Program * říjen 2008

čtvrtek 2 / 20:00

VERTIGO QUINTET & DOROTA BAROVÁ

Marcel Bárta: alt + sopránsaxofon, basklarinet
Oskar Török: trubka
Vojtěch Procházka: piano
Rasťo Uhrík: kontrabas
Dano Šoltis: bicí
Dorota Barová : cello, zpěv

Pražská jazzová kapela Vertigo představuje jednu z nových tváří českého jazzu, která utíká od obehrávaní jazzových standard k vlastnímu, alternativnějšímu a místy i velmi volnému a energickému pojetí. Vertigo Quintet vznikl koncem roku 20 02 jako mladý, dynamický projekt muzikantů, kteří chtějí hledat svůj vlastni hudební jazyk. Syntézou osobitých hlasů jednotlivých hráčů se záhy zrodil osobitý, nezaměnitelný zvuk kapely. Diky neutuchajícímu entusiasmu a nesporným hudebním kvalitám se Vertigo Quintet pomalu, ale jistě stává stálicí evropské hudební scény. Vertigo čerpá inspiraci z avantgardních a alternativních jazzových směrů i z moderní vážné hudby. Hudebně se hlásí např. k odkazu A. Skrjabina, C. Debussyho,T. Monka, Ch. Minguse, M. Davise, ECM, ale také Björk, B. Frisella, J. Zorna či Radiohead. Výsledkem je atmosférická směs free jazzu, drum&bass a ECM (moderní jazz, který respektuje hudební historii). V březnu 20 05 vyšlo jejich debutové album, za které obdrželi Anděla, cenu Akademie populární hudby v kategorii Jazz a blues.

Na svém novém albu, které vyšlo 1. září, spojila kapela síly s violoncellistkou a zpěvačkou Dorotou Barovou, členkou proslulého alternativního dívčího dua Tara Fuki. Album, které vzniklo v Polsku a na němž spolupracoval tamní vynikající mistr zvuku Tadeusz Mieczkowski (např. spolupráce s Zbigniewem Preisnerem a Patem Methenym), přináší sedm autentických kompozic z pera členů Vertigo Quintetu i Doroty Barové, která přispěla i texty v polském jazyce. Album přináší naprosto originální mix osobitého hlasu, violoncella a polsko-českých textů Doroty Barové, a zvuku Vertigo Quintetu. Výsledkem je křehká, atmosférická a posluchačsky přístupná hudba s inspiracemi z free jazzu, world music, soudobé vážné hudby i popu.

Marcel Bárta (1974) Absolvoval plzeňskou konzervatoř na klarinet a saxofony. Hrál se skupinou Jazzgang, spolupracuje se zpěvačkou Z. Dumkovou. Provázel řadu známých jazzových hudebníků jako je J. Moody, T. Lakatos, A. Kellerová. Je zakládající člen skupiny Vibe Fantasy a byl členem skupiny VRRM Vladimíra Václavka. V letech 1998 a 1999 byl oceněn Českou jazzovou společností jako "altsaxofonista roku". Od roku 1995 je členem Kontrabandu Milana Svobody, se kterým hrál na festivalech po celé Evropě. Založil rovněž funkovou skupinu Muff a alternativní jazzový bigband NUO. 

Oskar Török (1979) Po absolvování konzervatoře se stěhuje do Prahy, kde studuje na Jazzové Konzervatoři J. Ježka. Je zapojen do mnoha různých projektů od dance music až po bebop: NUO, MUFF, Miriam Bayle, Ondřej Štveráček Quartet, Zuzana Dumková Band, Pavel Fajt , Vizita Music a Karel Růžička.

Vojtěch Procházka (1981) Studuje kompozici a klavír na jazzové konzervatoři J. Ježka. V letech 1997-98 hrál v Houstonu, Texas, USA. Studoval pod vedením předních hudebníků: St. Mácha, K. Růžicka a D. Dorůžka. Má za sebou skotské turné s kvartetem bubeníka B. Duvala a saxofonisty M. Fella. Spolupracuje se skupinami: O. Štveráček Q., Saxtime, M. Bayle, D. Dorůžka.

