem, funky a latinou, přes soul a blues po cikánské melodie a arabskou hudbu.Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2015 za podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.zdenekbina.com

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal
FB event: www.facebook.com/events/1463108150682051

 
   
     

čtvrtek 17 – sobota 19 / Divadlo 29 a pardubický zámek – valy

Nanohach česky

Po dvou letech uvádí renomovaný soubor Nanohach ve třech českých městech (Pardubice, Plzeň, Praha) další kolo přehlídky české taneční tvorby. Mezinárodní projekt Devoid Michala Záhory, outdoorové dílo pro tři ženy Písečná žena, Příští přísliby - tvorba „hostujících” studentů Duncan Centre a první uvedení projektu Dialogy - umělecko-vzdělávací dílny s nastupující taneční generací.

čtvrtek 17 / 20:00 / Divadlo 29
Nanohach & Michal Záhora: Devoid / nacházející se ve stavu ztráty

Představení vychází z reálných dopisů. Jednotlivé hlasy pisatelů se propojují, prolínají, vrství. Naléhavá slova krouží kolem jednoho bodu, nebo naopak spěchají vpřed k novým zjištěním a kulminují ve svém významu v momentě, kdy se sama se sebou nečekaně potkávají. Tato polyfonie – intenzivní zvukové tělo – uvádí tanečníka v pohyb. Tanečník, jehož proměnlivá identita mu umožňuje jednou prožívat trysk emocí pisatele a podruhé pokojné přijetí, či vzrušené záchvěvy adresáta, tak objevuje vnitřní prostor člověka. V projevech přiznané slabosti balancuje mezi zavržením a smířením.

Ticketportal
Vstupné: 120 Kčpátek 18 / 19:00 / Divadlo 29
Příští přísliby

Studenti taneční konzervatoře Duncan Centre jsou hosty souboru Nanohach. Tři uváděná díla vytvořili studenti třetího a šestého ročníku jako své ročníkové práce.

pátek 18 / 20:30 / pardubický zámek - valy
Nanohach comp. & Lea Švejdová: Písečná žena

Taneční představení vytvořené pro parky a zahrady - inspirováno knihou Kóbó Abeho. Tři ženy ztracené kdesi v písčité krajině - v jámě bez dna, v propasti bez žebříků. Smířené s osudem a přizpůsobené k životu v nepříznivém prostředí, kde ostatní žít nemohou. Všudypřítomné světlo ze strážní věže jim nedovoluje spát ani snít.

Ticketportal
Vstupné na obě páteční představení: 120 Kč

sobota 19 / 18:00 / Divadlo 29
Dialogy

Výstup z dílny v rámci projektu Dialogy - nového umělecko-vzdělávacího projektu z produkce Nanohach, během kterého se soubor od prosince 2014 setkává se studenty tanečních oborů ZUŠ v různých regionech. Tvůrčí rozhovor vedou Lea Švejdová, Marta Trpišovská a Michal Záhora. Spolupráci završí na podzim letošního roku kreativní taneční dílny, debaty a uvedení společně vytvořených choreografií. První tato dílna – Dialogy No.1 - proběhne v Divadle 29 v Pardubicích.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.nanohach.cz

FB event: www.facebook.com/events/381089988767874

 
   
 

úterý 22 / 19:00 / Divadlo 29

Offcity architekti: Nástupiště 1-12

Po prázdninové odmlce pokračujeme v cyklu přednášek „offcity architektů“ , které v tomto roce představují nezávislé platformy a spolky, které aktivně pracují s městem, veřejným prostorem a architekturou. Pořádají akce, přednášky, festivaly. Iniciují, aktivizují a seznamují širší veřejnost s tématy architektury a veřejného prostoru. Jejich prezentace se snažíme koncipovat jako dialog nad zajímavými tématy přibližujícími prostředí a důvody vzniku těchto platforem. Po Brnu pokračujeme dále na východ až na Slovensko do města Topoľčany, kde před několika lety vznikl multimediální prostor v rušném podchodě topoľčanského autobusového nádraží. Na stránkách projektu se dočtete: „Nástupiště 1-12 má ambici pozdvihnout kulturní povědomí obyvatel města a jeho okolí využitím komunikačního a společenského potenciálu podchodu pod autobusovým nádražím v Topoľčanech. Nechce být prostorem uprostřed podchodu nečinně čekajícím na svého diváka, chce být živým uměním kráčejícím skrz podchod spolu s obyvately města a jeho okolí.”

