Program * listopad 2013

pondělí 4 / 19:00


Compagnie d´Eux: Et Si On Etait D´Eux? (F)

The cirque must go on

A je to tady! Velký Stupendous Circus přichází! Sem, přímo do vašeho města! Jenomže… Stupendous Circus… je prázdný. Prázdný? Ne tak úplně. Je tu publikum, vesele se tlačící na sedadlech, radující se z neuvěřitelných cirkusových hrdinských činů, které se právě chystá shlédnout…Ale ejhle, Stupendous Circus nemá umělce. Je tedy vystoupení odsouzeno k nezdaru? Ne. Dva amatérští znalci a nadšenci se rozhodli zachránit show: rozhodli se vše vzít do vlastních rukou. Oba aktéři musí zaujmout a poodhalit divákům opravdový život umělce. Tento cirkus, který proplouvá časem, a který si z tradičního bere pouze název (a kostýmy!) si stále uchovává pevné pouto mezi umělcem a divákem. Takže pozor na oči: díky tomuto přetrvávajícímu magickému vztahu se úsilí mění v krásu, nebezpečí v nadání a strach ve třpytky!

Pořádá Alliance Francaise Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstupné: 130 Kč, senioři a studenti: 100 Kč

 
     
       

úterý 12 / 19:00

Divadlo najt: Od A k B a zase zpět

Haló, tady Andy Warhol...” / repríza divadelního představení


Divadlo najt se inspirovalo osobností Andyho Warhola, světoznámého malíře a grafika s československými kořeny. Do přípravy představení o největším popartovém umělci se inscenační tým pustil v květnu. Nápad ale, jak říká scénáristka Jana Tichá, vznikl už před více jak 10 lety: „Myšlenka na divadelní hru se narodila už před 13 lety, a to po přečtení knihy Od A k B a zase zpět. Od té doby se nápad trochu pozměnil a nabyl na objemu, přidala jsem více informací o samotném Warholovi. Neodbytná myšlenka inscenaci dovést do konce přetrvala a dostala reálné rozměry až po setkání s těmi správnými lidmi, kteří utvářejí představení se mnou. Budu doufat, že jsem se 13 let nemýlila.”

Součástí inscenace je projekce v pop artovém stylu, kterou vytváří Michal Kudláček, autor mnoha hudebních klipů a režisér filmu Moloch. „Vyvážit pompu doby a osobni pohled na soukromí jednoho člověka a přitom netočit film, je velká výzva. Je to křehké jako hranice mezi kýčem a uměním Campbellovy polévky“, popisuje natáčení Kudláček.

Postavu Andy Warhola si v inscenaci Od A k B a zase zpět zahraje žena. Naďa Kubínková o zkoušení říká: „Co bylo na zkoušení nejtěžší? Blázníte? Úplně všechno! Zkuste si chodit, mluvit, tvářit se jako Andy Warhol, když vůbec nevíte, jaký byl. Bude to můj Andy a moje představa o něm. Nevěřím, že neměl emoce, že byl plachý a že se soustředil jenom na svou tvorbu. Byl to blázen, ale z masa a kostí. Možná z jiné planety.“

Divadlo najt: Od A k B a zase zpět

Hrají: Naďa Kubínková, Jana Tichá / režie: Divadlo najt (supervize Marie Kučerová) / projekce: Michal Kudláček / scénář: Jana Tichá (Jan Netušil, Michal Kudláček)

Akce se koná za podpory statutárního města Pardubice.

Vstupné: 100 Kč
Ticketportal


www.divadlonajt.cz

 
     
   

čtvrtek 14 / 19:00

Bára Kopecká: DK

projekce dokumentu
Bára Kopecká / ČR / 2013 / 73 min.

Stavitel, který nejradši bourá. Plachý excentrik, chladnokrevný panikář, asketický hédonik, velkorysý uzurpátor. Vynálezce života. Nevkusné obrazy a kryty od vafek vyhazoval lidem z oken. „Dezinfikuju prostor,“ říkal, a nepřestal s odstrojováním a demolováním, dokud nedosáhl svého: zdi a předměty přestaly existovat, zůstalo jen zachycené světlo. Život člověka, který nikomu v ničem neustupoval a byl za to stejně obdivován jako bit. Koláž jako metoda, fragmenty vzpomínek, hledání identity, ich-forma. Celovečerní dokument o životě a smrti radikálního architekta Davida Kopeckého.

Po projekci se planuje debata s tvůrci filmu.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2013 za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.filmfuse.cz

Vstupné: 80 Kč
Ticketportal

 
     
   

pátek 15 / 20:00

Points Septet

Sedm jazzových samurajů rozvibruje páteční noc.

