Program * prosinec 2010

úterý 7 / 19:00

Vít Klusák, Filip Remunda: Český mír

Příběh Hvězdných válek, studené války a války teroru v jedné malé české vesnici. "Český mír" od autorů falešného hypermarketu "Český sen".

Jako součást národní protiraketové obrany plánuje USA vybudovat v České republice vojenskou základnu na místě, kde byly dříve ukryty ruské nukleární rakety během studené války. I přes nesouhlas 73% obyvatelstva České republiky pokračuje vláda ve vyjednávání. Stoupenci základny argumentují tím, že základna zvýší obranyschopnost země před globálními hrozbami 21. století. Odpůrci na druhé straně poukazují na fakt, že základna by znamenala posunutí železné opony směrem na východ. Tvrdí také, že jde o pokus USA ovládnout celý svět.

Vít Klusák, Filip Remunda / ČR / 2010 / 103 min.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu FilmFuse 2010. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.ceskymir.cz
* www.filmfuse.cz

Vstupné: 70 Kč

 
     
       

středa 8 / 20:00

VerTeDance: Transforma

Pětice žen v divokém tanci proměny v premiéře izraelské choreografky.

Choreografie: Maya Lipsker (Izrael)
Interpretace:
Tereza Ondrová, Lenka Bartůňková, Martina Lacová, Věra Ondrašíková a Stanislava Vlčeková
Původní hudba a zvuk:
Roy Carroll (Irsko)
Použitá hudba: „Slaughterhouse“ (Powermad), „Erbarme dich“ –
J. S. Bach, zpívá: Magdalena Kožená
Světelný design:
Pavel Kotlík
Kostýmy a styling:
Maya Lipsker, Jitka Longinová
Produkce:
Markéta Faustová
Délka: 50 min

Inscenaci Transforma připravila taneční skupina VerTeDance ve spolupráci s choreografkou izraelského původu Mayou Lipsker – výraznou osobností současného tance, která v minulosti spolupracovala s Batsheva Dance Company i se Sashou Waltz. Na základě společného tvůrčího procesu choreografky, pětice tanečnic a irského hudebníka Roye Carrolla se zrodila choreografie o organické energii, divokosti i něze, o zvířeti, které křičí v nás samých.. Pět žen nám odkrývá jejich tajemné vnitřní osobnosti a mění se nám přímo před očima.

Maya Lipsker ke svému dílu dodává: „Transforma již podle názvu hovoří o změně. Stavíme na scénu moment, ve kterém dochází k totální transformaci existence. Odhalujeme pravé podstaty bytostí, jejich tváře, které se však lusknutím prstu náhle mění. Postupným odkrýváním masek uvolňujeme silné emoce, které se doposud skrývaly hluboko v podvědomí. Jsou to opravdu nevinné ženy, které tančí na jevišti? Nebo jsou to zvířata, bestie, muži či děti?“

Na scéně se představí zkušené tanečnice Tereza Ondrová, Lenka Bartůňková, Martina Lacová, Věra Ondrašíková a Stanislava Vlčeková, v rolích, které doposud neměly možnost zakusit – budou nejen tančit, ale také hrát či zpívat.


Yuri Korec: v o i c e S

Taneční film.

Scénář: Yuri Korec a Peter Bebjak
Choreograf: Yuri Korec
Režie: Peter Bebjak
Hudba: Oliver Stotz
Kamera: Martin Žiaran
Co-choreographer: Helene Weinzierl
Tančí: Helena Arenbenrgerová
, Viviana Escalé, Tereza Ondrová, Stanislava Vlčeková, Róbert Tirpák
Délka: 20 min

Taneční film Yuriho Korce, který vznikl ve spolupráci se cieLaroque/helene weinzierl a D.N.A. production Bratislava.

voiceS je taneční film, který pojednává o problému mnohočetné poruchy osobnosti. Příběh ženy, která je konfrontována se svými odlišnými identitami, je založen na skutečném případu jedné rodiny.

