Program * listopad 2011

úterý 1 / 20:00

Ondřej Lipovský: Umění motoru

Tibetská opera podle Henry Michauxe.
Poetická, bezhlavá absurdita pro 5 herců.

Jakmile je hlava od těla, člověk neví, co s ní. Nejlíp ji někomu dát. Ale nejdřív se musí umýt, jinak si obdarovaný ušpiní ruce. Protože když ji někdo dostane a hned má špinavé ruce, vzklíčí v něm podezření a zadívá se jako ten, kdo očekává vysvětlení.
Možnost setrvat na chvíli v blažené přítomnosti nesmyslu a absurdity, což představuje to nejsmysluplnější počínání v životě.

Ondřej Lipovský, tanečník a výtvarník vystudoval katedru nonverbálního divadla u prof. Ctibora Turby na HAMU a grafiku u prof. Vladimíra Kokolii na AVU. V letech 2005-2006 studoval kaligrafii v Číně na Academy of Art Hangzhou. Je spoluzakladatelem improvizačního souboru Krepsko. Vystupoval v představení Hanging Man v Divadle mimů Alfred ve dvoře, ve společném projektu Divadla Archa a japonského tanečníka Butó Mina Tanaky Grim, Grim, a také na festivalu Mimos v Périgueux (Francie). Je autorem představení Spad tam, v němž také hraje a účinkuje v představení Figures In a Landscape. Pracoval s osobnostmi, jako jsou Daniel Gulko a Pierre Buland.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné: 80 Kč

 
     
       

středa 2 / 19:00

Michal Klodner

offcity ne-architekti

nejen architekti vstupují :: do :: města // veřejného prostoru // krajiny // Pardubic // offcity

V listopadu se v rámci projektu offcity uskuteční hned dvě přednášky. První z nich bude věnovaná pozoruhodným metodám zkoumání vztahů mezi psychikou a prostorem – tzv. psychogeografií. Michal Klodner poodhalí, jak různé emoční a významové vrstvy prostředí utvářejí naše chápání městského prostoru.

Michal Klodner působí na FAMU v Praze, kde pracuje na vývoji archivu filmů ve Studiu FAMU. Jako doktorand se zabývá typologií médií a strukturálním zkoumáním změn jejich informačních a emocionálních jazyků v různých sémiotických prostorech.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu offcity 2011. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz

Vstupné: 50 Kč

 
     
   

sobota 5 / 20:00

DVA

Pro pardubicko-hradeckou kapelu DVA mají hudební kritici vyhrazenou škatulku „nezařaditelné“. Dvojice ve složení Jan Kratochvíl (On) a Bára Kratochvílová (Ona) zhmotňuje svoje originální hudební vize nesčetnými prostředky: svoji představu o tom, jak má znít tango, naplňují beatboxem, křehké folkové skladby zase opentluje klarinet. Čerpají také z estetiky kabaretu nebo cirkusu. Příběhy z vlastních světů pak popisují vlastním vymyšleným jazykem – právě proto se pro jejich hudbu vžilo označení „folklor neexistujících národů“.

Těžiště tvorby kapely DVA leží v živých koncertech, na kterých dvojici často doprovází originální meotarová projekce výtvarnic Magdalény Hrubé a Markéty Lisé. Koncerty skupiny DVA jsou vyhlášené především hravostí a kreativitou. Oba členové na pódiu s naprostou samozřejmostí střídají hudební nástroje, zaznívá kytara a banjo, ale i megafon.

V roce 2008 vydali DVA svoji debutovou desku Fonók, díky které se jim dostalo pozornosti nejenom v České republice (album bylo nominované na výroční hudební cenu Anděl), ale také v zahraničí. Přední hudební redaktor BBC Charlie Gillett debut zařadil mezi nejlepší desky roku 2009.

Právě vydání desky Fonók nastartovalo jejich nepřetržité turné, v rámci kterého stihli objet prakticky celou Evropu. Svoji představu o tom, jaké melodie si pobrukují ony „neexistující národy“, představili nejenom v Německu nebo Polsku, ale také ve Francii, Norsku, Maďarsku nebo Rusku. Skladby kapely DVA ale dosáhly třeba i do Japonska – nahrávku Fonók je totiž možné sehnat i tam.

