Program * listopad 2014


úterý 4 (premiéra) a středa 5 (repríza) / 20:00 / Divadlo 29


Divadlo na půdu: Holony

Mystérium stvoření pro 3x7 diváků. Příběh dívky jménem Gaia a planety jménem Země. Nenásilně interaktivní hra inspirovaná knihou bioložky Elisabet Sahtouris Earthdance: Living Systems in Evolution, která rozvíjí teorii Země jakožto superorganismu.

Od tvůrců oceňovaného představení Walden aneb Život v lesích.

Holony je divadelní experiment s využitím animace, trifonního zvuku, neverbálního divadla a loutek. Osamělý kosmounaut pluje v mezihvězdném prostoru, marně hledá cestu domů. Vrátí se do náručí své ztracené milé?Elisabet Sahtouris je americká evoluční bioložka, futuroložka a konzultantka Spojených národů v otázce původních kultur. Rozvíjí tzv. "hypotézu Gaia” založenou na pozorování, že planeta Země se v určitých ohledech chová jako svébytný organismus, který si udržuje soubor vnitřních podmínek potřebných k zachování života.

Tuto myšlenku rozvíjí až k vizi živého a inteligentního vesmíru, odpovídající představám primitivních kultur. Na příkladech již úspěšně zvládnutých evolučních krizí v historii planety Země ukazuje, že budoucnost naší civilizace je stále možná - a to skrz uvědomění, že přes svoji výjimečnost jsme neodlučitelnou součástí přírody, a dokážeme-li se od ní učit, máme šanci přežít.


hraje: Bora Debnárová
animace: Myko
hudba: Spok & Mana Dark
režie: Myko

Akce se koná v rámci projektů Electroconnexion 2014 a aniLAB za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

holony.crossclub.cz

Vstupné: 90 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Hlediště má kapacitu 21 diváků.

Předprodej Ticketportal 4. 11.
Předprodej Ticketportal 5. 11.

 
     
       

pátek 7 / 20:00 / Divadlo 29

Tara Fuki

Dvě dámy, dvě violoncella, dva hlasy, hudba z pavoučích vláken.


Andrea Konstankiewiczová - violoncello, zpěv, hang
Dorota Barová - violoncello, zpěv

Na podzim roku 2000 se na české hudební scéně objevil nový fenomén, violoncellové duo Tara Fuki. Tvoří jej zpívající violoncellistky Andrea Konstankiewiczová (hrála mj. v kapele BOO nebo hudebně-taneční formaci Rale) a Dorota Barová. Ta v současné době  paralelně s Tara Fuki vystupuje s kapelami Vertigo, Baterky, s improvizačním akustickým duem Tellemarkk a také s DoMa Ensemble a Kuzmich Orchestra.

Hudba Tara Fuki je naprosto svébytná, své kořeny má ve společných improvizacích, které jsou postupně hlouběji propracovávány. Je to hudba křehce dynamická, výrazově velmi bohatá, obohacená o otisky různých hudebních stylů s příchutí dálek. Ve své hudbě i textech se Tara Fuki nechaly inspirovat poetikou nocí a snů, které chápou jako extrakt podvědomí. „Neboť,“ jak říká Andrea Konstankiewiczová, „to, co se v nás odehrává v noci, je úplně jiné a mnohdy i pravdivější než to, co vnímáme ve dne.“ Stejně jako sny, dokáže jejich hudba něžně hladit a konejšit, ale také bolet svou naléhavostí.

Obě violoncellistky a zpěvačky pocházejí ze severní Moravy, z regionu, kde se polština mísí s češtinou. Není proto divu, že přirozený tok tajemné a měkké hudby ideálně doplňují právě polské texty Doroty Barové. Zvuk polštiny v intervalech dvou ženských hlasů za podpory páru violoncell anebo dalších akustických, často i exotických nástrojů, vytváří spolu se snovou až esoterickou atmosférou Tara Fuki jeden kompaktní celek.Hudební styl Tara Fuki se vymyká jakémukoli přímočarému zařazení, ale zcela jistě prahne po komunikaci s vnímavým a otevřeným posluchačem. Jejich skladby nejsou ani tak o slovu, i když velmi poetickém, jako spíše o pocitu, o atmosféře, náladě, o snaze postihnout nezachytitelný okamžik plynutí času. A o to se obě zpívající violoncellistky snaží po svém a naprosto věrohodně. Nevšední autorské písně Tara Fuki jsou většinou vystavěny na výrazném rytmickém motivu v pizzicatu, často ani neměnícím svou harmonii. Hra bez smyčce je pro duo typická a dodává jejich skladbám zvláštní, osobitou barvu. Užití melodické polštiny v převážné většině kompozic skladbám propůjčuje další kouzlo. Tara Fuki používají ale také francouzštinu, češtinu a vlastní jazyk „tarafuki“.

