Program * prosinec 2011

čtvrtek 1 / 20:00

Nathan Bell (USA)

Vystoupení jednoho muže. Hypnoticky naléhavá hudba beze slov na pomezí soustředěného minimalismu a šamanského rituálu. Nathan Bell svou hrou na banjo, bicí a další nástroje vytváří zvuk jakéhosi mystického orchestru, jehož repertoárem jsou mantry dávno zapomenutých kultur.

Baltimorský rodák s vizáží dřevorubce Nathan Bell je vizionářský multiinstrumentalista, hudebník rezonující vnitřními melodiemi a hledáním vesmírných vibrací. Spíše než na klasické formy písní se zaměřuje na atmosférické polohy a hypnotické kompozice. Zvukový mág Nathan Bell při svých vystoupeních používá zejména banjo (na které hraje mimo prstů také smyčcem), dále také trubku, kytaru, bicí.

Nathana Bella můžete znát z post-hardcoreových Lungfish, jedné ze zásadních kapel na kultovní značce Dischord Records. "Lungfish sice hrajou pořád dokola jednu a tu samou písničku, ale je to ta nejlepší písnička na světě.“ Tuto dnes už legendární větu pronesl Ian MacKaye z kapely Fugazi. Lungfish se proslavili repetetivními, magickými kompozicemi s charakteristickým zvukem, jemuž dominoval zanícený vokál a skvělé texty Daniela Higgse. Nathan Bell si zachovává hypnotickou naléhavost, kterou prosluli Lungfish, ale přenáší ji do prostého spektra pěti banjových strun. Ať už improvizuje nebo hraje skladby s předem jasně danou strukturou, vždy reaguje na konkrétní místo a čas, v němž se právě nachází. A banjo se v jeho rukou mění z radostného nástroje pro kovboje v halucinogenní zbraň zatěžkanou repetitivními melodiemi a instinktivně hledanými tóny.

Pilgrim, tedy Poutník. Tak se jmenuje úvodní skladba na letošním albu Nathana Bella s názvem Colors a přesně vystihuje Bellovu cestu. Po rozpadu Lungfish putuje po světě zcela sám, jen se svým banjem. Bellovo aktuální album sbírá po celém světě téměř výhradně jen nadšené ohlasy. Kromě Nathana Bella se na něm výrazně podílel také bubeník a perkusista Peter Townsend (Bonnie Prince Billy, Super Wolf, King Kong, Human Bell). K albu Colors jede v těchto dnech Bell evropské turné, v rámci něhož se poprvé představí i v Pardubicích.

Pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s Ami Go Home v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.

Live video: www.youtube.com

Ukázky z desky Colors: nathanscottbell.bandcamp.com

www.nathanscottbell.com

Vstupné: 100 Kč, studentské: 70 Kč

 
     
       

pátek 2 / 20:00

Lucie Ulrichová, Lukáš Vavrečka: Barevné dojmy

Textconnexion

Klavírní recitál Lucie Ulrichové a autorské čtení Lukáše Vavrečky. Tentokráte v barevném, barvitém i detektivním duchu. Skladatelka a improvizátorka Lucie Ulrichová se ve svém koncertu věnuje mimo jiné tématice nadpřirozených jevů a bytostí. Je to patrné například u skladeb Tanec strašidel nebo Začarované údolí. Uslyšíte také skladby Ve snech, Srpnový vítr nebo Podzim.

Básník a prozaik Lukáš Vavrečka tentokrát představí připravovaný cyklus experimentálně detektivních próz s názvem Alibi na příští noc.

Hostem večera bude Gabriela Nobilisová (viola). Koncert potrvá 60 minut.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Textconnexion, který je realizován za podpory statutárního města Pardubice.