V září 2010 vydali DVA své třetí album jménem Hu. Za zvuk je opět zodpovědný berlínský producent Jayrope. Kapela tyto měsíce tráví koncertováním po Evropě.

Koncert je uváděn v rámci projektu Electroconnexion 2011 za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.2dva.cz

Vstupné: 120 Kč ° společné zvýhodněné vstupné na koncerty DVA + FLOEX: 190 Kč

 
     
   

pátek 11 / 20:00

Floex

support: Occhii di Domani
afterparty: DJ set T. Dvořák (Floex) + J. Tarnovski (Gurun Gurun) v Klubu 29

Tomáš Dvořák - live electronics, klarinet, midiklarinet, saxofon
Jiří Libánský - klávesy
Jiří Javůrek - klarinet, basklarinet, midiklarinet
Marián Petržela - bicí
Veronika Vlková - vizuály

Tomáš Dvořák aka Floex, klarinetista, skladatel, producent a multimediální umělec, v těchto dnech vydává po deseti letech nové album Zorya a začíná koncertovat. A jedno z jeho prvních vystoupení s kapelou bude v Pardubicích!

Floex je jedním z nejrespektovanějších tuzemských skladatelů kombinujících jemnou elektroniku s nu-jazzem a současnou vážnou hudbou. Jeho debutové album Pocustone (2001) se stalo událostí domácí klubové scény. Obdržel za něj Cenu Anděl 2001, deska je dodnes pravidelně zmiňována v anketách nejdůležitějších porevolučních titulů na české scéně. Album bylo velmi pozitivně přijato i v zahraničí (nominace na Evropskou cenu nezávislých vydavatelství Qwartz).

Tomáš Dvořák je také znám svou spoluprací s grafickým studiem Amanita Design. Vytvořil soundtracky ke hrám Samorost II (2006) a Machinarium (2009). Zejména hudba k  Machinariu se stala ve světové herní komunitě vyslovenou senzací. Je v superlativech zmiňován v desítkách světových recenzí a soundtrack byl vyhlášen jako nejlepší za rok 2009 v nejčtenějším magazínu o PC hrách PC Gamer. Floex je rovněž autorem několika unikátních hudebních interaktivních instalací a performancí (RGB, Křižovatka, Živá partitura) které byly vytvořeny zejména v letech 2002-2007 v době jeho studia na AVU. Spolupracoval mj. s Hidden Orchestra, The Ecstasy Of St. Theresa, Gurun Gurun, Dikolson, s Ridinou Ahmedovou, s výtvarníky Tomášem Vaňkem, Federicem Díazem a s mnoha dalšími.

Deset let po debutové desce nyní vydává Floex nové album Zorya. To dále prozkoumává možnosti propojení akustické a elektronické hudby. Patrná je zde inspirace „klasickým minimalismem“, stejně tak jako experimentálnějšími polohami současné elektroniky. Akustické instrumenty (klarinety, saxofony a "severské piano") zde stojí v kontrastu k digitální magii odehrávající se ve Floexově zvukové laboratoři. Klíčovým nástrojem v tvorbě Tomáše Dvořáka je klarinet, na který hraje odmalička. Je zásadní nejen z pohledu instrumentálního (často ho v jeho skladbách najdete), ale i z pohledu kompozičního (jeho hudební myšlení je hodně melodické). Přes soundtrackový opar však Zorya není ambientní deskou. Pečlivě opracované beaty s netradiční tektonikou jsou zde důležitým elementem. Paradoxně je tato nahrávka zřejmě nejenergetičtějším a nejextatičtějším titulem ve Floexí diskografii. Ovšem Dvořák práci s energií velice pečlivě dávkuje a nechává ji naplno projevit jen ve vrcholných okamžicích alba. Výslednicí jsou pak hudební příběhy zaostřující pohled do stylově těžko zařaditelného Floexího universa.

Deska Zorya, jejíž název je inspirován slovanskou bohyní noci Zoryou Polunochnayou, se snaží odkrývat hlubší, podvědomější vrstvy emocí. Nové Floexovy skladby jsou charakteristické svou proměnlivostí a organičností. Znějí současně a zároveň evokují jiný čas a prostor. Musica nocturna dnešních dní a hlavně nocí!