Pořádá o.s. Terra Madoda v rámci projektů Ostrovy v pohybu a FilmFuse a Divadlo 29 v rámci projektu Cizinci v Čechách, za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


www.vertedance.org

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

pátek 10 / 20:30

L´Arrache-couer

Daniel "Olaf" Kahuda: niněra, dudy
František Tomášek
: akordeon
Hanuš Orloj Axmann: klarinet, basklarinet, saxofon, klikytara

"...Bordunová vokálně-instrumentální elektro-akustika, moderní folklór, klasika a jazz. Spiritualita železnice, mletý standard, kozí tanec..."  Tak charakterizuje svoji hudbu pozoruhodné pražské trio, které si říká L´Arrache-couer (v překladu „Srdcerváč“ a zároveň stejnojmenný román Borise Viana).

Kapela vznikla v roce 2006 a její tvorba vychází na jedné straně z francouzského šansonu, klezmeru a tanga na druhé straně má však blízko i k soudobé vážné hudbě a jazzu. Díky netradičnímu nástrojovému obsazení - elektroakustická niněra, dudy, basklarinet a akordeon – má tato skupina naprosto jedinečný zvuk. Originální aranže a vynalézavá práce se zvukovými možnostmi jednotlivých nástrojů činí z L´Arrache-coer mezi tuzemskými kapelami něco zcela vyjímečného.

Kapela sama svou hudbu nazývá bordunovou. Termín jednak shrnuje přesahy hudebních žánrů (od world music k vážné hudbě s prvky jazzu a experimentu), kde se L'Arrache-coeur pohybuje, a také indikuje oblíbený specifický harmonický prvek – bordun - tento odkazuje k bordunovým nástrojům Daniela Kahudy (vedle niněry ještě galicijské dudy). Akordeon Františka Tomáška staví harmonický rozměr a melodice dominuje sólista-dechař-frontman Hanuš Axmann (klarinet, basklarinet, saxofony a nástroj vlastní konstrukce – klikytara). Kapela rovněž spolupracuje s Milošem Dvořáčkem (bicí, perkuse) a zpěvačkami/vokalistkami vokalistkami Viktorií Dědečkovou a Kristýnou Frankovou.

L´Arrache-coeur v těchto dnech vydává své první album Le poulet noir, se kterým se poprvé představí v Pardubicích.

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion – tradice v pohybu za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.bandzone.cz/larrachecoeur

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

úterý 14 / 20:00

Divadlo na peróne: Rány

Pocitový příběh

Režie, světelný a zvukový design: Jan Komárek
Pohybová spolupráce: Andrea Miltnerová
Účinkují: P. Kočiš, Z. Psotková, J. Wernerová

Představení je výsledkem spolupráce košického Divadla na peróne s českým režisérem a světelným designérem Janem Komárkem. Projekt vznikal v rámci rezidenčního pobytu v prostorách tamějšího nezávislého kulturního centra Tabačka kulturfabrik, které je také koproducentem tohoto představení. Inscenace je inspirována textem Dany Turanské oceněném v rámci prvního ročníku soutěže pro mladé slovenské autory “VEJK AP!

Bloudivé obrazy, jednoduché kulisy, opravdu výjimečná hra se světlem a energické herecké výkony. To vše vás provází na emotivní cestě po prostoru plném poetiky, krásy a zmatku. Kreativní hra plná nápadů, které přicházejí s gradující intenzitou. Výjimečný projekt stále výjimečnějšího Divadla na peróne - Rány. Upřímně doporučuji. (Karol Rohrer)

Tabačka kulturfabrik

Prezentace s diskusí

Po představení proběhne v Klubu Divadla 29 prezentace, jejímž tématem jsou aktivity, problémy a proměny košického nezávislého kulturního centra Tabačka kulturfabrik v posledních několika letech.

Pořádá o.s. Terra Madoda v rámci projektů Ostrovy v pohybu a FilmFuse a Divadlo 29 v rámci projektu Cizinci v Čechách, za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.naperone.sk

Vstupné: 100 Kč, studentské: 60 Kč