Rastislav Uhrík (1980) Mladý a talentovaný student známého českého kontrabasisty J. Honzáka. Spolupracuje s předními osobnostmi české jazzové scény: D. Dorůžkou, St. Máchou a M. Bayle. Působí též jako člen D. Šoltis Tria.

Dano Šoltis (1982) Po studiu na Košické konzervatoři, kde se specializoval na melodické bicí nástroje, se odstěhoval do Prahy, kde vystudoval jazzovou konzervatoř J. Ježka. Díky svému výbušnému a flexibilnímu stylu je jedním z vyhledávaných bubeníků na české jazzové scéně. Je členem mnoha jazzových seskupení: Tchokola, Ondřej Štveráček Quartet, René Trossman Blues Band, Roman Pokorný and The Blue Box Heroes. Spolupracuje též s J. Honzákem, P. Zelenkou, D. Dorůžkou a Najponkem.

Dorota Barová (1975) Kariéru zpívající violoncellistky započala krátce po absolvovaní ostravské konzervatoře. Dva roky působila v hudebním seskupení Lippany, komponovala a sama interpretovala hudbu k Francouzskému divadlu FF MU v Brně. V letech 2000–02 hrála v kapele Chorchestr . Od roku 2002 - 2006 hrála s kapelou Asyl Akt. V současné době paralelně s Tara Fuki vystupuje s kapelou Vertigo Quintet a spolupracuje s brněnským divadlem Neslyším.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2008 za podpry Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

MP3 Vertigo Quintet, Dorota Barová

vertigoquintet.com * Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
       

středa 8 / 20:00

PAVEL J. RYBA & THE FISH MEN

Pavel J. Ryba - basové kytary
Petr Valášek - basklarinet, zpěv
Tomaš Křemenák - saxofony ,akordeon
Mikoláš Nop - bicí, perkuse
Dr. Boss - bicí

Skutečnost, že česká jazzová scéna si nemůže stěžovat na nedostatek znamenitých basistů, je všeobecně známa. O mimořádném talentu umělců, jako jsou Miroslav Vitouš, Jiří Mráz nebo nevšedně technicky disponovaný baskytarista Pavel J. Ryba, hovoří s uznáním nejen odborníci,ale také muzikanti a posluchači na celém světě. Pavel J. Ryba bývá často označován jako český Jaco Pastorius, což je přirovnání sice omšelé, ale přiléhavé. Než si je však baskytarista vysloužil, získával v  80 . letech profesionální ostruhy v kapelách Combo FH, Krásné nové stroje, Jazz Fragment, Jazz Q Martina Kratochvíla nebo ve skupině Jany Koubkové. V 90. letech P.J. Ryba založil spolu se saxofonistou Petrem Venkrbcem a perkusistou Jiřím Kollmanem formaci Mind The Step, s níž získal mezinárodní prestiž, zejména díky albu Yes, yes, no, no, vysoce ceněnému zahraniční hudební kritikou a nahrávce Morally Topless, na které hrál s legendárním americkým kytaristou Mikem Sternem . Stern ostatně není jediným hudebníkem světové scény, s nímž Ryba spolupracoval. Mezi dalšími hudebníky světového měřítka to byli např. americký kytarista Gary Lucas, britský trumpetista Bryan Corbett nebo polský klávesista Jozef Skrzek. Před dvěmi lety P. J. Ryba ukončil činnost skupiny Mind The Step a založil skupinu The Fish Men , do jejíž základní sestavy přizval vynikajícího basklarinetistu Petra Valáška (České klarinetové kvarteto), bubeníka Mikoláše Nopa (Sto zvířat) a kytaristu Ivana Kořeného. V této sestavě získává Rybova hudba, v níž se pojí jazz, rock, klasika, world music i pop, další rozměr. Především basklarinet Petra Valáška, ať už v sólových partech nebo v duetech s Rybovou bezpražcovou baskytarou dodává kapele nový sound. Oproti předchozí sestavě je hudba The Fish Men mnohem energičtější a živelnější, aniž by ztrácela pregnantní, někdy až telepatickou souhru mezi jednotlivými hudebníky, prvky improvizace, silné melodie a neutuchající radost ze hry. V současné době Pavel J. Ryba se skupinou The Fish Men připravuje nahrávku a koncertní turné se slavným americkým kytaristou Deanem Brownem (Marcus Miller Band, Joe Zawinul Syndicate, David Sanborn etc.)