Jako hosté Floexího bandu se představí výtvarník Igor Korpaczewski a jeho manželka Pavla, členové hudebního projektu Occhii di Domani. Po koncertě bude následovat společný DJský set Tomáše Dvořáka a Járy Tarnovského (Gurun Gurun) v Klubu 29.

Koncert je uváděn v rámci projektu Electroconnexion 2011 za finanční podpory statutárního města Pardubice.


Celé album ZORYA je k poslechu tady: www.floex.cz


www.floex.cz ° revolverrevue.cz/igor-korpaczewski


Vstupné: 120 Kč, studentské: 100 Kč
Společné zvýhodněné vstupné na koncerty DVA + FLOEX: 190 Kč

 
     
   

sobota 12 / 10:00 - 18:00

Mongolská animace

AniLab workshop

Rozlehlé pláně, jurty, pastevci na krásných koních, jaci, poušť Gobi s mytickým písečným červem jménem olgoj chorchoj… Tak takové jsou zřejmě představy většiny z nás Čechů o Mongolsku, asijské zemi, která je dvacetkrát větší než naše republika, avšak s pouhými 2,7 miliony obyvatel je státem s nejnižší hustotou zalidnění na světě. Jednodenní workshop s panem Enkhbayarem Bataaou vám však ukáže Mongolsko v jiném světle!

V průběhu dne se seznámíte s mongolskou animovanou tvorbou, její historií i současností. Těšit se můžete na projekce krátkých animovaných snímků i poutavé vyprávění. Pod vedením pana Bataay si pak vyzkoušíte také některé z tradičních animačních technik.

Enkhbayar Bataa absolvoval v roce 1980 Akademii výtvarného umění při Vysoké škole pedagogické v Ulánbátaru. Poté až do roku 2000 působil jako vedoucí výtvarník v Mongolské televizi. Jeho výtvarné dekorace byly součástí nespočtu divadelních her, zpracoval na dvě stě výtvarných námětů pro divadelní a televizní pořady a festivaly.

Na workshop je nutná předchozí rezervace na e-mailu: klub@divadlo29.cz. Bližší informace: Šárka Zahálková, tel.: 777 886 941.

Workshop se koná v rámci projektu AniLAB 2011 ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


www.suz.cz


Účastnický poplatek: 200 Kč ° maximální počet účastníků: 15 osob.


 
     
   

úterý 15 / 19:00

Generace singles

režie: Jana Počtová / ČR / 2011 / 77 min.

Dokumentární pohled do životů nezadaných, flexibilních a ekonomicky nezávislých jedinců. Singles. Opravdu je ale tento způsob života pro většinu z nich jasnou volbou? Jak současný svět modeluje, ohrožuje, či naopak příznivě ovlivňuje naše vztahy? Dokument, který vznikl v koprodukci s HBO, je součástí cyklu Bez cenzury.

Pořádá o. s . Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2011. Projekt Filmfuse 2011 je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz
° www.generacesingles.cz

Vstupné: 70 Kč

 
     
    pondělí 21 / 19:00

Studio Agnes: Všechna sláva, polní Traviata

Odlehčené scénické hloubání nad světskou slávou, jež se pokusí demonstrovat i demontovat zasloužilí členové Studia Agnes Olga Andrlíková, Nina Martínková, Pavel Kašpar, Josef Ragula a Josef B. Kraus se svými „forever“ slavnými pardubickými hosty Helenou Smlsalovou za operu, Josefem Sochorem za pop a swing, Stanislavem Venclovským za cyklistiku a Milanem „Valchou“ Jiroutkem za lední hokej.

Tento pořad je uváděn jako součást literárně-dramatické části 7. ročníku Uměleckého podzimního festivalu Maraton.

Vstupné: 60 Kč

 
     
    čtvrtek 24 / 20:30

Forma vs Erotikon

Ostravské uskupení Forma postavilo svůj skvělý originální soundtrack na prolínání akustických nástrojů, elektroniky, rytmiky, ruchů a jemných ambientních ploch. Můžete se těšit i na jazzové záchvěvy rozpouštějící se v chomáči repetivních elektro loopů. To vše je doplněno bubláním, vrzáním, pípáním či svištěním.