Vstupné: 60 Kč

 
     
   

úterý 6 / 20:00

Jan Komárek: Skutky a cesty – Trilogie

Koncept, scénář, design a režie: Jan Komárek
Tvorba a interpretace: tanečnice Andrea Miltnerová a herečka Jana Wernerová (SK)

Premiéra tanečně divadelního projektu na hudbu Alfreda Schnittkeho složeného ze tři části: Concerto grosso, Na cestě a Čas a prostor.

Pohybová imaginace o propojení dvou žen na základě intuitivní příbuznosti, ať už genetické nebo pocitové. Tématem Jana Komárka je tajemství naší existence. Z kolika lidí jsme namícháni, kdo byli tito lidé, jaké byly jejich osudy a co z nich zůstává v nás samotných?

Režisér a light designer Jan Komárek je držitelem ceny Divadelní osobnost roku 2008 udělované festivalem ...příští vlna/next wave... a Ceny za nejlepší světelný design za představení Zločin a trest udělené v rámci festivalu Česká taneční platforma 2010.

Představení vzniklo v průběhu roku 2011 v rámci rezidencí v Praze (divadlo Alfred ve dvoře) a v Pardubicích (Divadlo 29) v koprodukci divadla Alfred ve dvoře, Divadla 29 a o.s. Terra Madoda.
Projekt je podpořen Nadací život umělce.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné: 100 Kč, studentské: 60 Kč

 
     
   

středa 7 / 19:30

Please The Trees, Jaromír 99, Dušan Neuwerth, VJ Clad, sbor Elpida


Elpida Tour 2011/12

Kapela Please The Trees, hudebníci Jaromír 99, Dušan Neuwerth, VJ Clad a sbor Elpida se sejdou na jednom pódiu, aby podpořili kampaň proti diskriminaci seniorů.

Velkých témat, která zasluhují pozornost, je ve společnosti hodně. O stáří se ale moc nemluví, nebo jen v negativních souvislostech. Přitom živá paměť, předávání zkušeností z generace na generaci a tradice jsou přirozeným kulturním základem každé společnosti, každého z nás. Elpida dlouhodobě usiluje o změnu vnímání seniorů a stáří ve společnosti. Proto přichází se sérií koncertů, které jsou příkladem přirozeného propojení generací. Tváří turné, se kterou
se budete potkávat na plakátech i na koncertech samotných, je jeden z největších žijících básníků Zbyněk Hejda. Na koncertech zazní také písně z filmu Alois Nebel v podání Jaromíra 99 a Dušana Neuwertha z Tata Bojs, kapela Please The Trees představí své třetí řadové album Forrest Affair, vokálně je doprovodí sbor seniorů Elpida. O vizuální zážitek se postará VJ Clad.

Kapela Please The Trees se inspiruje tradicí zámořského písničkářství, podaného ovšem s patřičným kytarovým drajvem. Skupina během koncertů představí kromě staršího repertoáru i skladby z chystané třetí řadové desky, která vznikla v říjnu během dalšího amerického turné u kalifornského San Francisca s producentem Jonathanem Burnsidem, který spolupracoval mimo jiné i s Faith No More či Nirvanou.

Jaromír 99 je zpěvák, textař, výtvarník. Člen hudebních skupin Priessnitz, Umakart a Jaromír 99 and The Bombers. Tvůrce fotbalového komiksu Bomber. Společně s Jaroslavem Rudišem vytvořil komiksovou trilogii Alois Nebel.

Dušan Neuwerth je respektovaný producent, zvukař, textař a kytarista kapely Tata Bojs.

VJ Clad přímo na koncertě zkombinuje připravené a okamžité vizuální projekce.

Pěvecký sbor Elpida pod vedením sbormistryně, studentky operního zpěvu Zuzany Siebertové zpívá od podzimu 2010. V repertoáru má především lidové písně ve swingové úpravě. Jejich premiérové vystoupení s Please The Trees a Pavlem Bobkem v kostele sv. Šimona a Judy v Praze v únoru 2011 slavilo velký úspěch.