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2008 za podpry Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

www.pjryba.com
* Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč


 
     
    čtvrtek 9 / 20:00

FIZCUS ?! (Francie)

Fizcus ?! je skupina pocházející ze Sévres nedaleko Paříže (odkud jsou mj. i Mano Negra ). Kapela, která svou tvorbu označuje jako international rock, hraje živočišnou rockovou hudbu s příměsí ska, francouzského šansonu, reggae, hip-hopu a punkově alternativního ducha. Skupinu tvoří osm hudebníků: zpěvák PaCo?! , kytaristé BeRt?! a David "Oto?!" , basista Joolsy?! , saxofonista GuitOn?! , trumpetista FéFé?! , pozounista ToM?! a bubeník MaNu?! . Kapela má na svém kontě 2 maxisingly, účast na mnoha kompilacích a album Que Tombent Les Masques! (2005).

Vystoupením kapely Fizcus ?! pokračuje série koncertů francouzské alternativní hudby pořádaná ve spolupráci s Alliance Française Pardubice, která v minulosti přinesla koncerty skupin Slonovski Bal, La Varda , Mr. Tzig, Sergent Pepére, Fantazio, Les Touffes Kretiénnes nebo El Gafla. Kapela zahraje v Divadle 29 v rámci svého evropského turné.

Koncert pořádá Alliance Française Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

www.fizcus.com * Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
   

úterý 14 / 20:00

VLADIMÍR VÁCLAVEK / MILOŠ DVOŘÁČEK / ADAM JINDRA

Vladimír Václavek
– akustická kytara, zpěv
Miloš Dvořáček – bicí, zpěv
Adam Jindra – basa

Společný koncertní program Vladimíra Václavka, Miloše Dvořáčka a Adama Jindry pro kytaru, basu, perkuse a hlasy. „ Naši hudbu jsme nazvali šamanský pop. Jsou to písně z hor. Tečou z neznáma jako řeka a nesou radost. Každý koncert je nový a jiný, protože v té řece je každá chvíle jedinečná. A každý koncert přinese písně, které zazní jen jednou a už víckrát ne… Proplují kolem nás jako ta řeka, jako ta hudba, která je sama tajemstvím“.

Vladimír Václavek
Skladatel, kytarista, baskytarista a zpěvák Vladimír Václavek je jedním z nejosobitějších hudebníků české alternativní scény. Jeho hudební start je spojen s  Ivou Bittovou , Pavlem Fajtem a Josefem Ostřanským , se kterými se setkal v kapele Dunaj . Byl ústřední osobností brněnských skupin E , Domácí lékař , česko-německých Klar a zároveň jedním z hlavních protagonistů mezinárodní formace Rale . S Ivou Bittovou spolupracoval také na projektu Bílé inferno , jehož albová podoba z roku 1997 je považována za jedno z nejlepších alb v celé historii české rockové hudby a dále pak v téměř jazzové skupině Čikori . Vladimír Václavek se příležitostně věnuje také filmové hudbě (Čarodějka, Kamenný most), hudbě k divadelním hrám ( Kublai Khan Investigation, Staré ženy aneb tacet) a produkční činnosti (Deep Sweden). Jeho poezie vyšla v knihách Obrazy cesty a Stín stromu. V roce 2003 vydal s odstupem deseti let (po prvním sólovém albu Jsem hlína, jsem stroj, jsem stroj) svou druhou sólovou desku s názvem Písně nepísně. Album, jež hudebně asi nejvíce navazuje na Bílé inferno se setkalo s velmi kladnými ohlasy hudebních kritiků. Ve stejném roce začíná Václavek také koncertovat s novou skupinu VRM a vydává s ní debutové album nazvané Na druhé straně. V současnosti si můžete poslechnout Vladimíra Václavka mimo jeho sólového programu také v mezinárodním hudebním projektu Ingwe .

