Program * prosinec 2017


pátek 1 / 18:00 / Divadlo 29

Večer s HawaDrama

Nabitý večer se studentským divadelním souborem.

HawaDrama je studentský divadelní soubor, který původně vznikl a působil na ZUŠ Havlíčkova v Pardubicích a nyní pokračuje samostatně jako spolek. Skládá se ze sedmi členů, kterým je 19 – 20 let. Soubor začal od roku 2012 tvořit autorská představení s využitím zpěvu a živé hudby a postupně získávat úspěchy na divadelních soutěžích a festivalech.

Večer s HawaDrama Vám letos nejprve dovolí krátce nahlédnout do zákulisí jejich tvorby a blíže představí členy souboru, kteří jsou teď v novém prostředí na vysokých školách. Následovat bude jejich letošní představení Prasklo to, komediální příběh s tajemnými prvky z prostředí malého městečka. Následně se můžete těšit na drobné občerstvení.


Pořádá HawaDrama z.s.

www.hawadrama.wz.cz

vstupné dobrovolné
FB událost

 
     
       

sobota 2 / 20:00 / Divadlo 29

Rafal Mazur / Liudas Mockūnas / Raymond Strid (PL/LT/SWE)

Phil Minton / Dieb13 (UK/A)


Trio Mazur/Mockūnas/Strid patřící ke špičce na poli evropského free jazzu a volné improvizace + společné vystoupení světoznámého vokalisty a trumpetisty Phila Mintona s vídeňským turntablistou Dieb13.

Jediný koncert v ČR!!!


Trio Mazur/Mockūnas/Strid se po šesti letech vrací do Divadla 29, aby zde pokřtilo album s názvem Live at Divadlo 29, které letos vydal prestižní krakowský label Not Two Records. Toto mezinárodní trio dokáže pracovat s neuvěřitelně širokým spektrem zvuků a živelně se pohybuje v rozpětí mezi hutným energickým projevem a ukázněnou zdrženlivostí. Koncert je jediným vystoupením této formace v ČR a pro příznivce improvizované hudby je příslibem zážitku, na který se jen tak nezapomíná.

Saxofonista Liudas Mockūnas je jedním z pilířů současného litevského jazzu. Šíře jeho žánrového rozpětí sahá od freejazzu a volné improvizace, přes progresivní jazz s prvky elektroniky až po klasickou hudbu. Mockūnas je hudebník, který dokonale ovládá své nástroje a dokáže svou hru naplnit nebývalou invencí a expresivitou. Vedle klasického způsobu hry na tyto nástroje používá vlastní osobitou techniku, v níž uplatňuje cyklické dýchání, perkusivní techniky i práci s alikvótními tóny a multifonií. Ve výčtu hudebníků a souborů, s nimiž spolupracoval a dosud spolupracuje, najdeme taková jména jako Marc Ducret, Vladimir Tarasov, David Murray, Mats Gustafsson či Chris Speed.

Bubeník a perkusista Raymond Strid je jedním z nejvýznamnějších skandinávských hudebníků, který se téměř 40 let věnuje improvizaci a free jazzu. Za dobu své kariéry spolupracoval s řadou osobností světové improjazzové scény jako jsou např. Evan Parker, Barry Guy, Mats Gustafsson nebo John Butcher. Strid vystupoval s celou řadou hudebních formací a projektů na nejvýznamnějších festivalech improvizované hudby v Evropě a USA. Vedle aktivního hraní vyučuje improvizaci, její metody a estetiku.

Rafal Mazur je polský baskytarový virtuoz a skladatel. Původně studoval hru na violoncello avšak koncem 80. let vyměnil cello za baskytaru. Od roku 2000 hraje na akustickou baskytaru vlastní konstrukce, která mu umožňuje rozšířit techniku hry i zvukové možnosti tohoto nástroje. Středobodem zájmu a aktivit Rafala Mazura je kolektivní anebo sólová spontánní improvizace. V Mazurově přístupu k improvizované hudbě se silně promítá zájem o čínský taoismus a o bojové umění tai-chi chuan. Nejčastěji vystupuje sólově, v duu s americkým saxofonistou Keirem Neuringerem, se skupinou Ensemble 56 nebo s Krakowským improvizačním orchestrem.

• •

Phil Minton je vrcholný improvizátor, který se na scéně soudobé hudby pohybuje již od šedesátých let a prošel téměř celou světovou hudební avantgardou. Zaměřuje se hlavně na zpěv a dechové nástroje. Především jeho hlasové schopnosti jsou neuvěřitelné, dokáže svým vokálem vnuknout život mnoha identitám, ne nutně přímo lidským, interpretuje po svém přírodní zvuky i neživé předměty. Se svým hlasem dokáže podobná kouzla jako domorodí šamané nebo beatboxeři. Jeho projev můžeme nazvat fantastickým zvukovým divadlem. Divoký anarchistický přístup k hudbě si uchoval i ve svých sedmdesáti letech, nijak ze svéhlavých postojů neustupuje, ba právě naopak.