Tara Fuki vydaly doposud čtyři autorská alba. Paté řadové album dua nazvané Winna vychází právě v těchto dnech.

Koncert se koná v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.

Vstupné: 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal


www.tarafuki.eu

 
     
   

sobota 8 / 19:00 / Divadlo 29

Pa.Le.Ťác.I vs. hosté

Další pardubické utkání České improvizační ligy. Koho domácí Pa.Le.Ťác.I. vyzvou? A kdo bude lepší?

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Kulisy připomínají hokejový zápas. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici oficiální pravidla, kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.paletaci.cz

Vstupné: 100 Kč. Předprodej se bude konat v Klubu 29 dne 7. listopadu od 17.30 do 18.30. Na tuto akci nepřijímáme rezervace. Bližší info: ipaletaci@gmail.com

 
     
   

čtvrtek 13 / 19:00 / Divadlo 29

Offcity architekti: Pavel Janšta

Předposlední z letošního cyklu Offcity přednášek na téma rozvoje a plánování města poprvé nepřivítá architekta či osobu, která v městské struktuře zastává úřednický post, nýbrž politika, voleného zástupce, který napřímo tvoří a realizuje vize spjaté s rozvojem města. V tomto případě úspěšně, transparentně a s pozitivním nábojem.

Pavel Janšta, 2. místostarosta sedmitisícového jihočeského města Vodňany, se před čtyřmi lety rozhodl zasáhnout do dění ve svém městě. Na platformě občanského sdružení Vodňany žijou tehdy vznikla volební strana Vodňany pro změnu, která v komunálních volbách uspěla a Pavel Janšta se tak stal místostarostou.

Během jednoho volebního období se ve Vodňanech podařilo nemálo. Mimo jiné zde byla zdárně dotažena rekonstrukce sportovního areálu Blanice dle vítězného projektu architektonické soutěže od Edit! architektů nebo se podařilo změnit vizuální styl města. V neposlední řadě pak lesopark v Zátiší začal začívat výraznou proměnu. Iniciace této proměny s názvem re:vodňany byla v roce 2012 oceněna prestižní cenou Grand Prix obce architektů za Architektonický design - drobnou architekturu či výtvarné dílo v architektuře. Změna této lokality vzešla z pocitových map, na jejichž tvorbě se podíleli vodňaští. Zátiší, ač místo odlehlé, na okraji města, pocitové mapy představily jako do jisté míry kontroverzní. Mnozí zde rádi trávili svůj volný čas, na druhou stranu jej jiní považovali za ošklivé, či jim dokonce nahánělo strach. Proces ukázal, že šlo o místo zanedbané, avšak s velkým potenciálem, který se podařilo prostřednictvím projektu re:vodňany odkrýt.

Ke změnám stačily čtyři roky, mít vizi a energii ji prosadit. Jak se hledá architekt pro takovéto drobné projekty? Mají Vodňany svého městského architekta? A může být malé město inspirací pro větší?

www.offcity.cz

Pořádá o. s. Offcity ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2014. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

Vstupné: 50 Kč

 
     
   

pátek 14 / 20:00 / Klub 29

Slam poetry 2014

Pardubické regionální kolo celorepublikové soutěže ve slam poetry již tradičně v Klubu 29.

Kdopak letos stane na pódiu a utká se o postup do celorepublikového finále? Slameři zkušení, soutěžemi a exhibicemi protřelí? Či snad nové, dosud nepoznané tváře a hlasy? Věříme, že od každého trochu. Proto neváhejte a hlaste se na e-mailu: klub@divadlo29.cz. Vítěz postupuje do brněnského finále, které se koná 29. listopadu 2014!