Miloš Dvořáček je bubeník, zpěvák a skladatel. Byl členem jazzového tria Karla Růžičky, skupin Čikori Ivy Bittové, hrál s Žalmanem Lohonkou, skupinami Druhá tráva, Rale, Limbo a VRM . V současné době ho můžete vidět a slyšet např. v kapele -123 min. , jazzové kapele NUO a, alternativních Fru Fru a projektu Ingwe .

Adam Jindra hraje na kytaru a basu v třebíčské alternativní kapele FruFru.

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion – městský folklór za finanční podpory Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

MP3 Václavek / Dvořáček

www.myspace.com/vaclavekdvoracek
* Vstupné: 100 Kč


 
     
   

čtvrtek 16 / 16:00

Respekt institut /
Vzdělávání a pracovní trh


Pozor změna programu.

Beseda Respekt Institutu přeložena na 16.12. Děkujeme za pochopení.

Veřejná beseda z cyklu Evropská regionální fóra seznámí se situací vzdělávání v ČR a se způsoby dosažení cílů Lisabonské strategie. Účastníci budou mít příležitost diskutovat o problémech vyplývajících z nesouladu vzdělanostní struktury a potřeb trhu práce k možnostem jejich řešení, které vyplývají z členství ČR v Evropské unii. Tématem budou i finanční mechanismy Evropské politiky soudržnosti v této oblasti.

www.respektinstitut.cz * Vstup volný


 
     
   

středa 22 / 20:00

ŠVARCOVÁ – HAVLÍČEK: Kočka

Dlouhá noc lehce plynula. Myslela, že dokáže velké věci, ale ve skutečnosti byla dost neohrabaná. Měla ráda mlíko a vrnění ledničky.
Poslouchala dýchání rostlin a za závěsem si představovala noční oblohu.
Posledních 45 minut ze života kočky, která spadla ze střechy.
Audiovizuální představení, loutkový event, koncert a kino. Délka 45 minut.

Hrají: Johana Švarcová, Radek Rubáš
Výtvarník: Jiří Havlíček

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu . Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


Vstupné: 60 Kč

 
     
    pátek 24 / 20:00

TROMBENIK

Josef von Dráček – klarinet, zpěv
Vojta Pošmourný – housle
Radek Rýda – banjo
Karel Bělohradský – kontrabas
Adam Krejčík – bicí

Jakýkoliv smutek ve vašich duších spolehlivě zažene pětimužná kapela Trombenik, která do pistole značky klezmer nabíjí munici s příměsí folklóru z Rumunska, Bulharska, Ruska či Turecka, jazzu i latinskoamerických rytmů.

Pražská skupina Trombenik patří k nejlepším reprezentantům klezmer hudby v Čechách. Jejich písně zpívané v jidiš nebo v angličtině přistěhovalců z Evropy pulsují v divokém tempu balkánských dechovek, jindy plynou ve tklivé náladě smuteční pochodové kapely, aby se pak proměnily v nespoutanou folklórní směsici okořeněnou špetkou jazzu či latiny. Trombenik existuje od roku 20 01 a za tu dobu odehrál řadu koncertů v klubech i na festivalech nejen v ČR. O nesporných kvalitách této kapely m.j. svědčí i to, že si je jako předkapelu vybrala světově nejproslulejší americká klezmer kapela The Klezmatics při svém letošním koncertě v Čechách, společné hraní s francouzskými Mango Gadzi nebo s americkou gypsy-ska-punkovou formací Diegos Umbrella .

