Program * prosinec 2009

úterý 1 / 20:00

FREE JAZZ TRIO Olomouc


Josef Bláha - saxofony, klarinet, housle / Luděk Záruba - baskytary / Petr Večeřa – bicí / Petr Lössler j.h. - barytonsaxofon

Opravdu jen málokterá tuzemská jazzová kapela snese přídomek legendární. K olomouckému Free Jazz Triu, které existuje již neuvěřitelných 37 let a patří k průkopníkům a nemnoha pokračovatelům free jazzu a volné improvizace u nás, však toto označení patří.

Hudba tohoto souboru se vždy ubírala nevyšlapanými cestami, vytrvale rozvíjela svůj expresivní a často nekompromisní projev plně odpovídající pojmenování této kapely. Směřování Free Jazz Tria bylo vedle tvorby Jiřího Stivína pravděpodobně jedinou tuzemskou odpovědí na vývoj volné improvizace a free jazzu ve světě. V Čechách však bylo považováno v jazzových kruzích spíše za výstřelek. Proto také mělo více posluchačů mezi příznivci alternativy či hudebního undergroundu.

Skupinu založil v roce 1972 hráč na dechové nástroje Milan Opravil, jehož hudební vize byla na místní poměry zcela ojedinělá a revoluční: akustická podoba free jazzu v jeho nejryzejší podobě jakou představovala hudba klasika Ornettea Colemana a Johna Surmana. V roce 1989 M. Opravil kapelu opustil a jeho místo zaujal saxofonista a houslista Josef Bláha. Po těchto personálních změnách došlo k ještě většímu uvolnění dosavadních stylových vazeb a s hudebním vyzráváním členů souboru pak i k většímu podílu improvizovaných témat v rámci vlastní tvorby, vznikající okamžitou inspirací a souzněním přímo na pódiu. Olomoucké Free Jazz Trio se po své téměř čtyřicetileté existenci v Pardubicích představí historicky poprvé.

Hostem kapely bude barytonsaxofonista Petr Lössler.


Koncert je uváděn v rámci projetku Jazzconnexion 2009 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje
a statutárního města Pardubice.

www.freejazztrio.czechian.net

Vstupné: 100 Kč

 
     
       

středa 2 / 20:00

Divadlo CONTINUO: Oběť

scénář: I. Jurečka, P. Štourač / dramaturgie: J. Pilátová / výtvarná spolupráce: H. Štouračová, K. Patková / hudba: L. Pandolfini, P. Štourač / světla: M. Kalivoda / hrají: I. Jurečka, K. Šobáňová, L. Pandolfini, P. Štourač / režie: P. Štourač

Sólový projekt Ivana Jurečky Oběť zpracovává téma lékařské i lidské etiky v mezní životní situaci. Vypovídá o genezi opojení mocí, o otázkách smysluplnosti či nesmyslnosti lidského utrpení, o lidské odvaze i zbabělosti. Inspirací pro tento projekt se staly události v koncentračním táboře Osvětim na konci druhé světové války, životní příběh Josefa Mengeleho a zejména pak rozhovory a osobní svědectví žijících pamětníků, bývalých vězňů koncentračního tábora. Zděšený pohled zpět, který se zmateně ptá, jak se to mohlo stát a jak to, že věci dospěly až sem, do tak obludných rozměrů, odkrývá postupně ďábelskou techniku plíživého zla, jež se rozvíjí na živné půdě lidské lhostejnosti a alibismu.

Monodrama Oběť je pokusem pochopit nepochopitelné. Nesoudí, jen předkládá fakta, která hovoří sama za sebe. Vypráví o událostech, které se odehrály před více než šedesáti lety. Jak rádi bychom řekli, že je to historie.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizovánza podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.continuo.cz

Vstupné: 100 Kč, studentské: 60 Kč

 
     
   

čtvrtek 3 / 18:00

Studio AGNES: Stagna Grafomania Resort - ZRUŠENO

Plánované představení Studia AGNES ve čtvrtek 3.12. je zrušeno.
Náhradní termín bude včas oznámen.