Pardubické slam poetry moderuje Bio Masha, první dáma české slam poetry! Její strhující ryzí styl vychází z melodie jazyka i rapu, tématicky se týká většinou životních stereotypů a postavení žen ve společnosti, mj. vítězka Tilos Slam Budapest 2011.


Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a o. s. Fleda v rámci projektu Textconnexion 2014..

www.slampoetry.cz

Vstupné: 50 Kč

 
     
   

úterý 18 / 19:00 / Divadlo 29

Florent Golfier (F): Umbilicus

Současné fyzické divadlo a klaunské představení pro celou rodinu o lapáliích mladého energického muže, který se pokouší najít přátele a zůstat věrný vlastním zásadám. Jak to ale udělat, když celý svět blázní a my taky? Performer a autor představení Florent Golfier, absolvent brněnské JAMU, se udatně a s vypětím všech sil vrhá do zápasu s celým světem.

"Projekt Umbilicus vznikl v rámci rezidence na Francouzké alianci v Brně. Po měsíci tréninků různých stylů (od tanečních cvičení Niny Dipla, přes jógu, po indické bojové umění Kalary Payattu) jsem začal pracovat na tématu ‘rozpory’.

Rozpory v různých formách a dimenzích. Rozpory v těle, v člověku, ve společnosti. Tyto různé vnitřní souboje se staly základním stavebním kamenem tvorby. Skrze současný tanec jsem prozkoumával extrémy těla a své fyzické možnosti. Součástí tohoto procesu byla také práce s hlasem a hledání jeho interakce s tělem a fyzickou akcí. Při veřejných zkouškách jsem zkoumal vztah k divákům a jejich místo v tomhle výletu do hlubin rozporuplnosti."
(FG)

Choreograf, performer: Florent Golfier
Light design: Zuzana Režná
Stage design: Monika Urbášková
Délka: 40 min
Poděkování: Aude Martin, Šimon Peták, Lukáš Karásek, Pierre Nadaud, Roman Zmrzlý, Markéta Šebestová.

Představení je uváděno v rámci festivalu Francouzský kulturní podzim.

Představení je uváděno v rámci festivalu Francouzský podzim. Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Alliance Française de Pardubice a Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstupné: pro členy AF Pardubice 100 Kč, ostatní 120 Kč
Předprodej:

 
     
   

středa 19 – čtvrtek 20 / Divadlo 29

Nad Tatrou sa blýska: Současný slovenský film 2014

Pardubická premiérová uvedení nejúspěšnějších slovenských dokumentárních, hraných a animovaných filmů z letošního roku.

19. 11. / 20:00
V tichu
(esej na pomezí dokumentu a hraného filmu,
r. Z. Jiráský, 85 min.)

20. 11. / 18:00
Kolekce krátkých filmů (žánrově rozrůzněné, 5 autorů, 77 min.)

20. 11. / 20:00
Děti (hraný, r. J. Vojtek, 100 min.)

Podrobné informace k jednotlivým filmům a doprovodnému programu najdete na www.filmfuse.cz.

Na filmovou přehlídku v prosinci volně naváže projekce slovenského animovaného dokumentu Felvidék - Horná zem (5. 12.) a workshop s režisérkou V. Plančikovou (6. 12.).
Více info: klub@divadlo29.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a distribuční společností Artcam v rámci projektu Filmfuse 2014.

www.filmfuse.cz

Vstupné: 80 Kč (jeden film), 100 Kč (dva filmy), 120 Kč (tři filmy)

 
     
    pátek 21 / 20:00 / Divadlo 29

Inner Spaces (CZ/PL)

Mladý mezinárodní kvintet, který invenčně propojuje jazz, worldmusic i klasickou hudbu.