Pořádá Elpida, o.p.s. v rámci kampaně Mluvme o stáří. Koncert se koná pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Mgr. Radko Martínka a 1. náměstka primátorky města Pardubic Mgr. Jindřicha Taubera. Hlavní partner: Nadace Charty 77 Konto Bariéry. Partneři: Nadace O2, RWE, Magistrát hlavního města Prahy, Statutární města České Budějovice, Statutární město Pardubice.

www.elpida.cz ° www.pleasethetrees.com

www.jaromir99.blogspot.com

Vstupné: 140 Kč

 
     
   

neděle 11 / 20:00

Iva Bittová & Vladimír Václavek
° VYPRODÁNO °


Společný koncert zpěvačky, houslistky a skladatelky Ivy Bittové, jedné z nejvýraznějších osobností evropské alternativní hudební scény, a multiinstrumentalisty, zpěváka a skladatele Vladimíra Václavka. Na koncertě zazní jak skladby z jejich společného alba Bílé inferno (1997), které patří k vůbec nejdůležitějším nahrávkám domácí nezávislé scény, tak jejich sólová tvorba.

Iva Bittová již léta kráčí k radosti svých příznivců po cestě, kterou stejným dílem vyznačuje jak její velké hudební a interpretační nadání, tak její vyhraněná osobnost. Původně se proslavila jako divadelní a filmová herečka, hrála v souboru avantgardního brněnského divadla Na provázku a do širšího povědomí diváků se zapsala především postavou Eržiky z muzikálu Balada pro banditu. Posléze se Bittová stále více věnovala hudbě (s Pavlem Fajtem, Dunajem...). Během její dosavadní bohaté kariéry vedle pozoruhodných sólových projektů navázala četné spolupráce s vynikajícími hudebníky z oblasti folku, jazzu, rocku, dance music, etna i vážné hudby (mj. Bang On A Can All Stars, Susumu Yokota, Fred Frith, Bobby McFerrin, Bill Frisell, Netherlands Blazers Ensemble, George Mraz, Marc Ribot, Vladimír Godár, Škampa Quartet). V současnosti Iva Bittová žije a tvoří v USA.

Vladimír Václavek je jedním z nejosobitějších hudebníků české alternativní scény. Vedle Pavla Fajta nebo Ivy Bittové, se kterými se setkal v kapele Dunaj, byl jedním z tvůrců brněnské alternativy, která společně s undergroundem tvořila od poloviny osmdesátých let kontrapunkt k oficiální rockové scéně. Byl ústřední osobností brněnských skupin E, Domácí lékař, VRM, česko-německých Klar a zároveň jedním z hlavních protagonistů mezinárodních formací Rale a Ingwe. S Ivou Bittovou spolupracoval nejen na projektu Bílé inferno, ale hrají spolu i v znovuobnovené skupině Čikori. Vladimír Václavek se příležitostně věnuje také filmové hudbě (Čarodějka, Kamenný most), hudbě k divadelním hrám (Kublai Khan Investigation, Staré ženy aneb tacet) a produkční činnosti (Deep Sweden). Jeho poezie vyšla v knihách Obrazy cesty a Stín stromu. V roce 2003 vydal s odstupem deseti let (po prvním sólovém albu Jsem hlína, jsem stroj, jsem stroj) svou druhou sólovou desku s názvem Písně nepísně. Společně s Milošem Dvořáčkem pak nahrál v roce 2007 album Život je pulsující píseň. Na poslední Václavkově studiové desce Edel (2010) se pak kromě Dvořáčka podílel i kytarista a skladatel Frieder Zimmermann.


Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion 2011 za finanční podpory statutárního města Pardubice.


www.bittova.com ° www.vaclavek.eu

Vstupné: 330 Kč, předprodej: www.ipardubice.cz
Na tento koncert nepřijímáme rezervace.