 
     
   

pátek 4 / 20:00

LAVACH´ (Francie)

Sévane Stépanian – akordeon, zpěv
Adrien Rodrigue – housle, viola, flétny, zpěv
François Roche-Juarez – kytara, pozoun, zpěv
Frédéric Birau Maliszewski – bicí, perkuse, zpěv

Multikulturní francouzskou formaci Lavach´ tvoří čtyři muzikanti původem z Konga, Arménie, Polska a Mexika. Lavach´ (označení tradičního arménského chleba ) je kapelou, která sází na mísení různých hudebních tradic. Vznikají tak zajímavé fúze, jako například makedonské reggae-dub, rumunská samba, alžírský waltz či psychedelický klezmer. Sami hudebníci z Lavach´ se nejvíce hlásí k arménské a balkánské tradici.

Tato groovová kapela vznikla v roce 1999 v pařížské čtvrti la Goutte d'Or - známé jako křižovatka kultur. Lavach´ již kromě Francie koncertovali ve Spojených státech, Německu, východní Evropě, Arménii (společně s  Bratsch), ale i v exotických zemích jako je Kolumbie či Laos. Po eponymním albu z roku 2002 a desce Sérénade a la mule (2006) pracuje kapela nyní na třetím dlouhohrajícím počinu.

Koncert je pořádán v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.myspace.com/zonelavach * www.lavach.com

Vstupné: 140 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
   

úterý 8 / 18:00

OFFCITY_ARCHITEKTI - přednáška
A. Gebriana a O. Okamury

přednáška :: architekti vstupují --- ) :: do :: města // veřejného prostoru //architektury // Pardubic // offcity

Poslední přednáška tohoto roku v rámci cyklu offcity_architekti, ale tentokráte trochu jiná! Přednáška dvou výrazných osobností - architektů mladé generace, kteří se zejména zabývají prezentací a propagací současné architektury.

Adam Gebrian - architekt s bohatou zahraniční zkušeností vedoucí ateliér na FUA v Liberci a mj. také moderátor pořadu Bourání na rádiu Wave a Osamu Okamura - šéfredaktor jednoho z nejzajímavějších tuzemských časopisů o architektuře Era 21 - budou hovořit na téma Veřejný prostor. Večer plný fotografií, myšlenek a inspirace. Nejen pro architekty!

Pořádá o.s. Terra Madoda v rámci projektu OFFICTY 09. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice, Pardubického kraje a Nadace české architektury.

www.offcity.cz * www.archit.cz/adam

Vstupné: 40 Kč

 
     
   

čtvrtek 10 / 20:00

SU (CZ/TR)

Golden Teeth (CZ/USA)

Unikátní dvojkoncert, který představí dva nové mezinárodní hudební projekty kytaristy česko-tureckého původu Martina Alaçama. Večer zahájí duo SU – turecká zpěvačka Seyran Tanritanir doprovázená kytarou Martina Alaçama. Druhá část koncertu bude patřit triu Golden Teeth, kde se vedle Martina Alaçama představí virtuozní perkusista Hearn Gadbois a newyorský multiinstrumentalista a hráč na mbiru Michael Delia.

SU

S. Tanritanir - zpěv / M. Alaçam - kytara, zpěv

Duo v Istanbulu narozeného a v Čechách žijícího kytaristy Martina Alaçama a turecké zpěvačky Seyran Tanritanir představuje jedinečné hudební setkání turecké lidové tradice se západní hudbou, která nezapře poučenost rockovou a jazzovou avantgardou, blues či klasickou hudbou. Duo SU svou hudbu s obsahem mnoha ingrediencí vaří podle následujícího receptu: „necháme rozmočit střídku folku v turecké lidovce a spolu s nadrobno nasekaném chansonem a blues přidáme k mletému masu a důkladně promícháme. Smažíme elektrickou kytarou a zpěvem v rozpáleném oleji“.

