Program * prosinec 2016


čtvrtek 1 / 20:00 / Divadlo 29

Concept Art Orchestra

Unikátní sedmnáctičlenný bigband složený z nejkreativnějších jazzových hudebníků v ČR. Autorská hudba na pomezí moderního jazzu, world music a vážné hudby !!!

Concept Art Orchestra (CAO) je u nás nevídaným a neslýchaným příkladem toho, jak současně, originálně, autenticky a uvolněně může moderní jazzový bigband znít. Sdružuje kreativní tuzemské hudebníky, z nichž každý je výraznou hudební individualitou, která přináší do společného hraní invenci a chuť pro hledání vlastního hudebního jazyka. Hudba bigbandu se nenechává spoutat konvencemi, nechybí jí nadhled autorská invence a chuť hrát jazz bez špetky akademismu.

CAO, který se specializuje na interpretaci skladeb současných českých skladatelů dirigentsky, dramaturgicky a organizačně vede trumpetistka a skladatelka Štěpánka Balcarová. V posledních dvou letech tvoří páteř repertoáru orchestru kompozice pražských skladatelů sdružených v neformální skupině The Prague Six. Stejné označení nese i poslední album CAO z roku 2015, které získalo Cenu Anděl v žánrové kategorii Jazz & Blues a umístilo se na první příčce v anketě Česká jazzová sklizeň 2015.

Saxofonová sekce:
David Fárek, Petr Kalfus, Marcel Bárta, Luboš Soukup, Robert Mitrega, Andrea Šulcová
Trumpetová sekce: Mario Stuhlhofer, Petr Beránek, Oskar Török, Jan Přibil
Trombonová sekce: Jan Jirucha, Štěpán Janoušek, Richard Šanda, Johannes Oppel
Rytmická sekce: Vít Křišťan, Petr Dvorský, Kamil Slezák
Dirigent, umělecký vedoucí: Štěpánka Balcarováwww.conceptartorchestra.cz

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstupné 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
       

neděle 4 / 10:00-18:00 / Divadlo 29

Tracing Roots

video workshop rodinné archeologie

Vzpomínka na příbuzné, pohyblivý obraz rodiny složený z oblíbených fotografií, střežených rodinných pokladů a čehokoli, co vám připomíná příjemně strávený společný čas. K tomu spousta zábavy s kamerovými a projekčními triky, čáry a kouzly.

Prostřednictvím tvůrčí práce a experimentování posílíte vztah ke své minulosti, budete ji zkoumat a poznávat a uchováte její prvky skrze obrazový dokument. Ten nebude pouze rodokme-nem, nýbrž se v něm budou zračit vaše vlastní zkušenosti a umělecké interpretace. Výsledný materiál bude mít proto potenciál promlouvat i k budoucím generacím.

Workshop s mexickou umělkyní Cristinou Maldonado vám napomůže cvičit společnou paměť, bude také prostorem pro sdílení vzpomínek, emocí a kreativity v rámci rodiny. Pracovat budeme s videoexperimenty, které vám umožní vytvářet živé, analogové efekty a vizuální koláže a rovněž reflektovat unikátní rodinný odkaz. Video bude moci obsahovat stručné informace o několika generacích nebo být věnováno pouze jedné či dvěma osobám, záležet bude na volbě každé rodiny, každého účastníka.

Workshop je inspirován orální historií, mediální archeologií, živým kinem a orální tradicí Mexičanů, kteří svými vyprávěními z generace na generaci vytvářejí a posilují vztah ke svému původu a identitě. Tato jednodenní dílna si klade za cíl dát smysl genealogii s vizuální historií.

Cristina Maldonado (* 1974) je mexická umělkyně ovlivněná vizuálním a konceptuálním uměním. Hledá především vztahy mezi experimentálním divadlem, tancem, interaktivním uměním, novými i starými médii. Jejími tématy jsou tělo, komunikace a intimita. Vytváří „experimentální konstrukce” propojující objekty, videa i živé jednání.

Workshop je určen rodinám, preferována je trojgenerační účast s ne více než 4 členy rodiny v jakékoli kombinaci (otec a dva synové; matka, dcera, vnučka; babička a vnuk apod.), vítáni jsou rovněž jednotlivci (mládež či dospělí).

Maximální počet účastníků: 16 osob.