Jak se iniciátorům a realizátorům projektu daří naplňovat ambice, které si definovali? Jak se daří komunikovat s místními obyvateli? A přijali tento prostor za svůj? Jaké problémy řešili při ve svých začátcích?

Pořádá Offcity z. s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2015. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz www.nastupiste.sk

Vstupné: 50 Kč


 
   
 

středa 23 / 19:00 / Divadlo 29

Jan Těšitel: David

Předpremiéra / Jan Těšitel / ČR / 2015 / 80 min.

S přibývajícím věkem si dvacetiletý David uvědomuje, jak jeho mentální postižení ovlivňuje chování jeho rodičů. Jednou večer se tak rozhodne utéct do Prahy, kde v osamění čelí mnoha nástrahám i vlastním myšlenkám. Ve velkoměstě se jeho z počátku nevinný výlet promění
v psychedelickou pouť plnou podivných rozhodnutí, nečekaných situací, sexuálních zážitků i zkušeností, které se pohybují na tenké hranici života a smrti.

Odvážný atmosférický celovečerní debut režiséra Jana Těšitele zdobí herecký výkon Patrika Holubáře v hlavní roli.Po projekci proběhne debata s režisérem snímku.

www.filmfuse.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2015 a v rámci programu Týdne pro duševní zdraví za finanční podpory MKČR a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 80 Kč
Ticketportal

 
   
 

pátek 25 / 20:00 / Divadlo 29

Cie. Freaks und Fremde (D): Freakshow – The Best In Town !!!

Navštivte lidskou ZOO! Nechte se ohromit krvežíznivostí vlkodlaka! Zažijte ženu - rybu a levitující krásku! Buďte přítomni zrození zvrhlíka! Propůjčte se lákadlům iluze a fantazie! Staňte se čumilem sledujícím vlastní pokřivený obraz v zrcadle! Následujte nás na přehlídku kroucení a ohýbání mnoha jazyků! Vítejte ve Freakshow !!!

Režie / koncept / účinkují : Sabine Köhler a Heiki Ikkola
Zvuk / Hudba : Daniel Williams
Světla: Josia Werth

Jedinečné divadelní představení na pomezí kabaretu, loutkového panoptika, grotesky a kabinetu kuriozit v režii drážďanského Cie. Freaks und Fremde. Freakshow vzdává poctu podivnému a úžasnému. Inspiruje se cirkusovými výstupy tzv. „sideshows“, „vlaky duchů“ a fantastickými přehlídkami, které sahají od Evropy až k samým hranicím Pákistánu a Sibiře. Až do začátku minulého století byly osoby se zvláštními rysy nebo nadáním předváděny v rámci takzvaných „sideshows", které provázely poutě a veletrhy po celé Evropě. Předvádění těchto „kuriozit", „monster“ či „hříček přírody" má dlouhou tradici, protože probouzí emoce a rozněcuje fantazii lidí a zpochybňuje hranici mezi tím, co je normální a co abnormální.

Představení stojí na naprosto dokonalé souhře dvojice protagonistů a jejich mistrovskému ovládnutí široké škály loutkářských technik, které se v dnešním alternativním divadle vidí málokdy. Vytváří tak fantaskní směs plnou nejrůznějších proměn loutek i herců, groteskních tanců, balancování na hraně kýče, her s iluzí a realitou zahuštěnými douškem anarchie a špetkou sarkasmu, nečekaných zvratů při kterých se publiku nejednou zatají dech. Divadelní událost podzimní sezóny Divadla 29 !!!