Martin Alaçam je všestraný kytarista, zpěvák a skladatel. Je zakládajícím členem česko-rakouského kvarteta Metamorphosis, v minulosti působil v mezinárodních skupinách Sing Sing nebo GAP. Dále spolupracoval např. s bubeníkem Pavlem Fajtem, japonskou houslistkou Marikou Papach, nebo britským bubeníkem Marcusem Godwynem. Skládá hudbu k divadelním a tanečním představením a věnuje se improvizaci.


Golden Teeth

H. Gadbois - perkuse / M. Delia - mbira / M. Alaçam - kytara, zpěv

Akustické trio Golden Teeth je nový společný projekt tří zkušených hudebníků: kytaristy Martina Alaçama, fenomenálního amerického hráče na všemožné druhy perkusí Hearna Gadbois a newyorkského multiinstrumentalisty a hráče na africký lidový nástroj mbiru Michaela Delii. Tato trojice vytváří originální hudební trialog, v němž se prolínají nejrůznější hudební vlivy, od lidových hudeb z Afriky, a orientu až po dub rytmy. Jejich hudba usiluje o world music v pravém slova smyslu - tedy hudbu, jenž není z určitého místa, a přitom zní, jakoby byla odevšud. Hudba Golden Teeth spontánně proudí v rytmických kaskádách perkusí, mění se v klidnou lagunu čechranou melodickými arabeskami kytary, stává se ponornou řekou se zvonivým zvukem mbiry, která se nečekaně promění v gejzír. Radost z tvorby je hmatatelná, aniž by byla předem předvídatelná a Zlaté zuby vyčistěné od zbytků průměrnosti a klišé se smějí a blýskají. Když jím sundáte košík, dokáží i kousnout.

Hearn Gadbois je profesionální perkusionista původem z USA, specialista na techniku tradičních gobletových bubnů středního východu (zarb, tombak). Svou kariéru začal na Středním východě, kde hrál na konga v jazzových a funky skupinách, mezitím studoval perkusivní techniku hry rukou i nohou Indie a Středního východu. Studoval rovněž tradiční techniky Kuby, Brazílie, Íránu, Střední Asie a severní Afriky. Jeho hudební kořeny sahají hluboko do tradic městského blues a soulu rodného středozápadu USA. Po přestěhování do New Yorku v roce 1981 se stal vyhledávaným hráčem newyorské downtown scény. Na nahrávání i na koncerty ho zvou Patti Smith, Suzanne Vega, Meredith Monk, Yoko Ono a další. Vystupoval již na všech pěti kontinentech. Svoje hudební nástroje si navrhuje a vyrábí sám. V Čechách pobývá od konce 90. let, vede zde studio Zambra zaměřené na speciální výuku rytmiky a hry na perkuse. Spolupracuje s Pavlem Fajtem na projektu Slet bubeníků a s dalšími interprety jako je hudebník Vladimír Václavek nebo tanečnice Rena Milgrom.

Koncert je pořádán v rámci projektu Cizinci v Čechách za finanční podpory statutárního města Pardubice.

myspace.com/hearngadbois * mad.lemurie.cz

Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč


 
     
    pondělí 14 / 20:00

Jan KOMÁREK: 3sestry

( úplně jinde a úplně jinak )

tanec: Andrea Miltner, Zdenka Brungot-Sviteková / zpěv: Dominika Divišová / piano: Michal Nejtek / texty, režie, design: Jan Komárek

Pohybově-taneční projekt pro dvě tanečnice, jednu zpěvačku a jednoho pianistu, za použití mnoha různobarevných jazyků.