Workshop se koná v rámci projektu AniLAB 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.cristinamaldonado.com

Účastnický poplatek: 250 Kč / rodina (max. 4 osoby), 100 Kč / osoba
Workshop bude vedený v českém a anglickém jazyce
Více informací a přihlášení: Šárka Zahálková, sarka@offcity.cz
FB událost


 
     
   

úterý 6 / 18:00 / Divadlo 29

Večer s HawaDrama

Nabitý večer se studentským divadelním souborem.

Studentský divadelní soubor HawaDrama začal od roku 2012 tvořit  svá autorská vystoupení s využitím zpěvu a živé hudby a postupně získává úspěchy na divadelních soutěžích a festivalech. Večer  mapuje jejich tvorbu od začátku až do blízké budoucnosti. Shlédnete mimo jiné představení Vašem mýdlo, pane...aneb mírně skandální story a poslední kousek Život a doba Firrivachtyvachty.

HawaDrama je součástí literárně dramatického oboru ZUŠ Pardubice, Havlíčkova.


Pořádá HawaDrama a ZUŠ Havlíčkova, Pardubice.

vstupné dobrovolné

 
     
   

středa 7 / 19:00 / Divadlo 29

Paleťáci a Zdeněk Bína

Benefiční improshow Paleťáků tentokrát s hostem Zdeňkem Bínou, zpěvákem a kytaristou kapely minus123minut.


Můžete se těšit na improshow, jak ji máte rádi. Zdeněk Bína se bude na vystoupení Paleťáků nemalým dílem podílet a samozřejmě zahraje a zazpívá. Peníze z této události budou věnovány rodině Štanclových, která výtěžek využije k péči o těžce postižená dvojčata Petru a Renátu.


Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

vstupné: 160 Kč
předprodej: Vino-thé-ka, Perštýnská 40 (www.vino-the-ka.cz) / od 28.11. do 6.12, denně od 16.00 ° na tuto akci nepřijímáme rezervace
FB událost

 
     
   

sobota 10 / od 13:00 do noci / Divadlo 29 + Klub 29 + Bujón + Gampa

Vánoční blešírek

blešák, dílny, divadlo, koncert, večírek


Dokážete si představit prosinec v Pardubicích bez blešírku? My už ne. Vánoční blešírek v Divadle 29, to je tradice každý rok něčím rafinovaně zaobalená. Letos navíc již historicky podruhé expandujeme rovněž do prostor Galerie města Pardubic na Příhrádku. Krom tradičně-netradičních pokladů ze skříní, kuchyní, dílen, půd a zpod postelí, se opět můžete těšit na pro oko i dotyk náramné autorské knižní kousky (nakladatelství Běží liška, Bylo nebylo), do detailu vytříbené papírenské zboží (Nýbrž, Upupaepop) nebo neokoukané slušivé nezbytnosti (Crazy Sexy, Terra Incognita). Chybět nebude punč a jiné laskominy (Café Robinson, Palačinky dobré jako smrt) a k tomu nemálo epesních a občas i nečekaně objevných dárků. A navíc jako vždy hutný doprovodný program pro malé i velké.

A nezapomeňte, že tvůrci blešírku můžete být opět i vy! Máte-li co nabídnout, originální poklady, nepostradatelné nezbytnostnosti, knížky autorské či antikvární, špetky, cetky, laskominy a tak dál, rezervujte si své místo bez okolků. Kapacita je omezena, a tak neváhejte a piště na e-mail:
klub@divadlo29.cz nejpozději do 1. 12. Další info tamtéž.Doprovodný program:

13:00 - 15:00 Animovaný bujón / Laboratoř Bujón
Otevřená animační dílna pro malé i velké s výtvarníkem a animátorem Oliverem Vršanským v Laboratoři Bujón Divadla 29. Nevaříme z vody, mísíme barvy, tvary, fantazii a oživujeme neživé. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči, uši i nos.

14:30 Jakub Folvarčný: Cirkus Prdítko / Klub 29
Kdo se bojí, nesmí do cirkusu. Protože v cirkusu, se říká jenom čistá pravda: Malí, velcí, ale i ti vyhynulí, všichni prděli. A kdo neprděl, prasknul. Nevhodné představení, ideální pro poklidné rodinné odpoledne. CIRKUSOVÁ PSHOW, která jde za hranice viditelného a představitelného.

Délka představení: 50 min. Pro děti od 3let, ideálně v doprovodu rodičů.