Luboš Soukup (tenor saxofon, klarinet), Marcel Bárta (basklarinet, saxofony) Oskar Török (trubka), Petr Kalfus (soprán a alt saxofon), Jan Jirucha (pozoun), Jaromír Honzák (kontrabas) a Tomáš Hobzek (bicí)

Kapela Points Septet vznikla jako rozšířená sestava mezinárodně úspěšného jazzového kvarteta Points, který existuje již od roku 2007. Septet k posluchačům promlouvá vlastními skladbami, které komponuje v Dánsku žijící saxofonista Luboš Soukup. Hudba septetu je invenční, nespoutaná konvencemi, nechybí jí nadhled a chuť hrát jazz bez špetky akademismu či kopírování hudby jazzových velikánů minulého století. Points Septet je těleso složené z našich nejkreativnějších jazzových hudebníků, každý z jeho členů je výraznou hudební individualitou, která přináší do společného hraní osobitost a entuziasmus pro hledání vlastního hudebního jazyka. Kapela si vytvořila svůj charakteristický zvuk, který je zčásti určen jejím složením: absence harmonického nástroje vytváří široké pole pro hudební komunikaci mezi muzikanty i pro dynamické a někdy až eruptivní změny nálad a atmosfér. Mohutné vsuvky mimořádně silné dechové sekce přišpendlí posluchače v křeslech, rozvibrují atmosféru sálu a přenesou do publika silný emocionální náboj a jedinečný posluchačský zážitek.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2013 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 140 Kč, studentské 100 Kč

www.lubossoukup.com

 
     
   

sobota 16 / 20:00

Asuna: 100 Toys (JP) ° DVA: Caligari

Koncert japonského zvukového kouzelníka Asuny a autorský hudební doprovod kapely DVA ke klasickému expresionistickému filmu Kabinet doktora Caligariho.

Asuna je hudebník, výtvarník a performer z japonského města Kanazawa. Studoval výtvarné umění na Tokyo Zokei University, zvukovým instalacím a koncertování se věnuje od roku 1999.

Pro Asunovy koncerty a performance je typické používání nepřeberného množství klávesových nástrojů a elektroniky: starými varhanami počínaje, přes všemožné modely japonských keyboardů Casio až po zvukové hračky pro děti. Jeho živé performance mají nejbíže k experimentální drone music, v Asunových skladbách jsou ale k nalezení i vlivy lo-fi popu, freak folku, noisu, punku, minimalismu nebo tokijské improscény onkyo.

Asunovo zřejmě nejúspěšnější album Flowers z roku 2009 je možné vnímat jako soundtrack k eskapistickým snům mnoha současných Japonců. Zvukové koláže z terénních nahrávek, akustických nástrojů, laciných kláves a bicích automatů vyvádějí posluchače ze řvoucích ulic japonských velkoměst na venkov, do parků a květinových zahrad. Jeho nejnovější deska Aihara 1825, City Heim Kiri B-207 se nese ve znamení minimalismu a dlouhých syntezátorových dronů. V poslední době se Asuna věnuje zejména dvěma zvukovým instalacím: 100 Keyboards a 100 Toys, s jejíž „přenosnou" verzí právě vyráží na evropské turné.

Asuna svoje nahrávky vydává na mnoha labelech po celém světě (and/OAR, Spekk, Home Normal, Apestaartje, Students of Decay, Music Related…). Spolupracoval např. s I am Robot and Proud, Sawako, My Pal Foot Foot, The Medium Necks nebo s japonskou ambientní hvězdou Chiheiem Hatakeyamou a jeho projektem Opitope. Sólově nebo s projekty Helll a Valve/Membrance procestoval Asuna Spojené státy, Asii a Evropu, vystupoval mj. i na berlínském Transmediale.

Asuna je kurátorem labelu Aotoao, který proslul zejména sérií Casiotone kompilací (mj. Casiotone for the Painfully Alone, Greg Davis, Will Long…) a kazetového vydavatelství WFTTapes.

ASUNA

Pro kapelu DVA mají hudební kritici vyhrazenou škatulku „nezařaditelné“. Dvojice zhmotňuje svoje originální hudební vize originálními prostředky. V jejich skladbách můžete zaslechnou současnou laptopovou elektroniku a beatbox stejně jako stařičké tango nebo ohlasy maďarských lidovek. DVA čerpají také z estetiky kabaretu nebo cirkusu. Příběhy z vlastních světů pak popisují vlastním vymyšleným jazykem.