 
     
   

úterý 13 / 19:00

Česko-světový Anifilm: Pardubické ozvěny

Rozmanité styly, žánry a trendy v současné české i světové animované tvorbě. Pásmo patnácti animovaných filmů o celkové délce 70 minut představí pestrý výběr z Česko-slovenské soutěže studentských filmů, Mezinárodní soutěže krátkých filmů a ochutnávku z britské animované tvorby.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a s festivalem Anifilm v rámci projektu Filmfuse 2011. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.anifilm.cz

Vstupné: 70 Kč

 
     
    pátek 16 / 20:00

Journeys to Fungalvaz

animovaný příběh & živá hudba

Hudebně-vizuální projekt točící se kolem tajemné skřínky nalezené hluboko v lese.
Čtyři muzikanti jsou doprovázeni videoprojekcí pracující s animovanými smyčkami, které na motivy jednotlivých částí příběhu vytvořilo sedm oslovených animátorů.

Všechno začalo na podzim 2008, kdy byla hluboko v lese nalezena podivuhodná skřínka. Fungalbox, jak začali nálezci skřínce říkat, bliká a vydává zvuky. Tajemný nález nedal objevitelům spát. Čtveřice muzikantů se na základě zvuků vycházejících ze skřínky pokusila o rekonstrukci původní kompozice. Zvuk akordeonu, kytary, baskytary a příčné flétny je ve snaze o vyšší autenticitu doplněn o podivný nástroj zvaný kaval, který byl nalezen současně s fungalboxem. Při bližším průzkumu se ukázalo, že skřínka navíc ukrývá poměrně ucelenou sérii fragmentů jakéhosi tajuplného příběhu, vyprávějícího o cestě Poutníka s flétnou do dalekého Fungalvazu. Sedm oslovených animátorů tyto fragmenty zpracovalo do několika desítek úryvků animovaného filmu. Z nich se ke spolupráci přizvaný VJ pokouší rekonstruovat celý příběh.

Výsledkem více než ročního výzkumu je tedy 45ti minutové vystoupení, ve kterém kromě fungalboxu účinkují čtyři zkušení hudebníci, a které je neoddělitelně spojeno s živě vytvářenou videoprojekcí tvořenou kreslenými animacemi mísenými se signálem vycházejícím z fungalboxu.

… a na úvod večera snad i překvapení v podobě premiéry krátkých animovaných filmů, které vytvořily děti v rámci čtvrtletního kurzu animovaného filmu pořádaného Divadlem 29. Je nač se těšit!

Akce se koná v rámci projektu aniLAB 2011 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Videoukázka: www.youtube.com

www.fungalvaz.cz

Vstupné: 100 Kč, studentské: 70 Kč

 
     
    neděle 18 / 12:0020:00 a pak večírek

Vánoční blešírek

blešák, prodej, nákup, výměna, dílny, večírek

Po roce jsou tu Vánoce, po roce taktéž blešírek čili 3 v 1 (blešák, dílny, večírek). Nejen v Klubu 29, ale doufáme že i v mezipatře a na sále Divadla 29. Zkrátka všude. Záležet bude především na vás, jak moc to tu zaplníte. Bez pozlátka zato s mašlí.

Po roce navíc inovace: máte-li co nabídnout (k výměně nebo prodeji), rezervujte si svůj stůl už dnes. Epesní kousky z vašich skříní, šuplíků či zpod postelí? Či snad vlastní výroby? Šaty, šátky, módní výstřelky? Šperky, cetky, hračičky? Bereme to všechno! Drobné rukodělné dílničky uvítáme jak by smet. Kapacita je však omezena, a tak pište, pište, bůkujte a rezervujte na e-mailu: klub@divadlo29.cz nejpozději do 10. 12. Další info tamtéž.

A vy ostatní přijďte a zásobte se delikatesními dárky pro Ježíška!
PS: cukrovím nepohrdneme! Punč bude.

Vstup volný