Štěpánka Balcarová - trubka / Luboš Soukup - saxofony / Vít Křišťan - piano / Max Mucha - kontrabas / Grzegorz Maslowski - bicí

Mezinárodní kvintet Inner Spaces byl založen před pěti lety na Akademii múzických umění v Katovicích, kde jeho členové tehdy studovali. Kvintet je složen z mladých hudebníků, kteří patří ve své generaci k současné špičce a vedle technické virtuozity nepostrádají invenci, otevřenost a chuť experimentovat. Vedle trumpetistky Štěpánky Balcarové, která kapelu založila, ji dále tvoří Poláci Max Mucha (basa) a Grzegorz Masłowski (bicí) a v Dánsku působící saxofonista Luboš Soukup a pianista Vít Křišťan. Dřívější inspirace kvintetu především v kapelách z okruhu labelu ECM je v poslední době doplněna o vlivy hudby skandinávské, která je slyšitelná zejména ve volných improvizovaných pasážích a o motivy z hudby klasické a folklórní.Eponymní debutové album Inner Spaces vyšlo v roce 2010 pod záštitou polského časopisu Jazz Forum. Na podzim v roce 2012 vydala kapela svoji druhou desku Light Year, na které hostuje přední český kytarista David Dorůžka. Deska byla vydaná tentokrát u českého hudebního vydavatelství Animal Music a byla oceněna žánrovým Andělem jako nejlepší jazzová deska roku 2012.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.innerspaces.cz

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Předprodej:

 
     
   

pondělí 24 / 19:00 / Divadlo 29

Je to Itálie!

Zahájení dní italské kultury u příležitosti předsednictví Itálie v Radě EU.

Přednáška a diskuse na téma česká reflexe Itálie, povídání o tom, jak čeští autoři minulosti a současnosti vidí tuto jihoevropskou zemi, čeho si všímají a jak to hodnotí.

Přednášce bude předcházet zahájení výstavy fotografií Pavla Koppa Italské ohlédnutí v Klubu 29.

Pořádá Europe Direct Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29 u příležitosti předsednictví Itálie v Radě EU.

Vstup volný

 
     
   

úterý 25 /19:00 a 21:00 / Divadlo 29

Paolo Sorentino: Následky lásky & Velká nádhera

Projekce v rámci festivalu Pezzi dell’Italia. Večer věnovaný současnému italskému filmu a Paolu Sorentinovi (* 1970), který je považovaný za jednoho z nejprogresivnějších a nejoriginálnějších současných italských režisérů.

19:00 Následky lásky / Le conseguenze dell'amore
2004, 100 min.

Rafinovaná kombinace kriminálního žánru s působivou analýzou stárnoucího člověka, kterému mezi prsty uniká život a okolní svět i život už jen bez známky jakéhokoliv sentimentu či emoce nečinně pozoruje. Padesátník Titta vede extrémně nudný, rutinní a nezáživný život v blíže nespecifikovaném švýcarském hotelu. Jeho každodenní rutinu, stávající z několika neměnných úkonů, však naruší láska a všechny problémy, které z ní vyplývají. Jeho dosavadní život bez práce, plný samoty, ticha, vykouřených cigaret a prázdných skleniček v hotelovém baru se najednou začne měnit.

Sorrentinův originální snímek divákovi nabízí vizuálně opojný filmový zážitek s precizní obrazovou stylizací a podmanivým elektronickým soundtrackem. Byl nominovaný na Zlatou palmu na MFF Cannes 2004, odnesl si několik cen Davida di Donatella a Italské národní sdružení filmových novinářů mu udělilo několik ocenění Stříbrná stuha.

21:00 Velká nádhera / La grande bellezze
2013, 142 min.

Příběh stárnoucího spisovatele a novináře Jepa zasazuje Sorrentino do prostředí „třpytivé” vysoké smetánky podmanivého Říma a po vzoru filmových velikánů Federica Felliniho a Michelangela Antonioniho podává kritiku současné společnosti, žijící v povrchnosti, přetvářce a zaslepenosti. Zoufalý Babylon zbohatlíků, politiků, zločinců, filmových hvězd, umělců, intelektuálů, ale i komplikovaných i nestálých vztahů ožívá v starověkých budovách a gigantických vilách Říma a sledujeme ho očima rozčarovaného Jepa, věčně se utápějícího v poháru gin tonicu a ve víru nekonečných party. A nad tím vším stojí Řím jako krásná, avšak mrtvá diva.