Práce drážďanského divadelního souboru Cie. Freaks and Fremde má těžiště hlavně v moderním pojetí loutkového divadla, které specifickým způsobem využívá prvků tanečního a pohybového divadla, pantomimy, grotesky, výtvarného umění a hudby. Divadelní skupinu založili v roce 2006 perfomeři Heiki Ikkola a Sabine Köhler, kteří se seznámili během studia loutkohry na berlínské Akademii dramatických umění Ernsta Busche. Kromě účinkování na festivalech a v divadlech v Německu, hráli Cie. Freaks and Fremde ve většině evropských zemích a měli možnost vystupovat i v Tunisu, Pákistánu, Indii, Íránu, Austrálii a Kolumbii.

Nezávislý drážďanský soubor se poprvé v Čechách představil v Divadle 29, kde v březnu letošního roku uvedl premiéru svého nejnovějšího představení Songs for Bulgakow, na kterém se hudebně i herecky podílel český hudebník Vladimír Václavek. Po úspěšném uvedení tohoto představení se pražská networkingová organizace Nová síť rozhodla uspořádat Freaks und Fremde turné po ČR. Pardubice budou jedním z pěti českých měst, kde bude Freakshow uvedeno.

www.freaksundfremde.blogspot.cz

Představení pořádá Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a za podpory Nová síť z.s. Představení je uváděno za finanční podpory MKČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 120 Kč
Ticketportal

 
   
 

sobota 26 – neděle 27 / 10:00 - 19:00 / Divadlo 29

Handmade video

Workshop s video performerkou Cristinou Maldonado (MEX) .

Workshop jako nová zkušenost s filmovým materiálem, v němž se obraz stává objektem, kterého se můžeme dotknout, či partnerem v dialogu.

V rámci workshopu se naučíme, jak si vybudovat vztah s nemateriálním objektem (obrazem, jenž je promítán), rozvineme a rozšíříme původní pojetí filmové kompozice. Nebudeme používat žádné digitální efekty, náš přístup bude založen čistě na „hand made” přístupu. Vyzkoušíme si projekci videa do různých objektů rozličných rozměrů, do obrazu budeme vstupovat, komunikovat s ním a naše interakce opět natáčet. Výstupem workshopu budou živé video akce a site specific video instalace v prostoru.

Workshop je určen pro kohokoli, kdo je zvědavý a má chuť experimentovat s živým obrazem a jeho významem. Žádné předchozí zkušenosti ani znalosti nejsou nutné. Vlastní videokamera a kabely (AV výstup, synch, USB) vítány, jakož i vlastní laptop pro výslednou editaci (není však podmínkou).

Workshop je určen pro max. 5 účastníků. Uzávěrka přihlášek: 17. září 2015. Workshop bude probíhat v anglickém jazyce. Pro další informace a přihlášení kontaktujte: Šárka Zahálková, + 420 777 886 941, klub@divadlo29.cz.

Cristina Maldonado (* 1974) je mexická umělkyně ovlivněná vizuálním a konceptuálním uměním. Hledá především vztahy mezi experimentálním divadlem, tancem, interaktivním uměním, novými i starými médii. Jejími tématy jsou tělo, komunikace a intimita. Vytváří „experimentální konstrukce” propojující objekty, videa i živé jednání.

Workshop se koná v rámci projektů aniLAB 2015 a Electroconnexion 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.cristinamaldonado.com

účastnický poplatek: 400 Kč
FB event: www.facebook.com/events/698505723626583

ENG:

Saturday 26th Sept. & Sunday 27th Sept. / 10:00 - 19:00
Handmade video / workshop with video performer Cristina Maldonado (MEX)

This workshop is a unique approach to video projection, in which the image becomes a tangible object or a partner for a dialogue.