16:00 KineDok: Sourozenci až za hrob / Laboratoř Bujón
Přívětivý poetický dokument o bratrovi a sestře, kteří ve svých sedmdesáti letech stále žijí na rodinné farmě na západě Norska a starají se o ni stejným způsobem jako celé generace před nimi. A mají v plánu tuto tradici dodržovat, dokud jim to zdraví dovolí. Ještě nedávno takovým způsobem žilo mnoho Norů, než je pohltilo bohatství získané z ropy. Ale Magnar a Oddny se strhnout nenechali, žijí bohatý život v symbióze s divokou přírodou, která je obklopuje, a zároveň strádají z hlediska materiálního bohatství. Film o lidech, kteří nechávají čas plynout hlemýždím tempem, navzdory moderní době, která se jim už na obzoru ztrácí z dohledu.
Délka: 75 min., režie: Frode Fimland, Norsko, 2013. V původním norském znění s českými titulky.

18:00 Kateřina Jirsová & Veronika Vlková: Fika / Klub 29
Zahájení výstavy a tradiční blešírková tombola.

20:00 Neřvi mi do ucha & Leto / Klub 29
Neřvi mi do ucha je československé trio, označující se za vynálezce žánru introvertní disko. Klávesy, klarinet a saxofon, zadumané texty. Proplouvání mezi beaty a utíkání před slovy. Věnce ve vlasech a špetka autismu. Kapela sestává ze sourozenců Tobiáše (klávesy) a Alžběty (klarinet, saxofon) a zpěvačky Martiny. NMDU vznikli v létě 2013, dosud vydali EP1 (2014) a EP2 (2016).

Leto, to jsou Indoš a Palma, oheň a voda, rozum a cit. Dvě různé osoby, dva odlišné přístupy, dva neslučitelné póly. Leto jsou okamžiky, kdy se za burácení kytar a synťáků dá všechno do pohybu. Padají slova, padají rýmy a padá i jednoduchá harmonie. Mažou se rozdíly, maže se i svět, ve kterém se často ptáš, kde je tvoje místo. Na krátkou chvíli se přenesou za obzor každodenních vět, kolotoče práce v doprovodu slezkého smogu a tančí v jemně vyznačených tónech.


Koncerty Neřvi mi do ucha a Leto se konají v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.kinedok.net www.bandzone.cz/nervimidoucha

vstup volný
FB událost

 
     
   

středa 14 / 19:00 / Divadlo 29

Zákon Helena

Herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová, elitní detektivka Helena Káhnová, zločinci David Berdych a Samopalník Tony v dokumentární gangsterce o největší zločinecké organizaci 90.let.

Souhrnný trest byl v řádu stovek let odnětí svobody - policistka získala odměnu 10 tisíc korun a povýšení, které jí následně bylo odebráno. Kdo skutečně je policistka, která poslala za mříže desítky lidí v kauze tzv. Berdychova gangu?

Během čtyř let plných strachu se Petra Nesvačilová potkávala s lidmi z podsvětí, proti kterým Helena bojovala. Podařilo se jí navázat filmový vztah i se samotným Berdychem a bývalými členy jeho gangu. Co motivuje jednu ženu postavit se mafii?

 

ČR / 78 min. / 2016 / po projekci se plánuje debata


www.filmfuse.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2016 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

Vstupné: 80 Kč
Ticketportal:


 
     
   

úterý 20 / 18:00 / Divadlo 29

AniLab: Velká zimní premiéra & Červená želva

Premiéra krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi v rámci podzimních kurzů animace v Laboratoři Bujón Divadla 29.
Ve dvou tvůrčích týmech děti objevovaly, kam až sahají možnosti animace, experimentovaly s tradičními technikami, vymýšlely příběhy, sbíraly inspirace v městě, v němž žijí, i ve své fantazii. Velká premiéra malých filmů od malých velkých tvůrců pouze v Divadle 29 doplněná animovaným zákuskem pro všechny.

Červená želva, animovaný příběh trosečníka na tropickém ostrově, obydleném želvami, kraby a ptáky, je zároveň univerzálním příběhem všech zásadních okamžiků v životě člověka. O sebepoznání, lásce, rodičovství i střídání generací vypráví oscarový režisér Michaël Dudok de Wit beze slov, jen s pomocí řemeslně dokonalé animace. Magický snímek, srozumitelný napříč generacemi i kontinenty, získal v Cannes Zvláštní cenu v sekci Un Certain Regard a je prvním počinem kultovního japonského studia Ghibli s evropskou koprodukcí.Červená želva (La tortue rouge), Francie, 2016, 80 minut, beze slov.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2016 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

Vstup volný
FB událost

 

 
     

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