Kabinet doktora Caligariho (r. Robert Wiene, Německo, 1919, 69 minut) bývá často označován jako první expresionistické dílo. Jeho kouzlo spočívá především v nevídaném řešení výtvarné scény. Dokonale vytvořené fantaskní dekorace pokřivených zdeformovaných ploch a celkový dojem nereálného světa spolu s vypjatými hereckými výkony, výrazným líčením herců a bizarní kombinací světel a stínu dodává snímku potřebnou působivost.

Akce se koná v rámci projektu Electroconnexion 2013 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.aotoao.jp www.2dva.cz

Vstupné: 140 Kč, držitelé průkazů ISIC mají nárok na 50% slevu

 
     
   

pondělí 18 / 14:00

Všichni spolu

projekce dokumentu + beseda
Hella Wenders / Německo / 2011 / 87 min.

Školství může fungovat i jinak, než jsme na něj byli doposud zvyklí. Dokumentaristka Hella Wenders natočila snímek o inkluzivní škole ve čtvrti Berg Fidel v německém Münsteru, kde se vzdělávají děti bez rozdílu věku, rasy nebo handicapu. Portrét několika dětí, které v této škole získávají znalosti i sociální dovednosti, ukazuje, co to znamená moderní vzdělávání a co se stane, když i znevýhodněné dítě dostane šanci.

Po filmu bude následovat beseda s koordinátory projektu Pojďte do školky, který realizuje občanské sdružení Amalthea ve spolupráci s Člověkem v tísni. Cílem projektu je iniciovat změnu stávající praxe ve vzdělávání znevýhodněných dětí a podpora inkluzivního vzdělávání.

Pořádá občanské sdružení Amalthea, které poskytuje sociální, poradenské a terapeutické služby pro děti, pěstounské rodiny a rodiny v těžké životní situaci.

www.amalthea.cz www.csfd.cz

Vstup volný

 
     
   

čvrtek 21 / 20:00

Věra Ondrašíková a kolektiv: 15 Steps

Taneční performance

Kolektivní autorský projekt, který se zabývá tématem rozhodnutí, smeřování a navigace. Autoři využívají světlo a zvuk jako rovnocenného partnera tanečnice a objevují nové souvislosti mezi pohybem, zvukem a světelným designem. Hudbu a zvuk živě vytváří Michal Cáb a Stanislav Abrahám.

"15 Steps poskytuje divákovi bohatý, vizuálně i atmosféricky intenzivní zážitek, a to díky inovativní práci se světlem, zvukem a výtvarnou složkou (jež jsou dílem Michala Rydla, Patrika Sedláka, Michala Cába a Stanislava Abraháma). Představení velmi originálně a efektivně využívá technických možností a má sílu vzít divákovi dech nebo ho přivést do transu podobného drogovému opojení, pouze nesrovnatelně zdravějšího." (Heather McGadie, Taneční zóna)

Věra Ondrašíková
se jako tanečnice se podílela na projektech Lenky Ottové, Normana Douglase, Clauda Brumachona, Nir de Volfa, Willi Dornera a hostovala v divadle Komedie. Její absolventské představení Aigues Mortes bylo uvedeno na festivalech Tanec Praha, Biennale de la danse v Lyonu, na festivalu Aerowaves v Londýně, Aerodance v Amsterdamu a Masdanza na Kanárských ostrovech (1. cena za skupinové dílo). V dubnu 2005 vytvořila choreografii Unique, která byla uvedena v rámci festivalu Tanec Praha 2005 a získala 2. místo Ceny Sazky. O dva roky později vytvořila nový projekt In-finito. Jako rezidenční choreograf pracovala s The Professional Dance School v Mazatlánu (Mexico) a se souborem MU Terminal v Budapešti. Jako interpretka získala cenu The most outstanding dance na festivalu Masdanza na Kanárských ostrovech. V loňském roce jsme v Divadle 29 uvedli její multimediální taneční performance Nespatřen.

Projekt byl podpořen významným stipendiem organizace Tanzplan Dresden. Byl uveden na festivalech Česká taneční platforma, Malá inventura, Bratislava v pohybe, Off Europa v Drážďanech a v Lipsku, dále na festivalu Enter v divadle Archa, na festivalu Světla v Olomouci a v rámci pražské Muzejní noci 2013. Světelný kostým Patrika Sedláka byl vystaven na Designbloku 2011.