Forma Live:
František Pecha Kuča - el. kytara + efx
Olivie Terezie Kovalová - violoncello + efx
Robert Forman - aranže, laptop, efx, sampler, iphone
Michal Forman - aranže, laptop, efx, sampler
Aktor Viktor Dořičák - bicí, perkuse, flétna, starý smyčec a kufřík plný podivností

Představení je uváděno v rámci projektu Electroconnexion 2011 za finanční podpory statutárního města Pardubice.


www.formainforma.info

Vstupné: 100 Kč

 
       
    pátek 25 / 20:00

Divadlo na tahu - St. I. Lewinski: Fysik a jeptiška

Režie: Andrej Krob

Téměř tragická komedie se šťastným koncem z prostředí atomové elektrárny.

Představení pro odvážlivé, kteří se nebojí hlubinné výpravy do nejniternějších zakoutí duše opravdového racionalisty, do míst, kde vládnou vnitřní bestie, příšery, žížaly a chloral. Brilantně napsaná hra René Levínského o citově narušeném bezpečnostním technikovi, který stojí v cestě církevnímu hodnostáři, usilujícímu o zviditelnění církve tím, že pokřtí nefungující turbínu v atomové elektrárně.V titulní roli autorova alter ega úchvatně romantický Petr Reidinger, v další titulní roli Julie Válková, v hlavních rolích Ivo Bureš a David Bělohradský, chór Daniel Vavřík. V citlivé režii Andreje Kroba.

Divadlem na tahu byli pojmenováni vyznavači divadelních her Václava Havla, kteří se koncem roku 1974 a v průběhu roku 1975 scházeli nad textem tehdy již zakázané Havlovy Žebrácké opery, aby ji později předvedli třem stovkám diváků v hospodském divadelním sále v Horních Počernicích. Iniciátorem a režisérem této svérázné světové premiéry zakázaného českého autora byl tehdejší jevištní mistr v Divadle Na zábradlí Andrej Krob. V letech 1991-1998 Divadlo na tahu postupně uvádělo v Divadle Na Zábradlí další Havlovy hry. Některé z nich, jako například Horský hotel nebo Spiklenci, byly v tehdejším Československu uvedeny poprvé. Krobovo zaujetí absurdním divadlem pochází ze 60. let minulého století, kdy pod vedením tehdejšího šéfa činohry Jana Grossmana pracoval jako  jevištní mistr v Divadle Na zábradlí.

Ačkoliv se Divadlo na tahu během své existence soustředilo především na hry Václava Havla, uvádělo také jiné autory podobné krevní skupiny, jako jsou Eugene Ionesco, Samuel Beckett nebo A. P. Čechov. Ze současných autorů to jsou především René Levínský a Vlastimil Třešňák. Významná byla spolupráce DNT s duchovně spřízněnými divadelními společnostmi - například s Bilbo Compagnie nebo hradeckými Nejhodnějšími medvídky.

Představení pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


www.host.divadlo.cz/divadlonatahu

Vstupné: 100 Kč

 
       
   

sobota 26 / 20:00

Gorila - spravedlivá romance

Nový film Pavla Sličného a Nejhodnějších medvídků – světová (před)premiéra!!!

„Make Love, No War“

Hrají: Nejhodnější medvídci, Vratislav Brabenec, Květa Fialová, Jan Císař, Andrej Krob a Zdeněk Srstka. V titulní roli Johana Švarcová.

V Gorile nám režisér Pavel Sličný předkládá nesmlouvavou, antiiluzivní studii světa, konkrétní film, další bludičku – ledoborec avantgardy dle Ejznštejna a Nejhodnějších medvídků. Vypjatě detektivní zápletka tu je jazykově lyrizována nižší sociolektickou složkou, v míře, která překonává všechny myslitelné dimenze. Přijďte povzbudit čtyři punkery, kteří v postideovém prozření objevují ve svých hrudích ta stará, ješte předcivilizačně čistá srdce primátů, nechávají se vést jejich pulsem, tlukotem tamtamů, zapomenutým lidoopím citem a vydávají se na cestu nástrah a možné spásy.