„Křehká, pohyblivá, vizuální poezie“.
Jan Komárek setřel prach ze staré Čechovovy hry a několik prvků z ní přeskupil ve svůj vlastní svět – stále působící tak trochu zastarale a přitom tvořící plnohodnotně současné jevištní dílo. Kouzlo scény se stolem osvětlované žárovkami podtrhoval živý klavírní doprovod Michala Nejtka a zpěv Dominiky Divišové. Zvuková stránka představení byla celkově tou nejvýraznější. Se zvuky vznikal význam a ze zvuků a náznaků významu vznikala pohybová vizualizace. Tanečnice Zdenka Brungot-Svíteková a Andrea Miltnerová v rolích sester pronášely anglicko-francouzsko-česko-slovenské texty, opakovaly slova, překrývaly je a tvořily tak libozvučnost, kterou autor nazval symfonií slov.
(Jana Bitterová, Taneční aktuality)

Představení vznikalo v červenci 2009 v rámci rezidenčního pobytu v Divadle 29.


Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizovánza podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné: 100 Kč, studentské: 60 Kč

 
   


 
    středa 16 / 20:00

GOODFELLAS * MODEL BAZAAR

Dvě mladé spřízněné akustické kapely vyjíždějí na společné turné po ČR. Čistě akustický zvuk, dravost rockových songů, folkové písničkářství i chytlavé melodie přivezou v rámci Good Model Tour 2009.

Žižkovsko-karlovarští Goodfellas se setkali v Karlových Varech při jamování v parku v létě 2007. Hrají ve složení zpěv, kytary, perkuse a basa. Mj. háli společně s kapelami -123 minut, Fake Tapes, Niceland, či Imodium. V létě 2009 natočili desku Sweet and Lowdown, na níž přizvali řadu hudebních přátel. Na albu jim hostují například kytarista Honza Ponocný, vynikající
hráč na didgeridoo Ondřej Smeykal, frontman legendární pražsko-americké kapely Circus Praha Bradley Stratton, nebo zpěvačka Tereza Nekudová.

Model Bazaar je originální akustické trio z Brna. Již od podzimu roku 2007 ve složení dvě akustické kytary a violoncello balancují nad propastí folku, rocku a popu. Do této propasti rádi nahlížejí, ale nechtějí do ní spadnout. V březnu roku 2009 vydali své debutové album A Bit a tentýž měsíc vystoupili i v Klubu 29.

bandzone.cz/goodfellas
* bandzone.cz/modelbazaar

Vstupné: 80 Kč, studentské: 50 Kč

 

 
       
   

čtvrtek 17 / 19:00

Peter KEREKES: Jak se vaří dějiny

SR, Rakousko, ČR / 2008 / 88 min.

6 válek x 10 receptů x 60 361 024 mrtvých.

Hlavními hrdiny filmu Jak se vaří dějiny jsou vojenští kuchaři z různých koutů Evropy. Obyčejní muži se zástěrou na uniformě, jejichž úkolem je nasytit armádu. Na první pohled je jejich funkce méně důležitá než funkce tankových brigád, leteckých svazů a výsadkových oddílů. Ale právě na jejich polní kuchyni závisí úspěch „ozbrojených žaludků“ – vojáků. Bez kuchařů ztrácí armáda svoji sílu, a tím i smysl. Vojenští kuchaři vždy ovlivňovali náladu a výkon vojáků, a svými vařečkami tak vlastně míchali celé lidské dějiny. Film je postavený na kuchařských receptech od druhé světové války až po válku v Čečensku, od Francie přes Balkán až po Rusko. Fascinující koprodukční dokument P. Kerekese Jak se vaří dějiny sbírá mezinárodní úspěchy: film čerstvě získal Cenu za nejlepší dokument na rakouském Viennale. V květnu Kerekesův film obdržel Zvláštní cenu poroty na kanadském Hot Docs, byl také mezi desítkou dokumentů nominovaných na letošní Cenu Prix ARTE.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu FilmFuse 09. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.jaksevaridejiny.cz

vstupné: 70 Kč