Koncept a realizace: Věra Ondrašíková, Michal Rydlo, Patrik Sedlák
Hudba: Michal Cáb a Stanislav Abrahám

Akci pořádá Divadlo 29 a o.s. Terra Madoda v rámci projektů Electroconnexion 2013 a Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.veraondrasikova.com

Vstupné: 120 Kč, držitelé průkazů ISIC mají nárok na 50% slevu
Předprodej:

 
     
   

pátek 22 / 20:00

Tamers of Flowers ° DG 307

Nový program skupiny Tamers of Flowers sdružené kolem výtvarníka Libora Krejcara a koncert legendární podzemní kapely DG 307, která letos slaví 40 let.

Sochař Libor Krejcar sestavil zvukové těleso Tamers of Flowers již na počátku 90. let, v roce 2004 pak vydal u Guerilla Records kritikou příznivě přijaté album Lesní hřbitovy. Krejcarovu osobní a znepokojivou poezii těleso na pozadí nekompromisních rytmů halí do rozmanitých ruchových ploch. Hudba kapely rovným dílem čerpá z odkazu českého undergroundu a současných zvukových experimentů. Od řady podobných pokusů ji odlišuje tvůrčí nadhled, vtip a nezvykle precizní produkce. Nový program souboru se jmenuje Mezi nebem a zemí. Na koncertě v Divadle 29 uslyšíte nové písně a uvidíte zbrusu novou projekci.

Pavel Zajíček a jeho DG 307 patří k nejznámějším představitelům české alternativy. Skupinu založil Zajíček na počátku 70. let s Mejlou Hlavsou, vůdčí postavou českého undergoundu. Jako jedni z prvních do Čech přinesli vystoupení na hranici hudby a happeningu, členy kapely byli i nehudebníci a nástrojové obsazení se blížilo industriální hudbě. Od té doby prošla kapela mnoha proměnami. Do popředí se dostala Zajíčkova sugestivně deklamovaná niterná poezie, převládají hudebnější složky a jemnější polohy. Ani dnes však DG 307 nepřestávají hledat, současné obsazení kapely neváhá použít prvky moderní laptopové hudby a repertoárová ohlédnutí mají často podobu spontánně interpretovaných kompozic. V Pardubicích představí DG 307 novou verzi programu Uměle ochuceno vol. III. Aktuální sestavu kapely tvoří kromě Pavla Zajíčka (slova, hlas, ruchy) kytarista Ivan Manolov, Ivan Bierhanzl (baskytara), Petr Fučík (bicí), Tomáš Schilla (violoncello, zpěv) a Tomáš Vtípil (housle, mašinky).

Koncert DG 307 pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Electroconnexion 2013 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje. Koncert Tamers of Flowers pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu TextConnexion, který je realizován za podpory statutárního města Pardubice.


www.bandzone.cz/dg307 www.tamers.cz

Vstupné: 160 Kč, držitelé průkazů ISIC mají nárok na 50% slevu
Předprodej:

 
     
   

úterý 26 / 18:00

Kde domov můj?

Město jako sdílená představa

Existuje dobrá a špatná občanská iniciativa či aktivita? Jak komunikovat, aby docházelo k porozumění mezi místní komunitou a vedením města? Dokážeme osobní vize budoucnosti místa, kde žijeme dostatečně sdílet?

Město je, podobně jako národ, společenství vytvořené v představách (B. Anderson). Jde o představu proto, že obyvatelé města nikdy nepoznají většinu ostatních osob, které s nimi sdílejí společný prostor, nikdy se s nimi nesetkají a ani o nich neuslyší. Přesto v imaginaci všech přežívá obraz jejich sounáležitosti, zakotvenosti v místě, které je spojuje nejen geografickým vymezením, ale i ideami, které ve svých myslích obyvatelé měst urbanizovanému prostoru přisuzují.

V současnosti jsme v Pardubicích svědky celé řady nedorozumění (flagrantním příkladem je budoucí podoba Tyršových sadů) – z čeho vyplývají a jak by měly být řešeny odlišné představy o budoucnosti města ku prospěchu všech jeho obyvatel?  

Diskuzní panel je otevřený všem, kdo mají zájem sdílet vize týkající se lokality svého bydliště, podílet se na jeho rozvoji a přispívat k utváření společenství. K diskuzi budou přizvání představitelé vedení města, místní správy, občanských aktivit i hnutí, jež v současnosti významně ovlivňují každodenní život v Pardubicích. Cílem setkání je komparace různých úhlů pohledu a představ, sledování problémů při jejich prosazování i snaha o nalezení vzájemně obohacujícího modu vivendi mezi všemi aktéry veřejného dění.

Akce je součástí série regionálních diskusí uskutečňovaných jako doprovodný program projektu pražského Centra současného umění DOX s názvem Kde domov můj?