"Levínského drama na první poslech svými potměšilými mimikry šokuje i baví, na přemíru vulgarismů si ale diváci poměrně rychle zvykají. Originalita a znepokojivý účinek spočívá spíše v tom, jak autor míchá doslovnost jazyka a některých obrazů s fantaskními prvky, s mnohoznačností dějovou a situační. Skupinka punkerů, kteří lámou nad člověkem západní civilizace hůl už ve stádiu spermie a za nejdokonalejšího tvora – vpravdě nadčlověka – považují žraloka, podnikají akci na »záchranu« gorily nížinné jménem Kisoro ze zoo, aby ji bezprostředně poté prostituovali v rámci zoofilní podívané nabízené prostřednictvím webové kamery na internetu. Proklamované ideály individuální svobody tak krachují nejhorším možným způsobem; navíc se postupně ukazuje, že domnělí punkeři, kteří se bezpečně vyznají v nejnovějších technologiích a citují Wittgensteina a Germaine Greerovou, se pravděpodobně rekrutovali ze vzdělaneckých a středních vrstev. I přesto jim autor nakonec skrze postavu tajemného Charóna, Čecha Alana Tichého, dopřeje nirvány v útrobách nejsvobodnějšího z živočichů... Nevím jak punk, ale soudě dle Harily, současné české drama mrtvé není. " (Zdeňka Brandejská, Divadelní noviny, roč. 15, č. 19)

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2011 , který je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.fuckthegorilla.com

Vstupné: 70 Kč

 
       
    úterý 29 / 19:00

Po dlouhé noci den

režie: Tomáš Kudrna / ČR , Německo / 2011 / 89 min

Češka Libuše Audrlická, Polka Barbara Müller a Ukrajinka Inna Klimenková. Tři ženy z celkem třinácti milionů lidí, kteří byli během druhé světové války nuceně nasazeni v Říši. Monotónní práce v muničních továrnách či v zemědělství pro ně představovala většinou dvanáctihodinové směny v těžkých podmínkách a navíc s vědomím, že touto prací podporují nenáviděný nacistický režim. Snímek se zaměřil nejen na vzpomínky těchto žen ze života v totálním nasazení, ale zároveň se snažil zjistit, jakým způsobem tato zkušenost ovlivnila jejich další osud.

Pořádá o. s . Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2011. Projekt Filmfuse 2011 je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

Vstupné: 70 Kč

 
       
   

středa 30 / 19:00

Tomáš Ctibor

offcity ne-architekti

nejen architekti vstupují :: do :: města // veřejného prostoru // krajiny // Pardubic // offcity

Dalo by se říci, že Tomáš Ctibor je osobností z „jiného světa“, kterému mnozí z těch, co se pohybují v oblasti neziskového sektoru a kultury, nerozumí, možná ani nechtějí rozumět.

Tomáš Ctibor je developer a konzultant v oboru nemovitostí. V posledních letech pracuje pro investiční společnost MEI, kde je zodpovědný za přípravu a realizaci jejích developerských projektů. Od roku 2007 je rovněž členem ULI (Urban Land Institut) a působí též jako externí pedagog na ústavu urbanismu fakulty architektury ČVUT. V roce 2008 byl přijat za člena britské „Royal Institution of Chartered Surveyors“ (RICS) a v minulém roce získal titul FRICS (Fellow of The Royal Institution of Chartered Surveyors).

Mezi typické projekty, na kterých se v minulosti podílel, patří příprava revitalizace areálu Slovanského domu a tzv. „Technologického parku“ v Praze nebo areálu Vaňkovka v Brně. Zpracovává též analýzy struktury a možností využití nemovitého majetku, kam patří například projekt pro pražské ruzyňské Letiště.

Jednu z jeho přednášek jste mohli zaslechnout na Inventuře urbanismu 2010 pořádanou ČVUT. Unikla-li vám, pak s offcity máte nyní další možnost …

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu offcity 2011. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.


www.offcity.cz

Vstupné: 50 Kč