We will learn a strategy to have a concrete relationship with a nonmaterial substance (the image of a projection), we will focus on expanding our concept of video composition, we will use no digital effects, we will apply the “hand made” access by projecting videos into different objects and dimensions, interacting with them with our body and re-filming this actions, we will design either video-live actions or video pieces to be screened in specific places.

No previous experience or knowledge required, you just need to bring your curiosity and interest in playing with image and meaning. Preferably, bring your own video camera device with output cables AV, synch or USB, helpful if you have a computer where you can make basic cutting edition (but it is not necessary).

Workshop is for max. 5 participants.
Application deadline: 17th Sept.
Participation fee: 400 Kč
Workshop will be held in English.

For further details and application please contact: Šárka Zahálková, + 420 777 886 941, klub@divadlo29.cz

Cristina Maldonado (* 1974) is a Mexican artist whose background in body movement lends a unique approach to her visual and conceptual experiments with video, sound, collage and performance. Her work unifies experimental theatre, dance, participatory art, new and old media. Her topics are body, communication and intimacy. She creates experiential frames connecting installation, video and live action.

www.cristinamaldonado.com

FB event: www.facebook.com/events/698505723626583

 
   
 

středa 30 / 20:00 / Divadlo 29

Xiu Xiu plays the music of Twin Peaks (USA) • support: Julinko (IT)

Kultovní kalifornská kapela Xiu Xiu se rozhodla přetavit Badalamentiho a Lynchův soundtrack k mysterióznímu televiznímu seriálu Twin Peaks do koncertní podoby. Žár, chaos, strach, hluk, drama i romantika. Jamie Stewart, Shayna Dunkelman, Angela Seo a Killer Bob jako dirigent. Jediný koncert v ČR!

Jen málokterá kapela má k neuchopitelnému světu filmů Davida Lynche, ve kterém neexistuje jasná hranice mezi skutečností, snem, iluzí, krásou a šílenstvím, tak blízko jako post-punkoví experimentátoři Xiu Xiu. Podobně jako Lynch ve svých snímcích, se i kapela Jamieho Stewarta pohybuje na tenkém ledě mnoha žánrů, snaží se postihnou logiku snů, zkoumá temné stránky sexuality.

Program Xiu Xiu plays the music of Twin Peaks vznikl na podnět Galerie moderního umění v Brisbane, která letos v dubnu uspořádala Lynchovu retrospektivní výstavu Between Two Worlds. Jde o zcela novou interpretaci hudby z Twin Peaks. Xiu Xiu kladou ve svých verzích skladeb důraz především na jejich dramatickou podstatu - zajímá je, jak Badalamenti a Lynch pomocí hudby budují pocity strachu a chaosu.Xiu Xiu se ve své tvorbě zabývají fyzickým i psychickým násilím, bolestí a smrtí či všemožnými společenskými tabu, včetně těch sexuálních, od samých počátků a bez kompromisů. Kontrast mezi drásavostí textů i industriální disharmoničností hudebního doprovodu vyvažují občas téměř popovou melodičností. Texty Jamieho Stewarta jsou prošpikovány filozofickými, artovými i popkulturními odkazy.

Za téměř 15 let své existence Xiu Xiu spolupracovali mj. s Michaelem Girou ze Swans, s Deerhoof, Nitzer Ebb, Grouper, Zolou Jesus, Merzbow, Devendrou Banhartem nebo s Carlou Bozulich.Před Xiu Xiu zahraje jeden ze svých prvních koncertů tajuplné italské duo Julinko.

Koncert pořádá Divadlo 29 ve spolupráci se Seek Harbor Booking v rámci projektu Electroconnexion 2015 za podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.julinko.com www.xiuxiu.org

Vstupné: 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Kapacita je omezená. Rezervace nepřijímáme.
Ticketportal
FB event: www.facebook.com/events/488070574700781