Diskusi pořádá o. s. Offcity za finanční podpory Nadace via – Fond T Mobile, program Mluvme spolu.

www.offcity.cz www.mlynymestu.cz www.kdedomovmuj.dox.cz

Vstup volný

 
     
   

čtvrtek 28 / 20:00

Tereza Ondrová, Peter Šavel:
Boys Who Like To Play With Dolls

Taneční představení

Společnost nám odmalička vštěpuje genderové stereotypy. Růžová je pro holky, auta pro kluky, holky si hrají s panenkami a kluci nebrečí. Gender – tedy sexualita osobnosti – je mnohem spíš než jevem biologickým (jako tomu je u pohlaví) fenoménem společenským. Podstata toho, co znamená bytí mužem nebo ženou, nevychází pouze z množství estrogenu či testosteronu v těle, ale je z podstatné míry výsledkem společenského vlivu či rozhodnutí, vzdělání, procesu socializace.

Přijměte pozvání do fantaskního světa, v němž mužský a ženský princip nemusí být totéž co muž a žena. Tvůrčí setkání dvou osobitých choreografů a performerů, kteří spolupracovali již na úspěšném projektu Much More Than Nothing. Pohyb a tanec se v tomto projektu stává prostředkem pro vyjádření kontrastu mezi projevem těla a duše, mezi genetickými danostmi a společenskými předsudky ve snaze zpochybnit nejrůznější společenské stereotypy a nahlédnout tematiku genderu čistě fyzicky.

Projekt měl mimořádný úspěch na celoevropské taneční platformě Aerowaves.

Koncept, choreografie a interpretace: Tereza Ondrová (VerTeDance), Peter Šavel
Light design: Jiří Hajdyla


Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 100 Kč
Předprodej:

 
       
   

pátek 29 / 20:00

Ágoston Küntett (HU)

Hungarian broken jazz

Béla Ágoston - saxofony, alphorn, zpěv
Gergely Balázs - housle
Dániel Szabó - cimbál, dulcimer
Róbert Benkő - kontrabas
Dávid Szegő – bicí

Multiinstrumentalista, zpěvák a skladatel Béla Ágoston (Zuboly, Dél-Alföldi Sax Ensemble, Agostones) je nepřehlédnutelnou postavou budapešťské hudební scény s mimořádným talentem pro spojování různých hudebních žánrů. Jeho záběr sahá od jazzu a lidové hudby přes alternativní rock, volnou improvizaci a hip hop až po klasickou hudbu. Ágoston je považován za enfant terrible moderního maďarského jazzu, který se mezi hudebními žánry pohybuje s mimikry chameleona a s obratností makaka. Jeho místo mezi představiteli maďarských jazzových novátorů, jako jsou Mihály Dresch nebo István Grencsó, má poněkud zvláštní charakter. Na rozdíl od zmíněných kolegů, kteří soustředěně usilují o fúzi jazzu s maďarským folklórem, Ágoston jakoby těká mezi mnoha hudebními proudy a stále častěji chodí mnohem dál za hranice jazzu než bývá zvykem. Citace z vážné hudby, popu, filmové hudby, folklóru, rocku – to vše Ágoston stále více a stále nápaditěji zapojuje do své hudby, ať už ji provozuje s jazzovým kvartetem či triem, s pouliční kapelou Ágostones nebo se skupinou Zuboly, která představuje zcela jedinečný hudební tvar, v němž se setkává jazz s maďarskou lidovou hudbou, hip hopem a drum'n'bassem.

Ágoston Küntett je jeho novým hudebním projektem, který se v Divadle 29 představí v české premiéře. Inspirací jsou Ágostonovi a jeho čtyřem spoluhráčům motivy převzaté z maďarského folklóru, citace z jazzu, pop music a filmové hudby nebo útržky notoricky známých melodií z rockové historie. Vzniká tak originální hudební rébus balancující na pomezí zdánlivě vzdálených hudebních žánrů se vzrušující hravostí, nadhledem a současně s nemalou expresivitou a zemitostí, která je maďarským hudebníkům vlastní.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 140 Kč, studentské: 100 Kč
Předprodej:

 
     
   

sobota 30 / 19:00

Pa.Le.Ťác.I vs. Odvaz

Další pardubické utkání České improvizační ligy.

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Kulisy připomínají hokejový zápas. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici oficiální pravidla, kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.paletaci.cz

Vstupné: 100 Kč. Předprodej se bude konat v Klubu 29 dne 29. listopadu mezi 17 až 19 hodinou. Na tuto akci nepřijímáme rezervace. Bližší info: ipaletaci@gmail.com