Klezmer hudba (tedy světská židovská hudba původně ze střední a východní Evropy) je posledních zhruba 25 letech na vzestupu a těší se velké posluchačské oblibě. Mezi nejznámnější skupiny hrající klezmer hudbu patří američtí The Klezmatics, němečtí Die Grine Kuzine nebo maďarský Budapester Klezmer Band. Klezmer je značně eklektický hudební žánr, který vychází z hudby, kterou provozovali židovští hudebníci při nejrůznějších příležitostech jako jsou svatby, pohřby či taneční zábavy. Vlivem putování židovských muzikantů po střední a Východní Evropy vstřebávala jejich hudba nejrůznější podněty z lidové hudební tradice balkánského poloostrova, orientu, či z hudby cikánské.

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion – tradice v pohybu za podpory statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

MP3 Trombenik

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

www.trombenik.cz
* Vstupné: 100 Kč

 

 
       
   

úterý 28 / 20:00

ERNO (Belgie)

Erno Le Menthole
– zpěv, piano, klávesy

Hudební lahůdka v podobě sólového koncertu belgického šansoniéra Erna. V Divadle 29 v rámci turné k albu Un Tango sur l'Eau. Skladatel, interpret a aranžér v jedné osobě vyrůstal v Lutychu v rodině, kde hudba zněla neustále. A i když vystudoval žurnalistiku a do roku 2005 vystřídal několik zaměstnání nakonec se rozhodl věnovat se hudbě profesionálně. Erno je mistrem velmi pomalých písní, jeho hudební kariéra se však rychle rozvíjí. Během posledních dvou let byli jeho hudební aktivity velmi pestré. V svých projektech s kapelou kombinoval prvky soulu, funku, jazzu a africké hudby, aby nakonec zakotvil u šansonu. Svůj styl nazývá “ kompoezie – slova a noty bez pout ”. Během dvou let shlédli vystoupení tohoto „belgického Leonarda Cohena“ diváci různých festivalů, vystupoval v Královském cirkusu, ve Foru v Lutychu a na mnoha dalších scénách. Na rok 2009 Erno připravuje se svou kapelou turné po celé Francii.

Koncert pořádá Alliance Française Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

www.erno.be
* Vstupné: 100 Kč

 
       
    čtvrtek 30 / 20:00

POINTS

Luboš Soukup – tenorsaxofon
Oskar Török – trumpeta
Tomáš Liška – kontrabas
Dano Šoltis - bicí

Points je skupina, která spolu s kapelami jako jsou Vertigo Quintet, NUO, Bucinatores či Limbo představuje na české (nejen) jazzové hudební scéně element, který zde již dlouhou dobu chyběl. Jejich hudba je invenční, nespoutaná konvencemi, nechybí jí nadhled a chuť hrát jazz bez špetky akademismu či kopírování hudby jazzových velikánů minulého století. Ačkoliv Points je kvartet složený z poměrně mladých hudebníků, každý z jeho členů je výraznou hudební individualitou, která přináší do společného hraní osobitost a entuziasmus pro hledání vlastního hudebního jazyka. Kapela si vytvořila svůj charakteristický zvuk, který je zčásti určen jejím složením, postrádajícím harmonický nástroj. Absence harmonického nástroje vytváří široké pole pro hudební komunikaci mezi muzikanty i pro dynamické a někdy až eruptivní změny nálad a atmosfér. Points je kapela se silným emocionálním nábojem, jejíž zvuk zní opravdu současně. Points je kapela, o které ještě určitě uslyšíme.

Koncertně Points vystupují od roku 2007 a jejími členy jsou studenti a absolventi Vyšší odborné školy při Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze: saxofonista a lídr skupiny Luboš Soukup ( 1985 ), trumpetista Miroslav Hloucal ( 1983), bubeník Tomáš Hobzek ( 1980 ) a kontrabasista Tomáš Liška. Koncert v Divadle 29 však Points odehrají v pozměněné „česko-slovenské“ sestavě. Na postu trumpetisty uvídíte Oskara Töröka (Vertigo Quintet, NUO, Ondřej Štveráček Quintet) a za bicími jednoho z nejlepších bubeníků mladé jazzové generace Dano Šoltise (Vertigo Quintet, Lenka Dusilová, - 123min, Tara Fuki, Radek Zapadlo Trio).

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2008 za podpry Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

myspace.com * Vstupné: 90 Kč, studentské: 60 Kč