Dieb13 je vídeňský turntablista Dieter Kovačič. Je jedním z nejvýznámějších představitelů ra-kouské avantgardní hudební scény, hráčem, který zvukově vyzdvihl gramofon na úroveň klasic- kého nástroje. Krom obvyklých plunderfonických kompozic a tanečních rytmů využívá i zvuky těla a mechaniky gramofonu. První sólové album vydal už v roce 2000, spolupracuje s řadou dalších hudebníků a výtvarných umělců, mj. s Billy Roisz, eRikm či Johnem Butcherem. Spolu s Matsem Gustafssonem spolupracuje v noise-rockovém triu Fake The Facts a v kvintetu Swedish Azz, který s láskou recykluje to nejlepší ze švédského jazzu 50. a 60. Let. Založil a vytrvale udržuje domenu klingt.org, která slouží jako rozdělovník pro zájemce o vídeňskou experimentální hudbu.


Koncert je uváděn v rámci projektů Jazzconnexion 2017 a Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.rafalmazur.eu www.facebook.com/liudas.mockunas

vstupné: 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost


 
     
   

úterý 5 / 19:00 / Divadlo 29

Milda

Jako vrcholný představitel Komunistické strany Československa býval Milouš Jakeš nejmocnějším mužem republiky. V současnosti je devadesátníkem stále vyvolávajícím silné reakce ve společnosti. Režisér Pavel Křemen se vydává společně s Jakešem ve stopách jeho života. Od začátků v Baťových závodech až po konečné vyloučení ze strany, přičemž snímek prokládá dobovými záběry potlačování demonstrací proti režimu a samotný bývalý tajemník je konfrontován s osobnostmi a dědici disentu. Dokumentární portrét ukazuje téměř asketického muže s pevným přesvědčením o správnosti minulého uspořádání státu, které vyhovovalo svou strohostí jeho povaze.

ČR / 2017 / 70 min.

Po projekci proběhne debata s režisérem snímku.Pořádá Terra Madoda, z. s., ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2017 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

vstupné: 90 Kč
Ticketportal:

 
     
   

sobota 9 / 19:00 / Divadlo 29

Paleťáci a Lucie Redlová

Benefiční improshow Paleťáků s písničkářkou Lucií Redlovou, jež jde úspěšně v hudebních stopách svého otce.

Můžete se těšit na Improshow plnou smíchu. Lucie Redlová se bude na vystoupení Paleťáků nemalým dílem podílet a samozřejmě zahraje a zazpívá. Výtěžek z této události bude věnován organizaci Šance pro Tebe, z.s., a to na přípravu dětí z vyloučených lokalit pro vstup do školy (více na
www.sance.chrudim.cz).


www.paletaci.cz www.redlova.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

Vstupné: 160 Kč
Předprodej: Vino-thé-ka, Perštýnská 40 (www.vino-the-ka.cz), od 1. do 9. listopadu 2017, denně od 16.00
Na tuto akci nepřijímáme rezervace

FB událost


 
     
   

sobota 16 / od 13:00 / Divadlo 29 + Klub 29 + GAMPA

Vánoční blešírek

blešák, dílna, divadlo, výstava, tombola, koncert, večírek

Prosinec v Divadle 29 bez Blešírku si dokáže představit už jen málokdo. Naštěstí se touto představou trápit netřeba. Blešírek bude! Letos navíc opět expandujeme do prostor Galerie města Pardubic na příhrádku. Krom tradičně-netradičních pokladů ze skříní, kuchyní, dílen, půd a zpod postelí, se opět můžete těšit na pro oko i dotyk náramné, papírem vonící autorské kousky (nakladatelství Bylo nebylo, Upupaepop), neokoukané slušivé nezbytnosti (Terra Incognita, Jeden a půl holky), charismatické roboty (nikoli kuchyňské) nebo burzu vinylů a letos dokonce i kol od Rekol. Chybět nebude punč a jiné laskominy (Café Robinson) a k tomu nemálo epesních a občas i nečekaně objevných dárků. K tomu všemu jako vždy hutný doprovodný program pro malé i velké.


Doprovodný program:


13:00 - 15:00 Animovaný bujón / laboratoř Bujón - Divadlo 29
Otevřená animační dílna pro malé i velké v Laboratoři Bujón Divadla 29. Nevaříme z vody, mísíme barvy, tvary, fantazii a oživujeme neživé. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči, uši i nos.

15:00 Divadlo Kaká: Vánoční příběh / Klub 29
Autorská pohádka o českých tradicích Divadla Kaká čili Štěpánky Vanické a Jany Kollertové, absolventek alternativního a loutkového divadla na DAMU v Praze. Jejich Vánoční příběh se celý odehrává v jednom domě, kde žije velká rodina. Čtyři okna, čtyři příběhy. Poetická pohádka plná koled se opírá o původní české tradice, jež jsou na pozadí jednotlivých příběhů. Rodina se v průběhu pohádky mění v postavy z Betléma, který se nám postupně před očima vyobrazuje.