Již v úvodu filmu nás Biggazziho obrazové kompozice, závratné uhly záběrů a snové změny velikosti záběrů vtáhnou do slunečného svůdného Říma, kde se nám zpod majestátních děl římských a světových dějin umění odkrývají drobné postavy lidí, působících bizarně až exoticky. Dvojpólovost života a umění a hledání skutečné krásy jsou klíčovými motivy Sorrentinova snímku, poukazující na to, že pod nablýskaným, ale i ne příliš vábným povrchem se může skrývat oslnivá krása.

Film byl uveden v Hlavní soutěži MFF Cannes 2013, kde byl nominován na Zlatou Palmu, a v tom samém roce získal Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší cizojazyčný film a evropskou obdobu Oscara cenu EFA za Nejlepší evropský film. V roce 2014 se stal držitelem ceny BAFTA a prestižního ocenění Americké akademie Oscar v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.

Pořádá Europe Direct Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29 u příležitosti předsednictví Itálie v Radě EU.

Vstupné: 50 Kč (jedna projekce), 80 Kč (oba filmy)

Předprodej Následky lásky:
Předprodej Velká nádhera:

 
       
   

středa 26 / 20:00 / Divadlo 29

Športniki: Simply Clever

Divadelní road movie

Škoda 120 L. Antonín Kroupa. Start v Dolní Mokré, cíl v nedohlednu. Svérázný příběh jedné cesty, která je i není osamělá. A samozřejmě: Loutky, zpěvy, tance. „Víš, co maj společnýho pivo, svět a kola týhle škodovky? Že se točí.“

V hlavní roli je zde auto Škoda 120L a jeho navigace. Pokud se auto rozjede, tak navigace ho náležitě navede, někdy špatně, jak je to u navigací normální. Jedou dále a dále. Postupně nabírají stopaře. Ti se svěřují se svými životními strastmi, až si řeknou všechno. Jsou na konci. Konec je ovšem za dalších 20 minut a ani tehdy vlastně není konec, ale jakýsi začátek.

Divadlo Športniki se skládá z Čechů a Slovinců, založili ho na začátku roku 2011 absolventi katedry alternativního a loutkového divadla DAMU a už na podzim téhož roku získala jejich první inscenace "Back to Bullerbyn" (uvedeno v D29 v letošním únoru) prestižní a jedinou českou loutkářskou cenu Erik za nejinspirativnější počin roku. Tvrdí o sobě, že jsou nejlepšími sportovci mezi herci a nejlepšími herci mezi sportovci. Mají radost z toho, co dělají a je to na nich náležitě vidět. Energie a nadšení z nich prýští a stříká až na diváky v posledních řadách.

"Športniki i v nejnovější, třetí inscenaci Simply Clever pokračují ve svém stylu: lehká, svižná zábava, která v závěru zvážní, sledujíc „hlubší cíl“; symbióza činoherních, hudebních a loutkářských čísel; všudypřítomný intertextuální humor." (Martin Švejda, Nadivadlo, prosinec 2013)

Režie: Jakub Vašíček a kol.
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský a kol.
Výprava: Kamil Bělohlávek, Tereza Vašíčková
Hudba: Športniki
Světlo, zvuk: Bor Kos
Hrají: Johana Vaňousová, Elena Volpi, Tomáš Jarkovský, Adam Kubišta, Dominik Linka, Jakub Vašíček

Délka představení: 80 minut
Premiéra: 26. 6. 2013

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.sportniki.cz

Vstupné: 100 Kč
Předprodej:

 
     
   

sobota 29 / 20:00 / Divadlo 29

Sarah & The Adams

Kapela kolem zpěvačky, pianistky, písničkářky a „ukulele woman" Šárky Adámkové. Její písně jsou melodické, hravé, někdy však  protknuté lehkou melancholií, podpořenou jemným vokálem. Kapela vydala v r. 2011 úspěšný debut My Place, který byl často přirovnávaný ke stylu americké Norah Jones. Nyní představí písně ze své nové studiové desky s názvem Thank You. Je na ní zvukově  bohatší a modernější, střídá různé polohy od čistě akustické s prvky country až po rockovější.

Koncert pořádá Radio Dixie.

www.radiodixie.cz

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)

Bližší informace a rezervace vstupenek: www.radiodixie.cz/kontakt