16:00 Ozvěny Anifilmu 2017: Tvorba dětem / laboratoř Bujón - Divadlo 29
Výběr krátkých animovaných filmů z letošního festivalu Anifilm 2017 věnované mladým divákům od 6 let. Příběhy zvířatek, ale i jiných nečekaných hrdinů, kteří zažívají roztodivná dobrodružství. Nachází odvahu (Plody mraků, zvláštní uznání poroty Anifilmu), nové kamarády (Ptáček a housenka) nebo své místo ve společnosti (Domek). Někdy jde ve filmech ale jen o prostou radost z pohybu a obživnutí (283 žab) a o hru s prostorem a geometrií (Kout, Modulátorie).

18:30 Tesa Tarčáková: Sen (vernisáž výstavy) / Klub 29
Zahájení výstavy maleb a ilustrací Tesy Tarčákové a tradiční blešírková tombola. Tesa se věnuje ilustraci, kresbě, malbě, grafice a street artu, který je její velkou zálibou. Už dávno ale přešla z nelegálních ploch na tzv. „legály” a paintingové akce. Ráda lidem popisuje své vlastní sny, které jsou většinou obsáhnuté v jejích ilustracích a skrze něž se snaží lidem ukazovat druhou stranu svého světa. Svoje snové příběhy zpracovává i v podobě audio pohádek.

20:00 Ventolin / Klub 29
Je snadné být dnes smutný a uzavírat se. Nejistota je uvnitř i venku. Analogově dobře naladěná veličina tuzemské disco vědy David Doubek alias Ventolin proti tomu na svém novém albu Vitajte protestuje. Projekt Ventolin vznikl v roce 2007 jako boční „odpočinkový“ projekt, velmi záhy se však dostal do povědomí na místní klubové scéně. K živému hraní používá David Doubek staré samplery, analogové syntezátory a archaické drummachiny. Je milovníkem primitivního zvuku detroitského techna a italského a indického disca z 80. let. Přitahuje ho analogová rozladěnost, šum, rozkolísanost a nedokonalost. Vitajte je písničkové album, které vychází pět let od úspěšného debutu Totem. Zvukově Ventolin na novince své elektronické základy posunul dál k anarchičtějšímu a živějšímu zvuku. Deska obsahuje hodně elektronicky znějící písničky, tepající bicí automaty a acidové linky, ale i věci skoro kapelové, s kytarami a živými bicími.

www.anifilm.cz www.ventolin.cz www.divadlokaka.cz

Blešírek pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s Galerií města Pardubic, z. s. Terra Madoda a festivalem Anifilm. Program dne je realizován v rámci projektů aniLAB 2017, Ostrovy v pohybu, Electroconnexion 2017 a projektu výstav v Klubu 29. Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Pardubický kraj, statutární město Pardubice.

vstup volný
FB událost

 
     
   

čtvrtek 21 / 18:00 / Divadlo 29

AniLab: Velká zimní premiéra
& Až na severní pól


Premiéra krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi v rámci podzimních kurzů animace v laboratoři Bujón Divadla 29. Ve třech tvůrčích týmech děti objevovaly, kam až sahají možnosti animace, experimentovaly s tradičními technikami, vymýšlely příběhy, sbíraly inspirace, zkoumaly hranice své fantazie. Velká premiéra malých filmů od malých velkých tvůrců pouze v Divadle 29 doplněná animovaným zákuskem pro všechny.Celovečerní animovaný snímek Až na severní pól (Tout En Haut Du Monde, 2015) natočil jako svůj režijní debut francouzský animátor a zkušený výtvarník Rémi Chayé, který se dříve podílel na řadě úspěšných animovaných filmů jako byly Brendan a tajemství Kellsu (Brendan et le secret de Kells, 2009) nebo Obraz (Le Tableau, 2011).

Hrdinkou příběhu je patnáctiletá Saša, dcera bohatých aristokratických rodičů v Rusku konce 19. století, která sní o dalekém severu a truchlí nad osudem svého dědečka Olukina, významného vědce a polárníka ztraceného bůhví kde během své cesty na severní pól. Saša chce jít v jeho šlépějích, což její rodiče, kteří jí už začali sjednávat svatbu, vůbec neschvalují. Saša se však rozhodne vzepřít svému osudu, uprchne z domova a je odhodlaná Olukina nalézt... i kdyby měla dojít až na severní pól.

„Film má silný příběh, čisté elegantní výtvarno a zdánlivě jednoduchou, ale velmi účinnou animaci. Formálně se obejde bez ohromujících prvků, přesto diváka strhne a fyzicky ho vtáhne do děje. Naplno prožíváme s hlavní hrdinkou útrapy její cesty, dělá se nám špatně při mořské bouři, mrzneme v ledu a spolu s ní toužíme po dosažení cíle,” charakterizuje film Michaela Pavlátová, režisérka a vedoucí katedry animované tvorby na pražské FAMU.

Film uvádíme v českém dabingu.
Tout en haut du monde, režie: Rémi Chayé, Francie, 2015, 81 min.


Projekce se koná v rámci projektu AniLAB 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstup volný
FB událost

 

 
     

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